در گفت و گوی ایرنا با رئیس دانشگاه هنر:

هنر را باید از فضای سیاسی جدا کرد

تهران-ایرنا- رئیس دانشگاه هنر می گوید: هنر باید از فضای سیاسی جدا شده و اجازه رشد داشته باشد، برخی به آن نگاه های غیر تخصصی دارند.

حسن سلطانی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا ، عنوان کرد : برخی مخالفت های سیاسی خود را به وسیله هنر مطرح می کنند، دلیل این نامهربانی با هنر عدم شناخت کامل و صحیح از آن است.
وی معتقد است: باید ابتدا شناخت مناسبی از هنر داد تا با ظهور و بروز آن از گوشه گیری آن جلوگیری کرد. برخی مراسم و برنامه های هنری عموما توسط برخی افراد مورد قضاوت قرار می گیرد، درحالی که باید آنها ابتدا شناخت عمیق و دقیق تری از هنر پیدا کنند و سپس به اظهار نظر بپردازند ، نبود شناخت به خصوص در زمینه فضای آکادمیک دیده می شود.
آگاهی پیدا کردن در باره آموزش و خروجی های علمی و پژوهشی هنر، موضوع دیگری بود که رئیس دانشگاه هنر به آن اشاره کرد و گفت: داشتن شناخت کافی نسبت به جایگاه موسیقی ، تفاوت موسیقی مطلوب از غیر مطلوب را مشخص می کند.
وی افزود: آنچه که برای تصحیح این شرایط در ابتدا لازم است بستگی به فضای دانشگاهی دارد. معرفی هنر اصیل مرتبط با ارزش ها و فرهنگی کشور از ماموریت های دانشگاه است .
سلطانی در ادامه تصریح کرد: این موضوع نیازمند تلاش اعضای هیات علمی و فارغ التحصیلان به عنوان سفیران هنر در عرصه فرهنگی است. باید ارزش های هنری را به خوبی تبیین و همچنین برای مجموعه فضای سیاسی و اجتماعی، هنر اصیل را معرفی کنند. با این دیدگاه این مسئله رفع می شود. زیرا نوع برخوردها با عالم و فضای دانشگاهی هنر تناقضات بسیار دارد.
رئیس دانشگاه هنر توضیح داد: مسئولین می توانند مفاهیم هنر را به درستی در جامعه تفسیر کرده و فضایی برای شناخت هنر به اشخاص جامعه فراهم کنند تا با شکل گیری فضای همدلی برخی نگاه هایی که مطلوب عرصه هنر در شکل کاملا حرفه ای نیست کمرنگ تر شود.

** مسئولین مطالبات آموزشی هنر را مورد توجه قرار دهند
رئیس دانشگاه هنر در خصوص بزرگترین چالش در ارتباط با شیوه نگرش هنر در سطح کلان کشور، گفت: هنر در تمام صحنه های اجتماعی و زندگی روزمره نقش آفرینی می کند.
وی با بیان اینکه نقش هنر بسیار جدی است، ادامه داد: هنر بخش عمده ای از فضای پیرامونی ما را به خود اختصاص داده و تاثیر گذار است .
سلطانی تصریح کرد: مسئولین در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برنامه و بودجه و نهادهای اصلی نظام باید در نظر داشته باشند که توجه ویژه به هنر برای کشور حائز اهمیت است.
وی افزود: مردم به طور مستمر با سینما، سالن کنسرت، تبلیغات شهری و مطالعه کتاب در ارتباط هستند. بنابراین نیاز است خیلی جدی تر و با نگاه دقیق تری به نیازهای هنرمندان کشور و عرصه هنر توجه شود. شکل گیری نگاه ویژه باعث بهره مندی دانشجویان هنر نیز می شود زیرا قطب هنر کشور هستند.
رئیس دانشگاه هنر اظهار کرد: بسیاری از فارغ التحصیلان سکان فضای هنری کشور را در دست داشته و مدیریت می کنند اما تلاش های آنها برای خلق آثار هنری در معرض دید جامعه نیست.
سلطانی یادآور شد: دانشگاه یک تعهد اجتماعی دارد تا دانشجویان و خروجی های حرفه ای به جامعه تحویل دهد، دانشجویان نیز آثار مطلوب، مطابق فرهنگ و ارزش های کشور خلق می کنند در نتیجه تعهد خود را نسبت به جامعه انجام می دهند . نیاز است مسئولین، مطالبات آموزش عالی در عرصه هنر را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.
**9465**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال