چهل سال تلاش برای ذخایر انقلاب

زاهدان - ایرنا - جامعه عشایر به عنوان ذخایر انقلاب که چهار درصد جمعیت سیستان و بلوچستان را تشکیل می دهند در طول چهل سال عمر با برکت انقلاب اسلامی مورد توجه ویژه نظام قرار گرفته اند که خدمات ارائه شده به این قشر زحمت کش قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست.

به گزارش ایرنا جامعه سخت کوش و پر تلاش عشایر در اقتصاد، صنایع دستی، امنیت، فرهنگ و دیگر عرصه های نظام اجتماعی نقش مهمی دارند.
عشایری دارای ساختار اجتماعی مشخص است که در ارتباط مستقیم با طبیعت زندگی کرده و منبع اصلی تامین معیشت خانوارهای آنان دامداری است که این شیوه زندگی عشایری را به کوچ روی وا می دارد.
در زندگی عشایری سه عنصر دام، مرتع و کوچ در ارتباط نزدیک با هم قرار دارند.
عشایر رنج کشیده سیستان و بلوچستان تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از هیچ امکانات رفاهی برخوردار نبودند اما هم اینک به برکت انقلاب اسلامی علاوه بر بهره مندی از امکانات زیربنایی با گسترش علم آموزی در این خطه تغییرات شگرفی در زندگی آنان به وجود آمده است.
سیستان و بلوچستان با 2 میلیون و 775 هزار و 14 نفر جمعیت و 188 هزار و 222 کیلومتر مربع وسعت پهناورترین استان کشور شناخته می شود که عشایر استان با جمعیت 19 هزار خانوار دارای 900 هزار راس دام هستند.
مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه عشایر جامعه ای مولد، کم توقع و بهره ور است، اظهار داشت: این استان دارای حدود 19 هزار خانوار عشایری با جمعیتی بیش از 102 هزار و 199 نفر است.
حمید طوقی افزود: جمعیت عشایری سیستان و بلوچستان در قالب بیش از 2 هزار و 420 رده کوچنده پراکنده اند که بررسی قلمروهای عرفی عشایر موید وجود 24 زیست بوم عشایری است.
وی ادامه داد: 294 سامانه عشایری در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان را در بر می گیرد.
مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان افزود: عشایر حدود هشت درصد جمعیت روستایی و چهار درصد جمعیت کل این استان و هشت درصد از خانوارهای عشایر کشور را شامل می شوند.
وی افزود: حدود 900 هزار راس دام در اختیار جامعه عشایری سیستان و بلوچستان است که بیش از 60 درصد مراتع را بهره برداری می کنند.
مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان با اشاره به کوچ عشایر گفت: کوچ عشایر با توجه به شرایط مختلف اقلیمی، وضعیت مراتع و توزیع عرفی آن بین طوایف به اشکال متفاوت است به طوری که در سیستان عشایر عمدتا برون کوچ بوده و به نواحی استان خراسان جنوبی و شهرستان های بیرجند و نهبندان در فاصله 105 تا 400 کیلومتری برای استفاده مراتع ییلاقی کوچ می کنند.
طوقی افزود: همچنین در بلوچستان عشایر در فاصله 30 تا 50 کیلومتری کوچ کوتاه و مستقیم و در حاشیه ارتفاعات کوچ عمودی دارند و کوچ دورانی نیز برای استفاده از منابع آبی موجود در محدوده هایی از بلوچستان رایج است.

** اهم دستاوردهای بخش عشایری سیستان و بلوچستان
مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان گفت: ساماندهی به اسکان پنج هزار خانوار در قالب 82 کانون هدایتی و حمایتی، ارتقای شاخص های خدماتی و امور زیربنایی، فرهنگی و اقتصادی، خدمات رسانی به عشایر کوچنده با هدف تسهیل در کوچ، ایجاد جایگاه قانونی مناسب برای جامعه عشایری با تصویب قوانین در برنامه های مختلف توسعه ای و بهره مندی 6 هزار خانوار از انرژی های نو از مهمترین دستاوردهای چهل ساله انقلاب در این حوزه بوده است.
طوقی افزود: همچنین ارائه خدمات ارزاق رسانی و تهیه مایحتاج اولیه زندگی 36 هزار خانوار عشایری از طریق یک اتحادیه، 9 شرکت عشایری و 220 فروشندگی، راه اندازی 2 کارگاه تولید خوراک دام با تولید سالیانه 6 هزار تن کنسانتره، برخورداری از آب شرب بهداشتی برای هفت هزار و 500 خانوار، افزایش میزان برخورداری برق برای 81 درصد جمعیت در نقاط بالای 20 خانوار، افزایش برخورداری از مسکن مناسب برای 500 خانوار، پوشش مخابرات مناطق بالای 10 خانواری، برخورداری و افزایش سواد عشایر به 60 درصد و افزایش توانمندی زنان عشایر با راه اندازی 47 صندوق خرد و 6 شرکت تعاونی زنان از دیگر دستاوردهای این مدت در مناطق عشایری سیستان و بلوچستان بوده است.

** نگاهی به شرکت های تعاونی عشایر سیستان و بلوچستان
مدیر کل امور عشایری سیستان و بلوچستان بیان کرد: شبکه تعاونی های عشایری شامل یک اتحادیه در مرکز استان و 9 شرکت تعاونی در شهرستان ها با 196 فروشندگی وظیفه خدمات حمل و توزیع کالاهای مورد نیاز و نیز فعالیت های حمایت از تولید خانوارهای عشایری استان را برعهده دارند.
طوقی افزود: پوشش خدمات رسانی سالیانه به 35 هزار خانوار، تهیه و توزیع 11 هزار تن کالای اساسی، توزیع سالانه حدود 17 هزار تن آرد و 12 هزار تن نهاده های دامی، فروش 10 هزار راس دام زنده سبک در ایام عید قربان در استان و تحت پوشش قرار دادن سالانه 350 هزار راس دام عشایر از مهمترین اقدامات شرکت های تعاونی در استان بوده است.
7316 **6081

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال