اختصاصی /

مقام عراقی: توجه ویژه به اقلیتها از خصائص انقلاب ایران است

بغداد – ایرنا – مدیرکل قربانیان تروریسم و عملیات نظامی در سازمان امور شهدای عراق گفت که توجه ویژه انقلاب اسلامی به اقلیتها از خصلت ها و امتیازاتی است که کمتر درباره آن شناخت و آگاهی وجود دارد.

«طارق المندلاوی» که از اقلیت کرد فِیلی (کردهای شیعه) عراق است، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: توجه و حمایت ویژه انقلاب و جمهوری اسلامی به اقلیت ها، یکی از ویژگی های مثبت و قابل توجه است که کمتر به آن پرداخته شده است.
وی در این خصوص به حمایت جمهوری اسلامی ایران از آوارگان فیلی در برهه ای که رژیم صدام بر عراق حکومت می کرد اشاره کرد.
المندلاوی ادامه داد که جمهوری اسلامی ایران با آغوش باز از 182 هزار خانواده کرد فیلی آواره که رژیم صدام آنها را در اوائل دهه 80 قرن گذشته، از کشور اخراج کرده بود، پذیرایی کرد.
وی یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ایران را که کمتر مورد توجه قرار گرفته، اهتمام این انقلاب به اقلیت ها دانست و گفت که به رغم وجود اقلیت های مختلف در ایران اما در همه آنها احساس هویت ملی قوی نسبت به آب و خاک ایران وجود دارد.
به گفته وی، یکی از بسترهای فتنه انگیزی که اشغالگران آمریکایی بعد از سقوط رژیم صدام در عراق روی آن سرمایه گذاری کردند، تحریک اقلیت ها در عراق بود که نقش جمهوری اسلامی ایران در طول این سنوات در وحدت بین اقلیت های قومی و دینی عراق نیز قابل تقدیر است.
وی با اشاره به نمایندگان اقلیت های مختلف قومی و دینی، نمایندگان و رهبران احزاب، مسوولان بلندپایه، سران عشایر، علماء و فضلا و فرماندهان نظامی که در مراسم روز یکشنبه جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب در سفارت ایران در بغداد حضور یافتند گفت که این نشانه تقدیر اقشار مختلف عراق از نقش مثبت ایران در عراق و کل منطقه است.
این مقام کرد عراقی در بخش دیگری از سخنانش به نقش انقلاب اسلامی در ایجاد و گسترش روحیه مقاومت در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران در طول چهل سالگی حیات با برکتش توانسته است که روح مقاومت را در کالبد کل منطقه بدمد.
وی اضافه کرد که انقلاب اسلامی ایران از روز اول پیروزی به رهبری حضرت امام راحل (ره) و تا به امروز که تحت رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری است همچنان مهمترین حامی ملت های منطقه است.
به گفته وی، روحیه مقاومتی که انقلاب اسلامی در ملت های منطقه ایجاد کرده باعث شده است که مردم عراق اشغالگران آمریکایی را از خاک کشور خود بیرون کرده و با تشکیل الحشد الشعبی بر گروه تروریستی داعش پیروز شوند.
وی ادامه داد که روحیه مقاومتی که انقلاب اسلامی ایران در ملت های منطقه تزریق کرد، باعث شده است که مساله فلسطین به رغم تلاش قدرت های بزرگ و برخی مزدوران منطقه برای به فراموشی سپردن آن، همچنان زنده بماند.
المندلاوی به نقش مثبت ایران در سوریه اشاره کرد و افزود که اگر انقلاب و دخالت به موقع نظام جمهوری اسلامی ایران نبود معلوم نبود که الان سوریه و کل منطقه چه وضعیتی داشت.
وی پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به ملت و رهبری و دولتمردان ایران تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که در سایه این انقلاب روابط دو کشور همسایه و دوست، عراق و ایران روز به روز گسترده تر شود.
خاورم *6*353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال