احتمال آغاز خروج ارتش آمریکا از سوریه ظرف هفته های آتی

تهران- ایرنا- «جوزف ووتل» فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا یکشنبه شب گفت: احتمالاً از چند هفته دیگر بر اساس دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری، خروج نیروهای زمینی ارتش آمریکا از سوریه آغاز می شود.

به گزارش رویترز، ووتل که وظیفه نظارت بر نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را برعهده دارد، همچنین اعلام کرد: شمار نیروهای آمریکایی در عراق همچنان به صورت کلی ثابت خواهند ماند.
ترامپ دو ماه پیش با اعلام خروج نظامیان کشورش از سوریه، گفت که پنج هزار سرباز خود را در عراق حفظ می کند و در صورت نیاز برای مأموریت در بحران سوریه، از آن ها بهره می گیرد.
ووتل اضافه کرد: نمی خواهیم نیروهایی را در میدان داشته باشیم که نه به آنها نیازی داریم و نه مأموریتی عملیاتی دارند.
اظهارات فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در حالی مطرح می شود که روزنامه وال استریت ژورنال جمعه گذشته (19 بهمن) به نقل از منابع آگاه گزارش داد که ارتش واشنگتن در تدارک خروج کامل نیروهایش از سوریه تا پایان ماه آوریل (10 اردیبهشت 1398) است.
به نوشته این روزنامه آمریکایی، این در شرایطی است که آمریکا هنوز به توافقی با ترکیه برای حفظ امنیت گروه‌های کرد مورد حمایت خود دست نیافته است.
خبر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، موجب نگرانی فعالان سیاسی آمریکا به ویژه درباره پیامدهای پیش‌بینی نشده این اقدام شده است.
هرچند سنای آمریکا هفته گذشته رأی به تداوم حضور نظامیان آمریکایی در سوریه داد، اما این طرح برای آن که به قانون تبدیل شود، باید به تصویب کنگره برسد؛ این درحالی است که این نهاد قانون گذاری در اختیار جمهوریخواهان حامی ترامپ قرار دارد و بعید به نظر می رسد، طرح تصویب اولیه این قانون راه به جایی ببرد و بتواند مانع از خروج نظامیان آمریکایی از سوریه شود.
شبس**9363**1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال