بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس

گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.

بارش های سال زراعی جاری یعنی از اول مهر ماه تا الان در گنبدکاووس به گفته رییس اداره هواشناسی این شهرستان تا قبل از بارش هایی که از روز گذشته آغاز و همچنان ادامه دارد، به 282.5 میلی متر رسیده که 55 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
منصور فرشاد می گوید: میزان بارش های سال آبی جاری در مقایسه با دوره بلند مدت 25 ساله در این شهرستان نیز 42 درصد افزایش دارد.
بارش رحمت الهی در سال زراعی جاری سبب ذخیره بخش قابل توجهی از این نزولات آسمانی در چهار سد، آب بندان اینچه برون و سه تالاب بین المللی واقع در مناطق شمالی گنبدکاووس که اقلیمی خشک و بیابانی دارند، شده است.
به گفته مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش، از ابتدای سال آبی جاری تا قبل از بارش هایی که از روز گذشته آغاز شده، مجموعا 130 میلیون متر مکعب آب در چهار سد و سه تالاب بین المللی منطقه گنبدکاووس ذخیره شده است.
حسین قنبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموع ظرفیت فعلی ذخیره آب چهار سد گلستان، بوستان، وشمگیر و دانشمند، سه تالاب بین المللی آلاگل، آلماگل، آجی گل و نیز آب بندان اینچه برون که بخشی از ظرفیت آنها را گل و لای و رسوب گرفته، 218 میلیون مترمکعب است که تا الان 130 میلیون متر مکعب آب در آن ذخیره شده است.
وی اضافه کرد: ذخیره این میزان حجم آب درسال زراعی جاری درحالی صورت گرفته که در مدت مشابه سال قبل فقط 19 میلیون متر مکعب آب در این سدها، تالاب ها و آب بندان ذخیره شده بود.
قنبری گفت: بارش های خوب باران در منطقه و مناطق بالادست رودخانه مرزی اترک و دیگر رودخانه های گنبدکاووس مانند 'گرگان رود، چهل چای، قره سو و اوغان' سبب شده تا آب خوبی در این رودخانه ها جاری شود.
مدیر امور منابع آب شهرستان های گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش همچنین گفت: در پی بارش های سال آبی جاری، سد دانشمند در منطقه مرزی گنبدکاووس که 17.5 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد، در چند روز گذشته سرریز کرد.
وی افزود: هم اکنون ظرفیت دو تالاب آلماگل و آجی گل که هر کدام به ترتیب حدود پنج و چهار میلیون متر مکعب دارند، پر شده است و آب های مازاد به سمت تالاب بزرگ آلاگل که حدود 70 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد، هدایت می شوند.
قنبری اضافه کرد: با هدایت اب ها به سمت تالاب آلاگل، هم اکنون حدود 30 میلیون متر مکعب آب در این تالاب واقع در منطقه مرزی و خشک گنبدکاووس ذخیره شده و با حفر و لایروبی کانال های خاکی، آب با دبی 15 متر مکعب در ثانیه به این مجموعه آبی در حال هدایت است.
به گفته این مقام مسئول، درحال حاضر از مجموع 47 میلیون متر مکعب ظرفیت فعلی سد گلستان، حدود 31 میلیون متر مکعب آن پر شده و دبی ورودی آب به این سد نیز 7 تا 8 مترمکعب در ثانیه است.
قنبری، ظرفیت فعلی سد بوستان را 33 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: درحال حاضر افزون بر 16 میلیون متر مکعب آب در آن ذخیره شده و دبی ورودی آب آن نیز حدود سه متر مکعب در ثانیه است.
مدیر امور منابع آب سه شهرستان گنبدکاووس، مینودشت و گالیکش ادامه داد: ظرفیت فعلی سد وشمگیر نیز 37 میلیون متر مکعب است که تا الان 25.3 میلیون متر مکعب آب در آن ذخیره شده و دبی ورودی آب به این سد قدیمی نیز 14 متر مکعب در ثانیه است.
به گفته وی، آب بندان اینچه برون نیز که ظرفیت ذخیره 8.5 میلیون متر مکعب آب دارد تا الان 6 میلیون متر مکعب آب دارد.
قنبری افزود: تمام تلاش مجموعه امور آب ذخیره سازی آب ها در سدها، آب بندان های محلی و سه تالاب بین المللی است که با همکاری جهادکشاورزی، محیط زیست و شرکت های تعاونی کشاورزی درحال انجام است.
در همین پیوند رییس اداره حفاظت محیط زیست گنبدکاووس نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در پی بارش های سال زراعی جاری وضعیت آب در سه تالاب بین المللی آلماگل، آجی گل و آلاگل بسیار خوب است.
غلامرضا کریمی افزود: هم اکنون تالاب آلماگل با ظرفیت تقریبی پنج میلیون متر مکعب و آجی گل با ظرفیت تقریبی چهار میلیون متر مکعب پر شده اما اکنون حدود نیمی از ظرفیت 70 میلیون مترمکعبی تالاب آلاگل به عنوان بزرگترین تالاب منطقه مرزی گنبدکاووس آبگیری شده است و ورود آب به این تالاب ادامه دارد.
بارش های خوب باران در چند ماهی که از آغاز سال زراعی جاری در منطقه گنبدکاووس می گذرد، به اعتقاد کارشناسان بخش کشاورزی، نوید بخش سالی پرمحصول برای فعالان این بخش اعم از کشاورزان و دامداران است.
رییس اداره تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گنبدکاووس می گوید که بارش های خوب باران در سال زراعی جاری سبب رشد مطلوب کشت های پاییزه در منطقه از جمله گندم، جو و دانه روغنی کلزا شده و این کشت ها سطح سبز 100 درصدی دارند.
احمد محمودی نیا افزود: امسال درسطح بیش از 190 هزار هکتار از اراضی زراعی گنبدکاووس که قسمت اعظم آن دیم است، گندم، جو و دانه روغنی کلزا کشت شده که تمامی آنها حتی حدود 30 هزار هکتار اراضی کم بازده شمال گنبدکاووس که بدون قرارداد، به کشت گندم و جو اختصاص یافته، از سطح سبز و رشد مطلوبی برخوردارند.
محمودی نیا اضافه کرد: بارش های خوب باران در گنبدکاووس بویژه مناطق شمالی آن تا این لحظه نیاز آبی محصولات کشت شده را به طور کامل برآورده کرده و نوید بخش سالی پر محصول برای کشاورزان و دامداران این شهرستان است.
شهرستان 350 هزار نفری گنبدکاووس درشرق گلستان با حدود 200 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان های مهم تولیدات بخش کشاورزی استان و کشور به شمار می رود.
/3039/1860

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال