کمال عقل فرهنگی در چهل‌سالگی

تهران - ایرنا - انقلاب اسلامی ایران امروز در جشن چهل‌سالگی پیروزی خود ایستاده و طبق آنچه در معارف ما نیز آورده شده به کمال عقل خود رسیده است.

ضمن قدرشناسی و ارج نهادن به این پیروزی ملی و برگزاری جشن چهل‌سالگی در سراسر میهن عزیز ایران، لزوم اتکا به کمال عقل در همه سطوح کشور به‌ ویژه عرصه مهم و تأثیرگذار فرهنگ و هنر امروز بیش از گذشته احساس می‌شود.
با نامیدن این انقلاب به ‌عنوان انقلاب فرهنگی، رهبرکبیر جمهوری اسلامی لزوم توجه به مسئله فرهنگ را به همه ما گوشزد کردند تا زمانی که گام خدمت در این عرصه برمی‌داریم توجه داشته باشیم که شاکله اصلی انقلاب بر فرهنگ استوار است و باید بر توسعه وبرتری هرروزه آن توجه داشته باشیم.
این روزها انقلاب جوان ما با گذر از چهل سال فراز و نشیب به پختگی رسیده و یکی از عرصه‌های که توان و ظرفیت نمایش این پختگی را دارد عرصه فرهنگ و هنر است. امروز باید گام خود را فراتر از برگزاری دهه‌ای جشن فرهنگی در زمینه‌های مختلف قرار دهیم و به‌جای رهیافت‌های کوتاه‌مدت و گاه احساسی، رهیافت‌های عقلانی و بلندمدت را سرلوحه کار قرار دهیم که این مهم مستلزم ایجاد بستر باز فرهنگی و استفاده از تضارب آرا است تا ملت عزیز ایران که همواره ناظرانی دقیق بر کار ما هستند با علم و دریافت تلاش مسئولان عرصه فرهنگ و اهالی هنر بیش از گذشته با ما همراه شوند.
عرصه فرهنگ و هنر با وجود اینکه در طول این چهل سال، از دریافت بودجه‌های لازم جهت توسعه فرهنگی همواره ناکام مانده، اما به پشتوانه تلاش خدمتگزاران این عرصه توانسته در همه حوزه‌های فرهنگی به باروری و کمال برسد که نشان آن را می‌توان در حضور و درخشش آثار ایرانی در هنرهای مختلف در جشنواره‌های بین‌المللی دید.
توجه به مسئله خطیر فرهنگ در طول این سال‌ها همواره از سوی سیاست‌گذاران کلان کشور وجود داشته و تلویزیون که رسانه قابل‌دسترس برای عموم مردم ایران است همواره تلاش کرده تا در مسیر فرهنگ‌سازی با سرلوحه قرار دادن اهداف انقلاب، گام بردارد.
با نگاهی هرچند گذرا بر کارنامه چهل‌ساله این رسانه می‌توان رشد و بالندگی را در آن دریافت.
زیرا در مقاطع زمانی مختلف با توجه به نیاز‌های روز جامعه در سیاست‌گذاری و شکل برنامه‌سازی خود تغییرات محسوسی ایجاد کرده تا بتواند هرروز ضمن پاسخگویی به نیاز مخاطبانش، همراهان جدیدی را نیز جذب کند. یکی از نمونه‌های سیاست‌گذاری‌های کلان این سازمان، تأسیس مرکز امور نمایشی سیما (سیما فیلم) در دهه هفتاد است. که با توجه به لزوم سریال سازی - جنبه سرگرمی، فرهنگی و آموزشی – نگاهی متمرکز بر این حوزه داشته باشد.
در طول کمتر از سه دهه تأسیس این سازمان شاهد رشد محسوس کمی و کیفی سریال‌های تلویزیونی هستیم که همواره با اشراف به نیازهای جامعه، مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی اقدام به ساخت مجموعه‌های نمایشی لازم کردند تا با ایجاد معرفت و عقلانیت بیشتر برای مخاطبان خود از نفوذ فرهنگی رسانه‌های بیگانه که با صرف هزینه‌های گزاف سعی در نفوذ فرهنگی دارند، جلوگیری کنند.
امید است رسانه ملی در سال‌های بالندگی انقلاب اسلامی با پشتوانه تدبیر و زبان عقل همواره مثل گذشته در مسیر فرهنگ‌سازی و توسعه فرهنگی کشور گام بردارد.
غلامرضا الماسی - قائم مقام رئیس مرکز سیما فیلم
فراهنگ ** 9246 ** 1355 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال