استاد دانشگاه دولتی مسکو؛

ایران با وجود فشارهای آمریکا به کشوری پیشرفته تبدیل شده است

مسکو - ایرنا - رئیس کرسی سازمان های بین المللی و فرآیندهای سیاسی جهانی دانشگاه دولتی مسکو (بزرگترین دانشگاه روسیه) معتقد است که ایران در طول چهار دهه اخیر نه تنها به کشوری پیشرفته در خاورمیانه تبدیل شده بلکه در بسیاری از امور خودکفا شده است.

«آندره سیدوروف» روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ایران توانسته است در چهار دهه اخیر گام های بزرگی در مسیر پیشرفت، ترقی و افزایش توانمندیهای خود در عرصه های مختلف بردارد.
مقام دانشگاهی روس با بیان اینکه ایران امروز در عرصه های مهمی همچون فنی و تکنولوژیکی، علوم فضایی و هسته ای در مکان نخست خاورمیانه قرار دارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با وجود فشارهای خارجی ازسوی آمریکا و متحدانش به این موفقیت ها دست یافته که تحسین برانگیز است.
سیدوروف به عنوان مثال به تحریم های آمریکا و غرب در عرصه های نفت و گاز ایران اشاره و اظهار کرد: با این وجود صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایران دستاوردهای مهمی داشته و تلاش ها برای توقف فعالیت این بخش ها بی نتیجه و ناکام مانده است.
رئیس کرسی سازمان های بین المللی و فرآیندهای سیاسی جهانی دانشگاه دولتی روسیه با بیان اینکه انقلاب اسلامی عدم وابستگی خارجی را برای ایرانی ها به ارمغان آورد، اظهار داشت: ایران به الگویی برای خودکفایی و استقلال تبدیل شده است.
سیدوروف تحریم های آمریکا علیه ایران را دارای انگیزه های سیاسی خواند و افزود: هدف واشنگتن از این تحریم ها، واداشتن ایران به پیروی از سیاست های آمریکا و رفتاری همچون عربستان سعودی است.
وی خاطرنشان کرد: امروز کمتر کشور مستقلی در جهان وجود دارد و به عنوان مثال مساله ونزوئلا نشان داد که بسیاری از کشورها تا چه اندازه به آمریکا و سیاست های آن وابسته هستند.
رئیس کرسی سازمان های بین المللی و فرآیندهای سیاسی جهانی دانشگاه دولتی روسیه در مورد رویکرد ایران در دوره پیش از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: رفتار ایران پیش از انقلاب همانند رفتار امروز مقامات عربستان سعودی، اردن و بسیاری از کشورهای اروپایی بود و در واقع تهران دنباله رو سیاست های آمریکا در خاورمیانه به حساب می آمد.
وی افزود: اما چهار دهه است که وضعیت متفاوتی برقرار شده است و ایران سیاست خارجی مستقل خود را پیش می برد و به دیگران دیکته می کند.
سیدوروف گفت: ایران امروز دوست روسیه است و دو کشور در عرصه های مختلف با یکدیگر همکاری می کنند و این تعامل در شرایط تحریم ها اهمیت بیشتری هم پیدا می کند.
وی به طرح های ایران و روسیه در عرصه های اقتصادی ازجمله مبادله بازرگانی با ارزهای ملی به عنوان طرح های دارای دورنمای روشن اشاره کرد و افزود: اجرای این طرح ها بویژه در عرصه انرژی و حمل و نقل و صنایع سنگین می تواند برای دو کشور منافع زیادی را به همراه داشته باشد.
سیدوروف ابراز امیدواری کرد که روند کنونی توسعه روابط دوجانبه ایران و روسیه با حمایت های سران دو کشور در آینده سرعت بیشتری بگیرد و با وجود زمینه های رشد روابط، هیچ عامل و مانعی ازجمله تحریم ها نتواند جلوی پیشرفت و توسعه همکاریها را بگیرد.
اروپام*391*1346**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

پربیننده

2 تیم تروریستی در کردستان دستگیر شدند

وزارت اطلاعات اعلام کرد:

2 تیم تروریستی در کردستان دستگیر شدند

اقدام سعید امامی برای گرفتن فنوا علیه روشنفکران

پروژه تاریخ شفاهی ایران ایرنا/ عمادالدین باقی(6):

اقدام سعید امامی برای گرفتن فنوا علیه روشنفکران

آمریکا ابتدا باید اعتماد از دست رفته را احیا کند

واکنش قاسمی به ابراز علاقه ترامپ برای مذاکره با تهران؛

آمریکا ابتدا باید اعتماد از دست رفته را احیا کند