سایه روشن های اختتامیه فیلم فجر 97؛

از سر وقت تا کامل شدن جوایز آبیار

تهران - ایرنا - آیین اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای نخستین بار بدون تاخیر آغاز و شبی بود که جوایز برای نرگس آبیار کامل شد.

به گزارش دوشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا، ساعت 18 جمعه 22 بهمن، زیرباران در صف شلوغی برای ورود به محل برگزاری اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر ایستاده ام...کنار گوشم مدام زمزمه می شود: خانم بلیت اضافه دارید؟
ساعت 18 و 30 دقیقه، سالن اصلی پر شده و جا برای نشستن نیست و بسیاری نیز ایستاده اند، درهای اصلی سالن همایش های برج میلاد بسته شده و پشت در، ازدحام بوجود آمده است و برخی در حال کوبیدن به درها برای گشودن آن هستند.
شهیدی فر به عنوان مجری که روی صحنه می آید، برخی دست می زنند او ادای احترام می کند، علی نصیریان را که نمایشگر نشان می دهد، مردم دست می زنند. استاد دو هفته ای هست که همسرش را از دست داده، مجری اسامی هنرمندان را می خواند، الناز شاکر دوست (که کنار نرگس آبیار کارگردان شاهکار این دوره نشسته)، سعید روستایی، هوتن شکیبا، فاطمه معتمد آریا، فرشته صدرعرفایی و .... و حاضران تشویق می کنند.
خانواده شهدا هم حضور دارند، شهدای انقلاب، شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم و ...
اما تنها دقایقی از برگزاری آیین اختتامیه جشنواره گذشته که تصویری از مراسم اختتامیه در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است.
مادر شهیدان فائزه و شهاب منصوری، الناز شاکردوست بازیگر نقش فائزه در فیلم «شبی که ماه کامل شد» را به شدت در آغوش گرفته، رنج و درد از چهره اش هویداست، دو فرزندش را از دست داده و اکنون او بازیگر نقش دخترش را بشدت در آغوش می فشارد.
برای دریافت جایزه نگاه نو فیلم مسخره باز؛ خیال محمد یک مهاجر افغانستانی روی سن می آید و این متن را می خواند: اسم من خیال محمد است. نزد آقای غنی زاده کار می کنم من یک مهاجر افغانستانی هستم .از وی خواستم اگر توانست امروز از مشکلات مهاجران افغانستانی بگوید و بگوید که زندگی درد دارد. او از من خواست به جای وی اینجا حاضر شوم و خودم از مشکلات مهاجران بگویم. در راه فکر کردم مگر مشکلات ما را همه نمی دانند؟ مشکلات تحصیلی، دانشجویی،امتیازات حقوقی و اجتماعی اما خود مردم ایران مگر مشکلات کم دارند؟ برای همین دیگر نیکو نیافتم در این شرایط گله کنم. امروز باید فقط حرف های خوب بزنیم. می خواهم از این فرصت استفاده کنم و مردم ایران را سپاس گویم. امروز که آفتاب امید در افغانستان دمیدن گرفته ما مردم افغانستان به پاس سال های میزبانی شما برایتان آرزوی عبور از مشکلات و بحران ها می کنیم. امید که رنگ آرامش دوباره به کشور بازگردد.
23 نفر رزمنده های آزاده به همراه 23 نوجوانی که نقش آنها را در فیلم سینمایی 23 ‌نفر بازی کردند، روی سن می ایستند به همراه ملا صالح که هم قبل از انقلاب و هم دوران دفاع مقدس و هم پس از آن در کشورمان در زندان بود.
آنها می ایستند و ما هم می ایستیم و به آنها افتخار می کنیم که از خود گذشتند و کشور را سرافراز کردند.
گوهر خیراندیش برای تقدیر از 23 آزاده و ملا صالح روی سن حضور می یابد: من سلام و تعظیم می کنم به قهرمانان کشورم. من توجیه هستم و کسی را در آغوش نمی گیرم و نمی‌بوسم نگران نباشید، قاضی‌القضات یزد با آن حکم دو سال زندان تعلیقی و شلاق تعلیقی مرا توجیه کرد. همه‌ شما قهرمانان کشورم را از دور می‌بوسم و تعظیم می کنم.
این بازیگر ادامه می دهد: با پای آسیب دیده امسال نتوانستم بیشتر فیلم ها را ببینم، یکی از روزهای جشنواره به سینما آستارا نزدیک منزل رفته بودم. «مردی بدون سایه» و «قصر شیرین» را دیدم. وسط این دو فیلم فکر می کردم با یک فیلم جنگی که لابد حمایت های دولتی را دارد روبه‌رو خواهم شد، می‌خواستم آن را نبینم و بین دو فیلم یک چرتی بزنم. فیلم شروع شد اما پس از چند دقیقه دیدن، دیگر نتوانستم آن را رها کنم. به خودم می گفتم اگر فرزندان ما در جوانی و نوجوانی بخواهند اینقدر رشادت به خرج بدهند تا یک وجب از خاک ما به دست بیگانه نیفتد و اینگونه عمر خود را در اسارت بگذرانند ما باید چه کنیم؟
من شاهد یک فیلم با استانداردهای جهانی بودم. بعد از 130 فیلم که بازی کردم و فیلم هایی که دیدم، قاب بندی ها، فیلمبرداری و بازی گرفتن از نابازیگران آنقدر درخشان بود که می توانست شما را درگیر کند.
سپس سیمرغ بلورین نمادین، به 23 آزاده اهدا شد.
فرشته صدرعرفایی بازیگر نقش مادر برادران ریگی هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن، آرزو زیبایی کرد که دنیای ما دنیای عشق در برابر تکفیر باشد.
نوبت به اهدای جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به استاد علی نصیریان رسید، او گفت: من تاکنون سیمرغ نگرفتم ولی حالا محبت کردید سیمرغ درجه دو به من دادید، با کمال میل می پذیرم.
همایون غنی زاده که جایزه کارگردان برگزیده نگاه نو را نپذیرفته بود، هنگام دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه برای فیلم مسخره باز گفت: «سیمرغ نگاه نو را دوست نداشتم، بخاطر همین آن را نگرفتم.»
وقتی نام الناز شاکر دوست برای دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن خوانده شد او از همان ابتدا که از روی صندلی بلند شد گریه می کرد و در حالی که با گریه پشت تربیون سخن می گفت، نرگس آبیار کارگردان فیلم شبی که ماه کامل شد نیز در حال اشک ریختن بود، شاید یاد دشواری های ساخت فیلمش افتاده بود که در کوچه‌های کویته که بی محابا می دود به دنبال بازیگرانش.
شاکردوست ادامه داد: فایزه برای من جز نقش مسوولیت مهمی داشت. ممنونم که فایزه رو شایسته جایزه دانستید و در اخر امیدوارم امانتدار خوبی باشم.
هوتن شکیبا هنگام دریافت جایزه اش به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد گفت که دستهایش از هیجان در حال لرزیدن است.
سعید روستایی کارگردان فیلم متری شش و نیم آمد پشت میکروفون این جمله را گفت و رفت: «من پشت دستم را داغ میکنم پلیس از جلوی دوربینم نه، از پشت دوربینم رد شود.»
تصویر فائزه و شهاب منصوری روی دست مادر بالا می رود، پایین می آید. هر از گاهی قاب عکس را بالا می گیرد و دوباره پایین می آورد.
این جمله فرشته صدرعرفایی دوباره به ذهنم می آید: امیدوارم دنیای ما دنیای عشق در برابر تکفیر باشد.

**برگزیدگان سیمرغ ها چه گفتند
فرشته صدرعرفایی به سیمرغ رسید
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به فرشته صدرعرفایی برای فیلم شبی که ماه کامل شد اهدا شد.
صدرعرفایی پس از دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن گفت: واقعا از هیات داوران و از خانم آبیار و ایمان امیدواری عزیز خیلی سپاسگزارم. از تیم خوب «شبی که ماه کامل شد» متشکرم و می خواهم آرزو کنم که دنیای ما دنیای عشق در برابر تکفیر و دوستی در برابر خشونت و صلح در برابر جنگ باشد تا دنیای بهتری داشته باشیم.
علی نصیریان بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فجر سی و هفتم شد
محمدعلی باشه آهنگر برای اعطای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد پشت تریبون قرار گرفت.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به علی نصیریان برای فیلم مسخره باز اهدا شد. حاضران در سالن، نصیریان را ایستاده تشویق کردند.
علی نصیریان پس از دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد گفت: من تا حالا سیمرغ نگرفته بودم. در این چهل سال سیمرغ نداشتم. من می پذیرم فقط حس خیلی قرصی داشتم که بیایم. برای اینکه مشکلاتی داشتم که این روزها نمی توانستم خیلی روی پا باشم ولی دلم می خواست بیایم و فقط اینجا از این تریبون استفاده کنم و بگویم من آدم سعادتمندی بودم به دلیل اینکه در این سن و سال این امکان و فرصت را پیدا کردم که با نوه خودم کار کنم. همایون جای نوه ام است چرا خوشحالم؟ این سناریو را که من خواندم خیلی برایم جذاب بود. این شانس من بود که بتوانم در یک کار خلاقانه و نوآورانه و شکننده چارچوب های معمول من پیرمرد مسن شرکت داشته باشم.
نصیریان در ادامه گفت: من برای همایون غنی زاده آتیه بسیار درخشانی می بینم. از هیات داوران که من را بین این همه استعداد جوان انتخاب کردند تشکر می کنم. از جشنواره تشکر می کنم و از تماشاگران این فیلم هم تشکر می کنم.
جمشید مشایخی وقتی علی نصیریان پس از دریافت جایزه اش به سمت او رفت گفت: اولین تئاترم را با علی خان نصیریان کار کردم. من عاشقش هستم. ایشان قسمتی از وجودش را از دست داده. نمی خواستم تسلیت بگویم اما امشب مجبورم. او همسر عزیزش را از دست داده است.
**سیمرغ بلورین بهترین پویانمایی برای «آخرین داستان»
محمد احسانی برای اعطای سیمرغ بلورین بهترین پویانمایی پشت تریبون قرار گرفت.
سیمرغ بلورین بهترین پویانمایی به «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر اهدا شد.
«مسخره باز» سیمرغ بخش هنر و تجربه را گفت
مهرزاد دانش برای اعطای سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه پشت تریبون قرار گرفت.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و تجربه به «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده اهدا شد.
همایون غنی زاده پس از دریافت جایزه بهترین فیلم هنر و تجربه گفت: خیلی خوشحالم که امشب در جمع شما هستم. آقای نصیریان عزیز گفتند که بعد از 40سال جایزه شان را گرفتند. به من در یک شب دو سیمرغ دادند. سیمرغ اول را نگرفتم چون جایزه اش را دوست نداشتم. معادلات جشنواره را هم پذیرفتم ولی سیمرغ نگاه نو را دوست نداشتم چون در پایان دیدم فیلم من موفق نشده نگاه نویی به جشنواره تزریق کند اما این جایزه را دوست دارم و می گیرم.
الناز شاکردوست و سیمرغ بهم رسیدند
پوران درخشنده برای اعطای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن پشت تریبون قرار گرفت. او گفت: همه بازیگرهای زنی که در این جشنواره بودند خوب بودند. این انتخاب خیلی سخت بود. من به همه کاندیداها تبریک می گویم چون همه شان خوب بودند.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به الناز شاکردوست برای «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.
الناز شاکردوست پس از دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن گفت: همیشه خیال می کردم این مسیر را تا اینجا می دوم؛ نشد با دو بیایم اما بالاخره شد خدایا شکرت خیلی خوشحالم. واقعا الان که اینجا ایستادم فکر می کنم تشویق های شما ارزش آن همه سختی را داشت.
او گفت: از بانو نرگس آبیار تشکر می کنم که در تاریک‌ترین بخش زندگیم آمد و کنارم ایستاد و فرصت زندگی در این نقش را داد. خانم آبیار شما جدا از نبوغتان یک انسان واقعی هستد.
نقش فائزه برای من یک مسئولیت بزرگ داشت. فائزه نماینده همه مادرانی است که به جز خوشبختی بچه هایشان آرزوی دیگری ندارند.
امروز در جمع ما مادر نقشی که بازی کردم هم حضور دارند و من را دخترم خطاب کرد و به من گفت فائزه و این بزرگترین جایزه بود. من با احترام به تک تک کاندیداها خانم معتمدآریا که اسطوره من هستند، خانم ژاله صامتی، مهناز عزیزم که می دانم چقدر سختی کشیده و بهنوش جان طباطبایی خسته نباشید می گویم. از هیات داوران تشکر می کنم و ممنونم که فائزه را شایسته جایزه دانستید و در آخر امیدوارم بتوانم امانتدار خوبی باشم.

**سیمرغ بهترین بازیگر مرد در دست هوتن شکیبا
محمد بزرگ‌نیا برای اعطای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد پشت تریبون قرار گرفت.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به هوتن شکیبا برای شبی که ماه کامل شد اهدا شد.
هوتن شکیبا پس از دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد گفت: من خیلی خوشحالم که این جایزه را گرفتم. یک خوشحالی خیلی بزرگ دارم برای اینکه خانواده‌ام بزرگ تر می شود. اول خانواده خودم که در این سال ها حامی من بودند. بعد خانواده بزرگ تئاتر که 16سال از آنها یاد گرفتم و خانواده «شبی که ماه کامل شد» که همه از جان برای این فیلم سخت مایه گذاشتند و خانواده سینما که اجازه دادند عضوی از آنها باشم.
از هیات داوران ممنونم که اجازه دادید اسمم کنار نوید محمدزاده، امین حیایی، پیمان معادی و حامد بهداد باشد.
مراسم با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره فیلم فجر در کنار داوران روی سن ادامه یافت.
سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به محسن قرایی و محمد داوودی برای فیلم سینمایی قصرشیرین اهدا شد.
محسن قرایی پس از دریافت جایزه اش ضمن تشکر از داوران گفت: می خواستم از رضا میرکریمی و حامد بهداد تشکر کنم که با اجرای درخشان‌شان فیلمنامه ما را ارتقا دادند.
محمد داوودی هم گفت: ممنونم از میرکریمی و اهتمامش ممنون از قصر شیرین ماندگاری که برای سینمای ایران ساختید. اگر فیلمنامه یک کار دیده می شود زحمت همه عوامل است.
جایزه ویژه هیات داوران به نیما جاویدی رسید.
سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به نیما جاویدی برای سرخپوست اهدا شد.در غیاب نیما جاویدی نماینده او جایزه ویژه را دریافت کرد. محمد بدرلویی مدیر تولید فیلم «سرخپوست» که به جای نیما جاویدی این سیمرغ را دریافت می کرد ،گفت: برای جاویدی مشکلی پیش آمد نتوانست بیاید. از من خواست از این فرصت استفاده کنم از مردم تشکر کنم که با استقبال فوق العاده از سرخپوست به ما خیلی انرژی دادند.

**سیمرغ بهترین کارگردانی در دستان نرگس آبیار
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به نرگس آبیار برای شبی که ماه کامل شد اهدا شد.
نرگس آبیار پس از دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره سی‌وهفتم گفت: دلگیری ای که همیشه داشتم این بود که در کشور خودم هیچوقت کاندیدای بهترین کارگردانی نشدم. این جایزه برای من خیلی بزرگ و مهم است ولی من را امشب خیلی خوشحال می کند و شب این گروه که زحمت کشیدند را می سازد ولی می دانم دوستانی که زحمت زیادی برای فیلمشان کشیدند ولی این جایزه را نگرفتند ته دلشان ممکن است غمگین باشند و این من را می آزارد.
این جایزه برای همه دوستان کارگردانم است. من هم می خواهم از مادر شهاب و فائزه واقعی خانم اعظم محسن دوست تشکر کنم ، و تشکر کنم از تیم مان؛ ما یک تیم عالی داشتیم. بچه هایی که شبانه روز وقت گذاشتند و شرایط سخت را دوام آوردند در 50درجه گرما سختی ها را تحمل کردند. حمید نجفی راد که خیلی برای تدوین وقت گذاشت. من به نمایندگی از همه عوامل اینجا حضور دارم.

** سیمرغ بلورین بهترین فیلم به «شبی که ماه کامل شد» رسید
سیمرغ بلورین بهترین فیلم به شبی که ماه کامل شد تعلق گرفت. محمدحسین قاسمی تهیه کننده این فیلم جایزه را دریافت کرد.
محمدحسین قاسمی پس از دریافت جایزه بهترین فیلم برای «شبی که ماه کامل شد» گفت: تشکر می کنم اول از خدای خودم؛ پدر و مادرم و مادر همسرم که اگر خدا به من نگاه می کند به خاطر آنهاست. از هیات داوران و گروه خوبی که داشتیم و اصل و فرع این جایزه را به خانم اعظم محسن دوست تقدیم می کنم.
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما برای معرفی فیلم برگزیده بهترین فیلم از نگاه مردمی روی سن حضور یافت.
منوچهر شاهسواری گفت: امشب را به همه سینمای ایران تبریک می گویم. باور دارم که بقیه نهادهای کشور باید از سینما یاد بگیرند که چگونه می شود و همدل و رفیق بود و معرفت به خرج داد.
او افزود: سینمای ایران و همه ما مرهم زخم های این مملکت هستیم. ما زخم نمی زنیم. آن که زخم می زند حتما روزی گرفتار عقوبت خود خواهد شد. در این ایام همکاران من علی آشتیانی پور و همکارانشان در امانتداری این آرا سعی بسیار کردند. همین جا می گویم همه صاحبان آثار اجازه دارند به شکل خصوصی آرای فیلم هایشان را دریافت کنند.
امشب می خواهیم فاصله این پنج فیلم را بگوییم و تماشاگران به عنوان یک جامعه آماری چه گفتند.
این خبر در حال تکیمل شدن است..
فراهنگ ** 9012 ** 1355 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال