فوتبال، داوری و قصه ناتمام پرخاشگری

تهران- ایرنا- فوتبال به عنوان یک پدیده اجتماعی، ورزشی است پرطرفدار و فراگیر که در چهار گوشه کره خاکی در کانون توجهات است.

به گزارش ایرنا، دنیای توپ گرد، زبان مشترک دارد و قوانین آن یکسان است لذا احترام به مقررات و آموزه های آن می تواند نقشی اساسی در بالندگی یک تیم موفق بازی کند.
اصولا پیروزی در هر میدان ورزشی، حلاوت خاص خود را دارد و شهد و شیرینی را در کام یک تیم موفق و هواداران می ریزد. طبعا برای آنکه همای سعادت روی شانه چنین تیمی بنشیند نیاز به کارآمدی در تمامی سطوح دارد که در این رهگذر نقش کادرفنی و مدیریت حائز اهمیت است.
در این مقال به هیچ وجه مراد ما مباحث فنی نیست بلکه پایبندی و گردن نهادن به قوانین بخصوص مبحث داوری است که اگر بازیکنان به آن مقید باشند، بسیاری از رفتارهای تندخویانه و پدیده زشت پرخاشگری از چهره فوتبال ما رخت بر خواهد بست.
در وصف و مدح فوتبال حرفه ای و مدرن به کرات تاکید کرده ایم که نمونه بارز آن را می توان در احترام به آراء داوران و خویشتن داری نفرات یک تیم به عینه دید و از آن الهام گرفت. هر چند که احتمال اشتباه از سوی داور در فوتبال وجود داشته و دارد اما این دلیل نمی شود که یک بازیکن به خود اجازه دهد با ادبیات خشن و منازعه، احقاق حق کند و حرفش را به کرسی بنشاند.
باید اقرار کنیم عکس العمل برخی از بازیکنان و حتی مربیان ما در برابر رای داور واقعا چالش برانگیز و تنش زاست که در جامعه امروزی فوتبال نکوهیده است و هیچ جایگاهی ندارد.
به دیدار با ژاپن بر می گردیم، اگر بیاد بیاورید گل نخست را به سبب همین رفتار تندخویانه دریافت کردیم، چون فوتبالیست های ما بعضا با عمق و ژرفای قوانین داوری بیگانه هستند و تصور می کنند در برابر هر حرکت داور باید معترض شوند.
البته فناوری کمک داور ویدیویی، توانسته مددرسان داوران شود اما در نهایت بی اعتنایی به قوانین و همچنین پرخاشگری که منتج به اخطارهای بچه گانه به برخی از بازیکنان تندخوی ما می شود، بلای جان بعضی از تیم ها شده است.
این رویکرد نشات گرفته از بی توجهی به قواعد بین المللی و دانش گریزی است که اگرسطح دانش بازیکنان در این راستا ارتقاء یابد، لیگ برتر بر مدار منطق خواهد چرخید و پدیده تندروی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
به زعم بسیاری، بهترین گزینه برای رهایی از این برزخ، می تواند آموزش از سوی کارشناسان نخبه داوری در جریان تمرینات باشگاهها برای یکایک اعضای تیم ها و آگاهی بخشی آنها باشد.
گزارش: رضا میرزاییان
ورزشی**3783**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال