روز بیادماندنی چهل سالگی انقلاب در بغداد

بغداد – ایرنا – سفارت ایران در بغداد در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی امروز یکشنبه شاهد حضور باشکوه جمع زیادی از رهبران جناح های سیاسی، دولتمردان، سران عشایر، علماء و فضلا و نمایندگان اقلیت های قومی و دینی و فرماندهان نظامی و الحشد الشعبی عراق بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران بعد از ظهر امروز یکشنبه در سفارتخانه ایران در بغداد فقط یک آیین گرامیداشت نبود بلکه در حاشیه آن، محل تلاقی و تماس بسیاری از دوستان قدیمی و شکل گیری دوست های تازه بین نمایندگان اقشار مختلف عراقی نیز به شمار می رفت.
بسیاری از شخصیت های سیاسی و فرماندهان الحشد الشعبی و نیروهای نظامی در مراسم امروز بعد از مدت ها همدیگر را می دیدند و برای همین سخت همدیگر را در آغوش می گرفتند و احوال هم را جویا می شدند.
سران عشایر شیعه و سنی در گوشه ای از سالن سفارت با همدیگر تجمعی تشکیل داده و با هم خوش و بش می کردند و علما و فضلای شیعه و سنی نیز همچون همیشه با آغوش باز از همدیگر استقبال می کردند.
«شیخ عامر البیاتی» از دار الافتاء اهل سنت در پیشاپیش جمعی از روحانیون اهل سنت بود که در همان بدو ورود با تعدادی از روحانیون شیعه عراقی به خوش و بش پرداخت و سپس با چند تن از شخصیت های مسیحی سخن گفت.
خانم «حنان الفتلاوی» رییس جریان سیاسی اراده و عضو سابق پارلمان عراق نیز با خانم «عدیله حمود» وزیر سابق بهداشت عراق سدر میان شغلی جمعیت در گوشه ای از سالن سفارت سر صحبت را باز کرده بود.
«زینب عارف» دختر شهید مجاهد علامه «عارف البصری» که اکنون از نمایندگان پارلمان عراق است نیز در میان جمعی از میهمانان عراقی که برخی نماینده پارلمان بودند، احتمالا راجع به اوضاع بصره و ضرورت حل مشکلات آن سخن می گفت.
«هادی العامری» رییس فراکسیون «الفتح» بزرگترین فراکسیون حامی دولت از طرف شخصیت های سیاسی و نمایندگان پارلمان احاطه شده بود و او هم به همین مناسبت با «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد روبوسی کرد و سالروز پیروزی انقلاب را به او تبریک گفت.
«لوی الخطیب» وزیر برق عراق نیز از جمله وزیران عراقی بود که در ازدحام میهمانان امروز سفارت ایران دیده شد که بعد از توافق اخیر در زمینه خرید برق از ایران، برای تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی آمده بود.
'فائق زیدان' رئیس دستگاه قضای عراق و «شیخ همام حمودی» رییس مجلس اعلای اسلامی این کشور نیز در پیشاپیش رهبران سیاسی عراق بودند که امروز در مراسم حضور داشتند.
برخی از رهبران سیاسی به دلایل مشغله های کاری یا سفر خارج از عراق نتوانستند در مراسم امروز حضور یابند و انتظار می رود در روزهای آینده با حضور در سفارت، این مناسبت را به سفیر ایران در بغداد تبریک گویند.
«محمد الحلبوسی» رییس پارلمان عراق به دلیل سفر امروزش (یکشنبه) به قاهره و شرکت در نشست پارلمان های عرب، دیروز شنبه شخصا در سفارت حضور یافت و چهلمین سال پیروز انقلاب اسلامی را به ایرج مسجدی - به نمایندگی از ملت و دولت ایران - تبریک گفت.
فرماندهان و مجاهدین الحشد الشعبی امسال هم در مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی حضور داشتند و فرصتی شد که در حاشیه مراسم با «علی الیاسری» دبیرکل گروه مقاومت اسلامی «سرایا الخراسانی» و همچنین «ابورضا النجار» فرمانده الحشد الشعبی در محور شمال عراق راجع به اوضاع مرزهای عراق با سوریه و وضعیت کرکوک صحبت کنیم.
«ابواحمد الجابری» فرمانده گروه مقاومت سرایا عاشورا وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق را نیز در میان ازدحام جمعیت دیدیم و به مزاح به او گفتیم که عادت کردیم شما را در میادین جنگ با داعش ببینم که ایشان با خنده گفتند که فعلا داعش تمام شده است.
«ریان الکلدانی» فرمانده گردان مسیحیان در الحشد الشعبی موسوم به «کتائب بابلیون» نیز با حوصله راجع به آخرین اوضاع در موصل صحبت کرد و درباره گشت زنی اخیر نیروهای آمریکایی در شهر موصل و برخورد قاطعی که نیروهای الحشد الشعبی با آنها داشتند، توضیح داد.
«محمد الغبان» وزیر سابق کشور که در حال حاضر از نمایندگان پارلمان عراق است وقتی درباره لایحه قانونی اخراج نیروهای آمریکایی از او سوال کردیم به مزاح گفت که باکمال میل می خواهید به عربی، فارسی یا انگلیسی و هر زبان دیگر حرف می زنم.
او با حوصله راجع به حضور نیروهای آمریکایی در خاک عراق صحبت کرد و وجود آنها در خاک این کشور را برخلاف قانون اساسی عراق و توافقنامه امنیتی موجود بین دو کشور عراق و امریکا دانست و بر اصرار پارلمان فعلی برای اخراج آنها از عراق تاکیدکرد.
«حسن السالم» نماینده فراکسیون «عصائب اهل الحق» در پارلمان عراق نیز جزو اولین میهمان حاضر در سفارت بود که ایرنا با او صحبت کرد و همین که مصاحبه را با او تمام کردیم رسانه های دیگر حاضر در مراسم، به سوی او هجوم بردند تا از او مصاحبه بگیرند.
او هم حضور نیروهای آمریکایی را غیر قانونی خواند و گفت که به محض شروع فصل جدید قانونگذاری عراق در روزهای آینده، در همان اولین جلسه، پارلمان به مسئله خروج نیروهای امریکایی از خاک عراق رسیدگی می کند.
سفیر سوریه در عراق نیز در مراسم حضور داشت اما در ازدحام جمعیت امکان گفتگو با او میسر نشد.
کاردینال «لویس رافائیل الاول ساکو» رهبر مسیحیان کلدانی عراق نیز امروز در سفارت ایران حضور یافت و سالروز پیروزی انقلاب ایران را با سایر نمایندگان اقشار مختلف عراق جشن گرفت اما او نیز به دلیل ازدحام جمعیت، امکان مصاحبه میسر نشد.
علاوه بر نمایندگان مختلف اقشار مختلف عراق، سفرای خارجی و وابستگان نظامی موجود در بغداد به علاوه وابسته های بازرگانی ها برخی از این سفارتخانه ها مانند روسیه نیز حضور داشتند و همه آنها چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفتند.
گرچه نگرانی از شرایط بد جوی باعث شده بود که مراسم از داخل محوطه سرسبز سفارت به داخل سالن های سربسته انتقال یابد اما این امر از گرمی و استقبال میهمانان کم نکرده بود.
در حاشیه مراسم امروز، رایزنی فرهنگی ایران در بغداد، یک نمایشگاه از تابلو فرش های ایرانی، منبت کار و مینا کاری برخی از استادان زبردست ایرانی به علاوه تابلوهای نقاشی به ویژه کارهای استاد فرشچیان به دید عموم میهمانان گذاشته بود که مورد استقبال قرار گرفت.
رایزن بازرگانی ایران در بغداد، - آقای دکتر ناصر بهزاد - امروز در مراسم سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با قرائت زیبای قران کریم در آغاز مراسم خیلی ها را شگفت زده کرد و بسیاری نمی دانستند که او قاری قرآن است.
سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز از طریق تلویزیون های مدار بسته خود، یک گزارش تصویری از دستاوردهای 40 ساله انقلاب اسلامی ایران در بخش های مختلف به سمع و نظر میهمانان گذاشته بود.
به دلیل برگزاری مراسم در فضای داخل سالن، «ایرج مسجدی» سفیر ایران در بغداد از میهمانان عراقی و دیپلمات های خارجی از کوچک و نامناسب بودن فضا عذرخواهی کرد و گفت که به همین دلیل از سخنرانی طولانی صرفنظر می کند.
گرچه نگرانی از شرایط بد جوی محدودیت هایی را در برنامه های امسال ایجاد کرد اما استقبال گسترده و گرم میهمانان عراقی و دیپلمات های خارجی، این مراسم را تبدیل به یکی از زیباترین مراسم های بزرگداشت انقلاب اسلامی ایران کرد.
خاورم *10*353*380*

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال