تولید 2 رده سلول های گرانولوزا به همت محققان ایرانی

تهران- ایرنا - در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، محققان بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به تولید دو رده از سلول های گرانولوزا نامیرا شده با منشا طبیعی و سلول های گرانولوزا با منشا سندروم پلی کیستیک تخمدان شدند.

دکتر پروانه فرزانه، مدیر بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: امروزه کشور ما جزو 10 کشور برتر در زمینه پژوهش و درمان ناباروری است. یکی از عوامل مهم ناباروری اختلال عملکردی سلول های گرانولوزا است.
وی افزود: بیشتر مطالعات در زمینه شناخت و تنظیم مکانیسم تخمک گذاری و فولیکولوژنز از کشت اولیه سلول های گرانولوزا استفاده شده که پس از حذف تخمک در طی پروسه لقاح آزمایشگاهی (IVF) سلول های گرانولوزا از مایع فولیکولی جدا شده و کشت داده می شود.
فرزانه افزود: معایب این روش را می توان به تعداد محدودی از سلول های به دست آمده، عدم زنده مانی طولانی و عدم تکثیر آنها در شرایط آزمایشگاهی اشاره کرد.
مدیر بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: در حال حاضر لاین های سلولی گرانولوزا موجود، اغلب قادر به بیان گیرنده FSH عملکردی نیستند یا از منشا سرطانی با اختلالات کروموزومی ایجاد شده اند. اما رده های تولید شده بانک سلول های انسانی و جانوری معایب فوق را نداشته و می توانند در مطالعات مربوط به درمان ناباروری به کارگرفته شوند.
گفتنی است رده های سلولی ذکر شده در کلکسیون بانک سلول های انسانی و جانوری نگهداری شده و در اختیار محققان قرار می گیرد.
علمی ** 1201 **2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال