شادیانه‌های موسیقی اقوام در جشنواره فجر

تهران- ایرنا- در بخش نواحی جشنواره موسیقی فجر شادیانه‌های فرهنگ‌های متنوع ایران توسط گروه های مختلف موسیقی نواحی اجرا می‌شود.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا و به نقل از روابط عمومی سی و‌چهارمین جشنواره موسیقی فجر، علی مغازه ای دبیر بخش نواحی جشنواره موسیقی فجر با اشاره به تاکید جشنواره امسال بر اجرای موسیقی شاد و شادیانه‌های قوام ایرانی، گفت: طبق فراخوان سالیانه وزات ارشاد، گروه هایی از نواحی مختلف ایران برای شرکت در جشنواره موسیقی اعلام آمادگی کرده بودند. در همین راستا ما در کنار شورای انتخاب، گروه هایی را که از نظر کیفیت، می توانستند موسیقی و رپرتوار مناسبی را اجرا کنند، انتخاب کردیم تا در جشنواره حضور داشته باشند.
وی ادامه داد: از طرف دیگر با گروه‌های موسیقی‌ از نواحی مختلف ایران که با رویکرد جشنواره همراه بودند نیز مذاکره و از آن ها دعوت کردیم تا در جشنواره امسال اجرا داشته باشند. ما با این کار سعی کردیم تا نوعی از تنوع کیفی و محتوایی را در اجرای موسیقی برای همه مخاطبان از همه نواحی ایران داشته باشیم.

دبیر بخش نواحی جشنواره موسیقی فجر هم چنین درباره اجرای گروه‌های موسیقی مختلف این بخش در شهرهای دیگر گفت: غیر از تهران بعضی از شهرها، همزمان با جشنواره موسیقی فجر تدابیری برای اجرای موسیقی اقوام اندیشده‌اند. به طور مثال شهر رشت برنامه هایی تدارک دیده که بخش های کلاسیک و پژوهش موسیقی اقوام و نواحی ایران را شامل می شود. این شهر از برخی گروه ها دعوت کرده تا در بازه زمانی جشنواره به رشت بیایند و اجرا داشته باشند. اما در بخش نواحی از سمت ما به شهرهای مختلف چیزی ارائه نشده است. در واقع شهرهای مختلف ممکن است درخواست مستقمی به گروه ها داده باشند تا اجرایی داشته باشند اما ما برنامه مشخصی به هیچ استان و شهری ارائه نکرده ایم.
علی مغازه ای با توجه به تجربیات خود در برگزاری پنج دوره جشنواره «آینه‌دار» درباره تطبیق این جشنواره با بخش نواحی جشنواره موسیقی فجر گفت : رویکرد آینه‌دار یافتن راویان کهنسال موسیقی نواحی مختلف ایران است که برای هر کدام از آنها مدت ها تحقیق می کنیم. اما در جشنواره فجر با توجه به رویکرد شادیانه ای که امسال برای آن در نظر گرفته شده است ، تلاش شد که با ظرفیت‌های موجود گروه‌های مختلف و متنوعی از سرتاسر ایران حضور داشته باشند.
وی در توضح تفاوت دو رویدادف گفت: در واقع آینه‌دار روایت کهن و تا حد ممکن اصیل موسیقی اقوام است که بصورت موسیقی تکنوازی اجرا می شود. اما در جشنواره گروه ها شرکت می‌کنند و موضوع اجرای گروهی موضوع متفاوتی ا‌ست که بحث دیگری را می‌طلبد. در نتیجه رویکرد هر دوی این جشنواره ‌ها کاملا متفاوت است.

به گزارش ایرنا، گروه های راست موغام تبریز، زندگی مازندران، دوتار و آواز تربت جام، هامون سیستان، تکنوازی دوتار قوچان، کادوس تالش، نوای سیمره کوهدشت، ترنگ و ناسو، حاوا، نجوای کتول گلستان، میسان اهواز و شالو بوشهر هر شب ساعت 19 در سالن سوره حوزه هنری و در بخش موسیقی اقوام سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر اجرا خواهند داشت.
سی و‌چهارمین جشنواره موسیقی فجر از 24 تا 29 بهمن ماه برگزار خواهد شد و در 30 بهمن ماه در طی مراسم اختتامیه به کار خود پایان می‌دهد.
فراهنگ**9494**9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال