رویترز:

ونزوئلا به دنبال حمایت اُپک در برابر تحریم های آمریکاست

تهران - ایرنا - رویترز گزارش داد که رئیس جمهوری ونزوئلا به دنبال حمایت های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اُپک) در برابر تحریم های نفتی آمریکا علیه صنعت نفت کاراکاس بوده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، یک منبع آگاه به رویترز اعلام کرد که سازمان اُپک که ونزوئلا نیز یکی از اعضای آن بوده، هنوز در راستای درخواست کمک نیکلاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا بیانیه ای صادر نکرده است.
این سازمان پیش از این بارها اعلام کرده که سیاست های نفتی در جهان از اهمیت زیادی در مسیر تعیین سیاست های این سازمان برخوردار بوده است.
مادورو در حالی به دنبال کمک از سوی اپک است که شماری از کشورها ازجمله آمریکا، قدرت های اروپایی و چند کشور آمریکای لاتین ، خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت شناخته اند که این مسئله می تواند فشارها علیه مادورو را تشدید کند.
تحریم های نفتی آمریکا علیه صنعت نفت ونزوئلا نیز در بحبوحه بحران اقتصادی در این کشور شرایط را برای دولت کاراکاس سخت تر کرده چون بیشتر درآمد این کشور منطقه آمریکای لاتین از فروش نفت بوده است.
رویترز گزارش داد : درخواست کمک مادورو طی نامه ای به دبیرکل اپک در تاریخ 29 ژانویه( 9 بهمن) مطرح شد. این درخواست یک روز پس از اعمال تحریم های آمریکا علیه شرکت نفتی دولتی ونزوئلا ارائه شد.
مادورو در این نامه عنوان کرد: کشور ما امیدوار است که با همبستگی و حمایت اعضای اپک در فرآیند مبارزه با تجاوزات غیرقانونی آمریکا در امور داخلی کاراکاس مواجه شود. من خواستار حمایت و همکاری کامل اعضای اپک با ونزوئلا با هدف محکوم کردن و مقابله با این اقدام واشنگتن علیه یکی از اعضای اپک هستم.
به گزارش ایرنا، ونزوئلا از 23 ژانویه گذشته (سوم بهمن ‌ماه) و پس از اینکه 'خوان گوایدو' خود را به ‌عنوان رئیس جمهوری دولت موقت این کشور معرفی کرد، دچار ناآرامی است.
پس از آن، آمریکا در یک اقدام سراسر مداخله جویانه، گوایدو را به رسمیت شناخت و ریاست جمهوری مادورو را غیرقانونی اعلام کرد.
برخی کشورهای آمریکای جنوبی مانند آرژانتین، برزیل و کلمبیا و نیز برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و آلمان به تبعیت از واشنگتن، گوایدو را به رسمیت شناختند و خواستار برگزاری انتخابات شفاف و بیطرف در ونزوئلا شدند.
اروپام ** 9234 ** 1546

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال