دو افتخار آفرینی بین المللی از دانشگاه های صنعتی

تهران - ایرنا - کسب 12 مدال طلا در المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک در مدت شش سال و عضویت استاد دانشگاه صنعتی شریف در آکادمی ملی مهندسی آمریکا از افتخار آفرینی دانشگاه های امیر کبیر و شریف در سطح بین الملل است.

به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه ایرنا، رئیس کمیته ملی المپیاد نجوم و اخترفیزیک مجموع مدال های طلا، نقره و برنز کسب شده توسط تیم‌های ایرانی در المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک در شش سال گذشته را به ترتیب 19 و 53 مدال از 54 شرکت کننده در این مسابقات اعلام کرد.
مهدی خاکیان قمی گفت: تیم‌ ایران در این مدت سه بار موفق به کسب مقام سوم جهان، یک بار مقام دوم و دو بار موفق به کسب مقام قهرمانی شده است؛ که این در بین تمامی کشورهای شرکت کننده بی سابقه است.
به گفته وی المپیاد نجوم و اخترفیزیک زیر نظر انجمن بین‌المللی نجوم (IAU) اداره می‌شود. ایران، لهستان، تایلند، اندونزی و چین از جمله بنیانگداران این المپیاد هستند.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: در تمام ادوار این المپیاد (16 سال گذشته) ایران یکی از کشورهای با عملکرد قابل قبول در این المپیاد بین‌المللی بوده است و در شش سال گذشته عملکردی خیره کننده داشته است.
خاکیان با اشاره به تغییرات از سال 2013 تا 2018، افزود: تغییر ساختار عملکردی، حضور مدرسان جدید در کمیته، ارتباط مستقیم با والدین دانش ‌پژوهان برای تعامل بهتر کمیته ملی و خانواده‌ های آنها، ایجاد دو گروه در شبکه‌های اجتماعی برای دانش ‌پژوهان و والدین آنها به طور مستقل، استفاده از پتانسیل های دانش پژوهان دوره های گذشته، آموزش دوره پایه، اعم از فیزیک‌های عمومی و ریاضیات عمومی از جمله اقدامات انجام شده در جهت افزایش آمار و کیفیت عملکردی کمیته در شش سال گذشته است.
به گفته رئیس کمیته ملی المپیاد نجوم و اخترفیزیک آموزش برنامه نویسی به دانش ‌پژوهان، گرفتن آزمون‌های متعدد و در سطوح بالا، هم راستا کردن اهداف کمیته با مسابقات بین‌المللی و همچنین تحصیلات آکادمیک آنها در دانشگاه، توجه به دروس دانشگاهی دانش ‌پژوهان و تاکید بر عملکرد خوب آنها در دانشگاه و حل کامل آزمون‌های سال‌های گذشته در انتهای هر دوره توسط دانش‌ پژوهان شرکت کننده در مسابقات بین‌المللی را از دیگر اقدامات این کمیته در این مدت دانست.
خاکیان با اشاره به مشارکت دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال گذشته در برگزاری این المپیاد خاطر نشان کرد: کسب نتایج درخشان تیم ایران در دوره اخیر المپیاد جهانی نجوم و کسب مقام قهرمانی جهان در سال 2018 حاصل تلاش‌های دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک در دوره تابستانه و در دوره‌های آموزشی این دانش پژوهان بوده است.
وی تاکید کرد: با تلاش‌های صورت گرفته در 10 سال ابتدایی، این کمیته در مجموع تعداد 12مدال طلا کسب نموده است در حالی که طی 6 سال اخیر تعداد مدال‌های طلای کسب شده توسط این کمیته به 19 عدد رسیده است.
به گفته رئیس کمیته ملی المپیاد نجوم و اخترفیزیک، در طی 10 سال ابتدایی، تعداد جوایز ویژه کسب شده توسط این کمیته سه جایزه بوده در حالی که در شش سال گذشته هفت جایزه ویژه توسط این کمیته کسب شده است.
وی با بیان اینکه در شش سال اخیر مقام‌های تیمی در این المپیاد کسب شده است، یادآور شد: این مقام‌ها به ترتیب رتبه سوم در رقابت 2013 یونان، مقام دوم در رقابت‌های 2014 رومانی، مقام اول در رقابت‌های اندونزی 2015، مقام سوم در رقابت‌های 2016 هند، ، مقام سوم در رقابت‌های 2017 تایلند، مقام اول در رقابت‌های 2018 چین از جمله موفقیت‌های تیم‌ های ایرانی در المپیادهای جهانی نجوم و فیزیک است.
خاکیان با اشاره به کسب 6 مدال طلا توسط تیم‌ها ایرانی در آخرین المپیاد، تاکید کرد: المپیادهای دانش آموزی در سطحی بالا و با استاندارهایی بین‌المللی و بالا برگزار می‌شود به همین خاطر دانش آموزان سراسر دنیا با دنبال کردن این فرآیند، یک الگوی مناسب برای آموزش خود پیدا خواهند کرد که بسیار کارآمد و آزموده شده است.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک با بیان اینکه در مدت 12 سال برگزاری این المپیاد حدود 50 کشور به این رقابت پیوسته‌اند، گفت: معمولا در چنین فضایی در هر سال حدود 100 هزار نفر از دانش آموزان کشور وارد فضای المپیاد می‌شوند که فقط حدود 70 نفر آنها سهمیه ورود مستقیم به دانشگاه بدون شرکت در آزمون ورودی را کسب می‌کنند و همچنین حدود 250 نفر سهمیه افزایش درصد کنکور را به دست می آورند. دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز می تواند با جذب حداکثری حدود 250 نفر باقیمانده در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سطح دانشجویان ورودی خود را هر چه بیشتر ارتقا دهد.

** استاد دانشگاه شریف عضو خارجی آکادمی ملی مهندسی آمریکا شد
سعید سهراب پور عضو هیات علمی دانشکده ی مهندسی مکانیک، به عنوان عضو خارجی آکادمی ملی مهندسی آمریکا انتخاب شد.
آکادمی ملی مهندسی آمریکا، سعید سهراب پور، استاد دانشکده ی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف را به عنوان عضو خارجی و به دلیل فعالیت های وی در تثبیت دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یک مرکز عالی و پیشرفته مهندسی و علمی در ایران انتخاب کرده است.
سهراب ‌پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان می باشد و از سال 1376 تا 1389 رئیس دانشگاه صنعتی شریف بوده ‌است.
وی دارای مدرک دکترا در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه برکلی در کالیفرنیا است.
وی همچنین عضو پیوسته ی فرهنگستان علوم بوده و منتخب چهارمین همایش چهره های ماندگار سال 1383 نیز است.
9465 ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال