حکم بازداشت 1112 نفر در ترکیه به اتهام عضویت در گروه گولن

تهران - ایرنا- نیروهای اداره مبارزه با تروریسم پلیس آنکارا حکم بازداشت 1112 نفر در سراسر ترکیه را به اتهام تبانی در آزمون ورودی نیروهای پلیس و عضویت در گروه فتح‌الله گولن صادر کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از سایت خبری هابرلر، دادستانی آنکارا روزسه شنبه /امروز/ دستور بازداشت 1112 مظنون به ارتباط با شبکه گولن را در 78 استان در سراسر ترکیه صادر کرده است. اتهام این افراد، تبانی در آزمون ورودی نیروهای پلیس در سال 2010 به نفع گروه فتح‌الله گولن روحانی مخالف دولت آنکارا می‌باشد.
براساس این گزارش این افراد که حکم بازداشت آنان صادر شده، همگی جزو برگزارکنندگان کلیدی آزمون ورودی نیروهای پلیس در سال 2010 هستند. ترکیه گروه فتح‌الله گولن را به نفوذ همه جانبه و سازمان ‌یافته در دولت متهم می‌کند.
دولت آنکارا همچنین مدعی است که اقدام به کودتا در این کشور توسط طرفداران فتح اله گولن رهبر مخالفان دولت ترکیه و با دستور مستقیم وی، عملی شده است.
بر اساس این ادعا، گولن با تشکیل گروهی موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای 2016(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
بر این اساس، دولت آنکارا چند روز پس از کودتای نافرجام با تصویب قانون وضع فوق العاده، برخورد با عوامل کودتا و گروه گولن را آغاز کرد.
گولن که از سوی دولت ترکیه متهم اصلی کودتای نافرجام 25 تیرماه سال 1395 است، این اتهام را رد کرده است.
وی بیش از 17 سال است که در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن بوده و استرداد او به ترکیه جزو خواسته های دولت اردوغان از دولت اوباما بود که با مخالفت دولت قبلی آمریکا مواجه شده و موجب تیره شدن روابط دو کشور شد.
مقامات ترکیه در دیدار با همتایان خود، دولت جدید آمریکا را نیز هنوز نتوانسته اند نسبت به اعاده و تحویل گولن متقاعد کنند و تاکنون هشت درخواست استرداد وی، با جواب منفی مقامات واشنگتن مواجه شده است.
خاورم**9489**1211

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال