هشدار نماینده سازمان ملل در مورد فساد غلات سیلوهای الحدیده

تهران - ایرنا - فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن روز دوشنبه با هشدار در مورد احتمال خراب شدن غلات انبار شده در سیلوهای بندر الحدیده یمن، خواستار دسترسی آزاد به این سیلوها شد.

به گزارش ایرنا از تارنمای رویترز، 'مارتین گریفیث' گفت که با توجه به تعامل اخیر همه طرف ها در مذاکرات، ترغیب شده تا راهی برای دسترسی به این کارخانه ها بیابد.
وی افزود: تاکید می کنیم که تضمین دسترسی به این کارخانه ها مسئولیت مشترک میان همه طرف های درگیر در یمن است. با دسترسی ایمن، آزاد و مستمر، سازمان ملل می تواند این غذای مورد نیاز را به دست مردم نیازمند برساند.
رویترز ادامه داد: آذوقه سیلوهای برنامه جهانی غذا در کارخانه های دریای سرخ یمن برای سیر کردن 37 میلیون نفر در یک ماه کفایت می کند، اما به گفته مارتین گریفیث بیش از پنج ماه است که دسترسی به آنها غیرممکن بوده است.
جنگ چهارساله یمن به مرگ دهها هزار نفر و فروپاشی اقتصادی انجامیده و میلیون ها نفر را در آستانه قحطی قرار داده است.
سازمان ملل بر اجرایی شدن پیمان آتش بسی که در ماه دسامبر در سوئد منعقد شد و خارج شدن سربازان از شهر بندری تاحدیده که دروازه ورود بیشتر واردات یمن است، اصرار دارد.
به نقل از تارنمای این خبرگزاری، در بیانیه مشترک گریفیث و 'مارک لوکاک' معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه آمده است که سازمان ملل افزایش عملیات برای تامین کمک های غذایی به 12 میلیون نفر شهروندی که در یمن برای تامین غذای روزانه خود با مشکل روبرو هستند، را در دستور کار خود دارد.
به گزارش ایرنا، مردم یمن از زمان حمله ائتلاف سعودی یعنی ششم فروردین سال 1394 تا کنون خسارات جبران ناپذیری متحمل شده اند و نتیجه این جنگ نابرابر مرگ و زخمی شدن 70 هزار یمنی از جمله 9 هزار و 200 کودک بوده است.
سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد، از زمان آغاز تهاجم نظامی به یمن هر هفته 123 یمنی کشته و زخمی شده اند.
این درحالیست که به تایید سازمان ملل متحد، جان 13 میلیون یمنی به خاطر کمبود غذا در معرض تهدید است، بیش از 400 هزار کودک در یمن بر اثر سوءتغذیه شدید در معرض مرگ قرار دارند و دو میلیون و 500 هزار نفر دیگر نیازمند درمان هستند.
با در نظر گرفتن این وضعیت ناگوار، چنانکه معاون دبیرکل سازمان ملل متحد اذعان کرده، توافق سوئد هنوز تاثیری بر مردم یمن نداشته است.
اروپام ** 9418 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال