«حمال طلا» در فضایی واقعی سیر می کند

تهران - ایرنا - کارگردان فیلم«حمال طلا» با اشاره به اینکه این اثر در دنیای رئال سیر می کند و همه چیز در آن واقعی است،گفت: اتفاقات هیچکدام ساخته و پرداخته ذهن نیست، بلکه به زمان فیلم هم توجه شده که به واقعیت نزدیک باشد.

به گزارش عصر یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا ، نشست خبری فیلم سینمایی «حمال طلا» به کارگردانی تورج اصلانی و تهیه‌کنندگی منصور سهراب پور(تهیه کننده) در پردیس سینمایی ملت سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد.
تورج اصلانی گفت: در مورد پایان بندی فیلم خیلی با نویسنده کار گپ زدیم، کاراکتر ما کاراکتر بدشانسی است. من دیدم که شخصیت های بی دست و پای فیلم حتی بیرون از تهران هم نمی توانند زندگی کنند، چگونه می توانم آن ها را عازم غربت کنم؟ به نظرم آمد که مرگ در وطن خود شیرین تر از زندگی سخت در غربت است.
وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره استفاده از این میزان کثافت در فیلم و اینکه می داند وزیر اقتصاد هم اکنون کیست ، افزود: روح کار ما فیلمسازی است لذا به عنوان یک فیلمساز در اجتماع یک شاخک‌هایی داریم که به نسبت بعضی از سوژه ها شاید تیزتر باشد بطور طبیعی نمی تواند کسی که مدعی کار فرهنگی هنری است در اجتماعی زندگی کند و چشمش را روی اجتماع ببندد.
به گفته وی همه این تعفنی که شما دیدید من هم دیدم و چیزی ساخته ذهن من نیست این یک شغل است و این تعفنی که شما از آن صحبت می کنید برای من به مثال پول مثل چرک کف دست است برمی گردد.
او افزود: انسان امروز درگیر با چالش چرکی است که قرار است پولی از آن دربیاورد در روح ما هم این تعفن هست وقتی به اقتصاد فکر می کنیم برای من مهم نیست مسئول اقتصاد کیست، برآیند و محصول کار او چیست برای من مهم است.
وی ادامه داد: من یک شهروند هستم که کارکردهای وزیر وزرای لیدر این بخش را می بینیم وقتی من فیلمبرداری کردم 10ماه گذشته سکه یک میلیون و 500 بوده الان 4 میلیون و خرده ای است.
کارگردان حمال طلا درباره نقش ژاله صامتی در این فیلم ،گفت: زمانی که ما فیلمنامه را می نوشتیم مشاهده شد که فضا خیلی مردانه و زمخت است و لذا تصمیم گرفتیم یک مشتری زن را وارد کنیم تا او به عنوان یک مدیر یک موسسه خیریه که هرازگاهی هدیه ای به خانم ها در مراسم هایشان می دهد وارد فیلمنامه شد، مجموعه ای که بیشتر با زنان سرپرست خانوار در ارتباط است و شاید خانم ژاله زندگیش را وقف همین زنان کرده است.
وی اضافه کرد: شاید رویایی برای ازدواج دارد و رویش نمی شود مطرح کند. ناشی است و بلد نیست چون با مردها خیلی در ارتباط نبوده و این فرد هم نمونه های بیرونی دارد.
در ادامه این نشست تهیه کننده «حما طلا» نیز با اشاره فیلم سینمایی «درخونگاه»؛ دیگر اثرش دراین جشنواره اظهار کرد: دوست داشتم بیش از آنکه در مورد حمال طلا صحبت کنم، چند جمله درباره «درخونگاه» بگویم، در برنامه ای که همه ما می دانیم، یک شبه منتقدی که از یک جا خوراک می گیرد، دور از ادب و دور از شان یک آدم فرهنگی،هرچه بخواهد به زبان می آورد و هرچه بخواهد می گوید.
سهراب پور گفت: از ظاهر خشنی که برای خود ایجاد کرده و کسی جرات نمی کند به او حرفی بزند تا این حرف هایی که درست نیست او به راحتی زحمت عوامل فیلم را نادیده می‌گیرد و بدون حضور نماینده فیلم به آن توهین می کند.
سهراب پور در ادامه با اشاره به اینکه ما در هر دو فیلم سعی کردیم در مورد مشکلات مردم فیلم بسازیم، اظهار داشت: سوابق افراد مشخص است، آن 8 سالی که فیلم درخونگاه از آن صحبت می کند را من به آن افتخار می کنم. من امیدوارم که جلوی این اشخاص کم شخصیت گرفته شود و برای آن چاره ای اندیشیده شود.
وی ادامه داد: این فیلم به دلیل محدودیت های زمانی ای که برای ساخت داشت حتی از طرف من تهیه کننده هم مهجور واقع شد و آنچنان که باید به آن می پرداختیم،کمتر این اتفاق افتاد. به دلیل پشت صحنه گرم و صمیمانه ای که در این فیلم حضور داشتند،این پروژه پیش رفت و در نهایت به سرانجام رسید و به نظرم کار قابل دفاعی است. البته که هر اثری حتما نقدهایی هم به آن وارد است.
سپس پیام احمدی‌نیا درباره ایفای نقش رضا کیفی در این اثر گفت: پس از اینکه فیلمنامه را خواندم توسط خود اصلانی چند نمونه از این آدم ها را در شکل های مختلف دیدیم ولی در نهایت کاراکتری که اصلانی می خواست، را از بین آنها درآوردیم.
در ادامه این نشست، لطف الله سیفی درباره حضور در این اثر گفت: نقش لویی نقش یک فرد ساده لوح بود، این افراد ساده اگر نبودند این اتفاقات در جامعه ما نمی افتاد. در بازار تهران خیلی آدم ها هستند که همیشه در بازار هستند و همیشه هم بدبخت هستند. نقششان همین است.
ژاله صامتی دیگر بازیگر فیلم نیز پاسخ به سوالی درباره نقش هایش در «درخونگاه» و «حمال طلا » و وجه تمایز این دو با هم، گفت: من عاشق کارهای سخت هستم. فرقی نمی کند یک سکانس یا یک نقش اول. من قبل از فیلم «حمال طلا» به عنوان فیلمبردار 5 فیلم با تورج اصلانی همکاری داشتم وقتی برای این فیلم به من گفتند و اینکه دو سکانس بیشتر نیست دلم نیامد قبول نکنم. چون تورج اصلانی در هر فیلمی باشد خوب است و به نظرم این کار هم جذاب بود.
حسن زاهدی نیز با بیان اینکه در این فیلم نقش خودم را بازی کردم گفت: من تلاشم را کردم به هر شکلی که بود بازی کردم و شد. خوبی یا بدی اش را نمی دانم.
سی‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر مسئولان فرهنگی و هنری شامگاه 9 بهمن در پردیس تئاتر تهران آغاز به کار کرد.
در این دوره از جشنواره به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده‌، 22 فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ)، 3 اثر در بخش پویانمایی، 10 فیلم در بخش نگاه نو، 7 فیلم کوتاه و 5 مستند رقابت می‌کنند.
نمایش عمومی فیلم‌ها در پردیس سینمایی ملت تهران و 56 سالن سینما در مراکز استان‌ها تا 22بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
فراهنگ ** 9246 ** 1355 **

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال