«لوریس چکناواریان» مهمان «کتاب‌باز» می‌شود

تهران- ایرنا- سروش صحت امشب ‌شنبه 23 بهمن ماه در برنامه «کتاب‌باز» میزبان لوریس چکناواریان، آهنگساز، رهبر ارکستر، نقاش و نویسنده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، چکناواریان در برنامه امشب راجع به موسیقی کلاسیک، رهبری ارکستر اپرا، آثارش و منابع الهامش به خصوص متون کلاسیک در ادبیات فارسی با سروش صحت به گفت‌وگو می‌نشیند.
لوریس چکناواریان به عنوان آهنگساز تا به حال بیش از 75 اثر شامل 6 اپرا، 5 سمفونی، 1 اوراتوریو، 1 رکوئیم، کارهایی در زمینه موسیقی کر، موسیقی مجلسی، موسیقی باله، پیانو و خوانندگی، و همچنین کنسرتوهایی برای پیانو، ویولن، گیتار، سلو و پیپا، در کنار موسیقی‌های متن فیلم ساخته‌است. او بیش از 100 اثر با لیبل‌هایی مانند آرسی‌ای، فیلیپس، امی و ای‌اس‌وی منتشر کرده‌است.
«کتاب‌باز» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدرضا رضاییان و اجرای سروش صحت، شنبه تا چهارشنبه ساعت 20 از شبکه نسیم پخش می‌شود و تکرار آن ساعت 1 بامداد، 8 صبح و 13 بعدازظهر روی آنتن شبکه نسیم خواهد رفت.

**نگاهی به زندگی هنری لوریس چکناواریان
«لوریس چکناواریان» در 5 سالگی ویولن اسباب بازی درست می کرد و به زعم خود ساز می زد اما از 7 سالگی با معلم ویولن کار جدی در عرصه موسیقی را آغاز کرد. 14 ساله بود که ارکستر کلوپ ارامنه را رهبری و در 16 سالگی ارکستر سمفونیک تهران را رهبری کرد و قطعاتی از بتهوون، باخ، خاچاطوریان اجرا نمود.
ین هنرمند تحصیلات موسیقی خود را از سال 1332 در هنرستان علی موسیقی در ایران آغاز کرد، سپس به اتریش رفت و تا سال 1340 در آکادمی موسیقی این شکور در رشته آهنگسازی و رهبر ارکستر مشغول بود سپس به ایران بازگشت و مدتی تصدی صداخانه ملی هنرهای زیبایی کشور را برعهده داشت.
اما در سال های پایین 1342 دوباره به اتریش بازگشت و در آنجا به فعالیت خود ادامه داد تا دو سال بعد به آمریکا رفت و در دانشگاه میشیگان به ادامه تحصیل پرداخت او در سال 1349 به ایران برگشت و علاوه بر رادیو و تلویزیون چندین کنسرت بزرگ رو نیز در تالار رودکی اجرا کرد.
چکناواریان در سال 1351 به رهبری ارکستر اپرای تهران منصوب گردید. او از سال 1368 تا 1379 رهبری ارکستر فیلارمونیک ارمنستان بود را نیز به عهده داشت.
او در طول فعالیت هنری خود بیش از 75 اثر شامل سمفونی، اپرا، موسیقی مجلسی، کنسرتو برای پیانو، ویلن، گیتار، ویولن سل و پیپا، موسیقی باله، آثاری برای گروه کر، یک رکوئیم، و یک اوراتوریو و بیش از 45 موسیقی فیلم ساخته‌ است.
چکناواریان کتاب طنزی نیز با عنوان «خرستان» نوشته است. این کتاب در 168 صفحه را که شامل مجموعه ای از داستان‌های کوتاه طنز است که توسط نشر صدای معاصر رونمایی و منتشر شده است.
معرفی و جشن امضای این کتاب، 21 اسفند 1395، با حضور «اکبر عالمی» و «یارتا یاران» و «محمود دولت‌آبادی» در «کافه کتاب» شهر کتاب مرکزی برگزار شد.
فراهنگ**9210** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال