نشریه آمریکایی: نظام سرمایه داری شکست خورده است

تهران - ایرنا - تارنمای مجله آمریکایی 'مانثلی ریویو' در یادداشتی نوشت: نظام غیرضروری و مخرب سرمایه داری شکست خورده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از تارنمای این نشریه، با گذشت کمتر از دو دهه از قرن بیست و یکم، اینکه کاپیتالیسم به عنوان یک نظام اجتماعی شکست خورده، مشهود است. جهان در منجلاب رکود، سلطه غول های مالی و شدیدترین نوع نابرابری در تاریخ بشر، بیکاری گسترده، بی ثباتی، فقر، قحطی، هدر رفت تولیدات و عمر و چیزی که در این برهه از زمان می توان از آن با عنوان مارپیچ مرگ زیست محیطی نام برد، فرورفته است.
انقلاب دیجیتال، بزرگترین پیشرفت فناوری در عصر ما، در یک چشم به هم زدن از وعده ارتباطات و تولید آزاد به ابزار جدیدی برای نظارت، کنترل و جایگزینی جمعیت کارگر تبدیل شده است. موسسات لیبرال دمکراسی در آستانه فروپاشی قرار دارند در حالیکه فاشیسم که چون گاردی برای نظام سرمایه داری عمل می کند، در کنار پدرسالاری، نژادپرستی، امپریالیسم و جنگ بار دیگر در حال پیشرفت است.
این تارنمای آمریکایی در ادامه با تاکید دوباره بر پایان یافتن دوره فریب کاپیتالیسم نوشت: نظام سرمایه داری در قرن حاضر از یک نظام ضروری و خلاق تاریخی به یک نظام غیرضروری و مخرب تاریخی تبدیل شده است.
نمودهای شکست کاپیتالیسم همه جا به چشم می خورد. رکود سرمایه گذاری همراه با حباب های توسعه اقتصادی که به طور اجتناب ناپذیری خواهند شکست، از ویژگی های به اصطلاح بازار آزاد کنونی هستند.
نابرابری فزاینده در درآمد و ثروت در راستای اوضاع مادی روبه افول اکثر جمعیت جهان است.
در چهل سال اخیر به رغم افزایش با ثبات تولید، دستمزدهای واقعی اکثر کارگران در آمریکا به ندرت تغییر چندانی داشته است. از طرف دیگر، همزمان با کنار گذاشتن سازمان یافته ایمنی شغلی، بر شدت کار افزوده شده است.
مصادره ارزش اضافی (surplus value) حاصل کار کارگرانی که در مناطق محروم مورد سوءاستفاده قرار می گیرند، به انباشتن بی سابقه ثروت در کانون اقتصادی جهان و فقر نسبی در حاشیه ها انجامیده است.
امتیازهای انحصاری برآمده از انقلاب ارتباطاتی در جهان در کنار گسترش سلطه سرمایه داران وال استریتی، بر افزودن ثروت آن یک درصد جمعیت جهان کمک کرده است.
امروز 42 نفر به اندازه مجموع ثروت نیمی از جمعیت جهان سرمایه دارند و ثروت سه نفر از ثروتمندترین مردان آمریکا یعنی 'جف بزوس'، 'بیل گیتس' و 'وارن بافت'، از مجموع ثروت نیمی از جمعیت این کشور بیشتر است.
شکاف میان سرانه درآمد و ثروت ثروتمندترین و فقیرترین کشورها که قرن هاست ادامه دارد، باردیگر با سرعت زیاد در حال گسترش است. بیش از 60 درصد از جمعیت شاغل جهان، یعنی چیزی در حدود دو میلیارد نفر، در بخش های غیررسمی فقیر مشغول به کار بوده و یک پرولتاریای جهانی عظیم را تشکیل می دهند. جمعیت کارگران ذخیره، 70 برابر کارگرانی است که به طور رسمی مشغول به کارند.
در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: آمریکا با بیش از دو میلیون زندانی بیشترین نرخ بازداشت را در جهان دارد. جمعیت کل زندانیان آمریکایی با جمعیت هوستون تگزاس، چهارمین شهر بزرگ آمریکا برابری می کند.
تبعیض نژادی، خشونت علیه زنان و سوءاستفاده از خدمات بی مزد و مواجب آنان جزئی جدایی ناپذیر از نحوه سازمان دهی قدرت در یک جامعه کاپیتالیستی است. بیش از یک سوم زنان در جهان تجربه خشونت فیزیکی و جنسی را دارند. در یک بازار انحصاری و کاپیتالیستی، با جسم زنان مثال یک کالا رفتار می شود.
مانثلی ریویو در بخش دیگری از گزارش خود در مورد زوال سیستم کاپیتالیستی نوشت: شرکت های عمده فعال در حوزه انرژی به دروغ گویی در مورد تغییرات اقلیمی ادامه داده و به رغم تایید این پدیده در اسناد داخلی، انکار آن را ترویج می کنند.
این شرکت ها در پی تسریع استخراج و تولید سوخت های فسیلی از جمله آلاینده ترین انواع آنها که بیشترین میزان گازهای گلخانه ای را آزاد می کنند، هستند تا در این راه سودهای هنگفتی به جیب بزنند. آب شدن یخ های قطبی برای سرمایه داران کاپیتالیسم چون الدورادوی جدیدی است که ذخایر نفت و گاز عظیمی را در اختیارشان قرار می دهد تا بدون توجه به پیامدهای آن برای اقلیم زمین، از آنها برداشت کنند.
شرکت های فعال در حوزه انرژی به مداخله در مذاکرات اقلیمی ادامه می دهند تا اطمینان حاصل کنند که هر پیمانی در مورد محدود کردن انتشار گاز کربن برای آنها بی خطر خواهد بود. کشورهای کاپیتالیستی با جمع کردن ثروت در جیب های یک عده قلیل در قدرت به قیمت بی ثبات کردن اوضاع اقلیمی، آینده بشریت را در معرض خطر قرار داده اند.
ما به نقطه ای از قرن بیست ویکم رسیده ایم که ویژگی های این نظام بی منطق از جمله هزینه های حاصل از جنگ، تخلیه ذخایر طبیعی، تضییع جان انسان های وایجاد خلل در محیط زیست هرگونه وعده اقتصادی ارائه شده از سوی آن برای جامعه را زیر سووال برده است.
در نظام سرمایه داری، انباشت سرمایه و ثروت اندوزی به قیمت ایجاد اثرات جبران ناپذیری بر اوضاع اجتماعی و زیست محیطی حاکم برحیاط بشر در زمین، روی می دهد.
مانثلی ریویو به عنوان یک ماهنامه سوسیالیستی مستقل در نیویورک چاپ می شود.
اروپام ** 9418 ** 1590 ** 1071

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال