مقام یمنی: ائتلاف سعودی 260 مرتبه آتش بس الحدیده را نقض کرد

تهران – ایرنا – 'یحیی سریع' سخنگوی نیروهای مسلح یمن دوشنبه شب طی گزارشی در خصوص آخرین تحولات یمن اعلام کرد که ائتلاف سعودی طی 48 ساعت گذشته 260 مرتبه آتش بس الحدیده را نقض کرده است.

به گزارش پایگاه خبری المسیره یمن، سریع افزود: نیروهای ائتلاف سعودی با موشک و خمپاره مناطق مختلف الحدیده را هدف قرار دادند.
وی گفت: جنگنده - بمب افکن های عربستان نیز 53 نوبت مناطق مختلف یمن از جمله استان های صنعا، مارب، حجه، جوف، عمران و صعده را بمباران کردند.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن اضافه کرد: نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن نیز طی هشت عملیات ویژه، به مواضع نیروهای ائتلاف سعودی در منطقه نجران واقع در جنوب عربستان حمله کردند.
درحالی حملات به الحدیده صورت گرفته که «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن امروز (دوشنبه) برای بحث و گفت وگو با طرف های درگیر درخصوص الحدیده و استقرار نیروهای بین المللی در آن وارد صنعا شد.
پس از گذشت نزدیک به چهار سال از آغاز جنگ یمن، چهارمین دور مذاکرات صلح در این کشور، 15 آذرماه با میانجیگری «مارتین گریفیس» در استکهلم سوئد برگزار شد.
نمایندگان جنبش انصارالله و دولت فراری یمن پس از یک هفته مذاکره، به توافق های مهمی از جمله عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از بندر الحدیده ظرف 14 روز دست یافتند.
بازگشایی فرودگاه صنعا، پرداخت حقوق کارمندان و ارسال کمک‌ها از دیگر محورهای اصلی مذاکرات بود.
شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز پس از امضای توافقنامه صلح استکهلم با اجماع، پیش نویس قطعنامه ای برای استقرار ناظران بین المللی در الحدیده یمن را تصویب کرد.
نظارت اولیه بر روند آتش ‌بس الحدیده زیر نظر تیم «پاتریک کامائرت» ژنرال هلندی انجام شد.
شورای امنیت همچنین در اواخر سال 2018 به گوترش پیشنهاد کرد، تیم نظارتی بیشتری بر آتش بس در بندر الحدیده مستقر کند.
دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از همسایگان یمن خواست که با فراهم کردن امکان عبور سریع و آزاد نیروهای ناظر و کمک رسانی سازمان ملل متحد به یمن به ناظران بین المللی کمک کنند.
جنگ علیه یمن از ششم فروردین سال 1394 ازسوی ائتلاف عربستان تاکنون بیش از 16 هزار کشته برجای گذاشته و میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبرو کرده است، به گونه ای که سازمان ملل در گزارشی، قحطی در این کشور را 'بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی' نامید.
شمار زیادی از این کشته ها را زنان و کودکان تشکیل می دهند.
شبک**9365**1392

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال