استاد برجسته حوزه علمیه قم در گفت وگو با ایرنا مطرح کرد؛

حضرت زهرا(س)، بهترین الگو برای تهذیب نفس و بازگشت به مسایل اخلاقی

تهران- ایرنا- آیت الله محسن غرویان استاد دروس سطح عالی حوزه علمیه قم بهترین الگو برای تهذیب نفس و بازگشت به مسایل اخلاقی و درونی سازی را شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) دانست و گفت: زنان نیمی از سرمایه‏ های انسانی محسوب می ‏شوند که باید با الگوگیری از شخصیت بارز آن حضرت(س) و تعالیم دین مبین اسلام افق اعتقاد، عقاید و معرفت خود را ارتقاء دهند.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) به عنوان سرآغاز مصیبت های اهل بیت(ع) معنا و پیام خاصی در بر دارد. بی شک آفرینش و زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) این نکته را به اثبات می‌رساند که می‌توان از محیط خانه منشا تحولات اجتماعی شد، در محراب عبادت کرد و با ملکوت اعلی همنوا شد، می‌توان آگاهی را در ادبیات سیاسی و فرهنگی به بالاترین حد خود رساند.

زهرای اطهر(س) بزرگ بانویی بود که بستر زمان را برای پویایی اسلام هموار ساخت و در مقام یک زن با دفاع از جایگاه نبوت و امامت به رسالت خویش عمل کرد. ایشان در جایگاه همسر، همواره برای حضرت علی(ع) شریکی وفادار بود و در تربیت و پرورش فرزندان خود اهتمام ویژه ای داشت، فرزندانی که در مکتب تربیتی مادر فرامین اسلام را با تمام وجود آموختند تا بتوانند در آینده پیام آور حق باشند.

آیات متعددی در بیان شأن و مقام آن حضرت(س) نازل شده است که از آن جمله می‌توان به آیه‌ تطهیر، آیه مباهله، آیات آغازین سوره دهر، سوره کوثر، آیه اعطای حق ذی القربی و... اشاره کرد.

حضرت زهرا(س) پس از وفات پیامبر اسلام(ص)، با تحمل سختی های بسیار به شهادت رسید و امام علی(ع) بنابر سفارش ایشان پیکر مطهرشان را به صورت پنهانی به خاک سپرد. در تاریخ شهادت حضرت فاطمه(س) چند روایت وجود دارد که سوم جمادی الثانی 11 هجری وایتی صحیح تر از تاریخ 13 جمادی الاولی است.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با آیت الله «محسن غرویان» استاد دروس سطح عالی حوزه علمیه قم و پژوهشگر امور دینی به گفت و گو پرداخت.

در ادامه متن کامل این گفت وگو را می خوانیم:
** ایرنا: تهذیب نفس و بازگشت به مسایل اخلاقی و درونی سازی از جمله مسایل مهم اجتماعی- سیاسی جامعه امروزی به شمار می رود، در این زمینه الگوگیری از شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) به خصوص برای زنان تا چه اندازه می تواند موثر باشد؟
*** آیت الله غرویان: توجه به نکات کاربردی شخصیت حضرت زهرا(س) برای تمامی افراد جامعه و به خصوص زنان و نسل جوان می تواند در تمامی مراحل زندگی مفید و راهگشا باشد. حضرت فاطمه(س) مادر 2 تن از امامان معصوم(ع) بودند که بهترین صورت ممکن آنها را تربیت کردند. مطرح کردن نام ایشان تنها مختص زن و مادربودن نیست و نباید صرف به لفظ و شعار اکتفا کرد و تنها به کلیات زندگی آن حضرت(س) پرداخت. برای اینکه الگوگیری از وی باید بتوان تجسم عملی پیدا کرد و راه های پیروی را جست، در واقع حضرت زهرا(س) الگوی عینی و عملی در زندگی همه بشریت است. آن حضرت(س) در حوزه اعتقادی، بینش، دانش و معرفت در افق بسیار بالایی قرار داشت، بنابراین زنان در جامعه امروزی برای اینکه بتوانند به سیره ایشان نزدیک شوند باید دید اعتقادی، عقاید و معرفتی خود را ارتقاء دهند زیرا بدون داشتن بینشی عمیق از دین و شیوه معصومین(ع) نمی توان سخن از عمل به معارف آنان به میان آورد.

** ایرنا: حضور حضرت زهرا(س) در عرصه های مختلف اجتماعی- سیاسی را چگونه ارزیابی می کنید، زنان امروزی چگونه می توانند با تاسی به ایشان در حوزه های مختلف مشارکت و فعالیت کنند؟
*** آیت الله غرویان: حضرت زهرا(س) هیچگاه در خانه نمی ماند و در تمام مسایل سیاسی و خلافت حضور داشت و همپای همسر خویش حضرت علی(ع)به امور می پرداخت. انجام فعالیت ها و مسوولیت های اجتماعی به وسیله زنان برای دفاع از کیان اسلام و نظام بسیار ارزشمند است اما نباید به وظایفی همچون رسیدگی به امور زندگی آسیبی وارد کند. حفظ کانون خانواده و انسان سازی رسالت بزرگ زن مسلمان است که نباید آن را با چیزی دیگر قیاس کرد. عینیت یافتن رفتارهای حضرت زهرا(س) در جامعه نیازمند دغدغه، برنامه ریزی و ایجاد بستر اجتماعی است که در این زمینه مسوولان و متولیان امر باید راهکاری پیدا کنند که رفتارهای اجتماعی- سیاسی حضرت زهرا(س) در تمامی ابعاد جامعه تقویت شود تا همگان گرایش بیشتری به عمل به سیره معصومان(ع) داشته باشند.

** ایرنا: با مرور بر خطبه های حضرت زهرا(س) به بینش علمی ایشان پی برده می شود که از جایگاه ویژه ای برخوردار است، زنان در جامعه کنونی برای کسب علم و معرفت چگونه می توانند قدم در راه ایشان بگذارنند؟
*** آیت الله غرویان: خواندن خطبه های حضرت زهرا(س) نشان دهنده جایگاه علمی و دانش بالای ایشان نسبت به مسایل زمان بود. در بسیاری از کتاب های علمی و فقهی آمده است که حضرت فاطمه(س) دارای صحیفه فاطمیه بود که ایشان مطالب اخلاقی، فقهی، تفسیری، کلامی و اعتقادی را در این صحیفه ارزشمند جمع آوری می کرد. محدثه یکی از القاب آن حضرت(س) به معنی تحدیث است که یعنی از عالم غیب مطالبی به قلب ایشان الهام می شد. همانطور که علامه حسن زاده آملی در تفسیر سوره قدر می گوید؛ لیله القدر همان قلب حضرت فاطمه (س) و سوره های قرآن کریم به قلب ایشان نازل شده است. این موارد تفسیرهای بلند عرفانی هستند که حکما، علما و فلاسفه اسلامی درباره ایشان می گویند. آن بانوی والا مقام همواره به دنبال کسب دانش و معرفت بود و با تامل و تفکر در مسایل زمان به بازگویی آن مطالب مردم را راهنمایی و هدایت می کرد. زنان در جامعه امروزی باید با تاسی به ایشان به دنبال کسب معرفت و علم بروند و با برداشتن موانع و مشکلات به جایگاه های مهمی در جامعه دست پیدا کنند.

** ایرنا: آیا ترویج آموزه های فاطمی در زندگی نیازمند تبلیغ و فرهنگ سازی است؟
*** آیت الله غرویان: مبلغان دینی نباید شخصیت حضرت زهرا(س) را به عنوان زنی مصیبت دیده و زجره کشیده و فردی که دایم در حال گریه بود نشان دهند بلکه باید جنبه های نشاط، تحصیل علم و کمال ایشان را نیز بازگوکنند. معرفی آن حضرت(س) با شیوه های جدید به گونه ای باشد که باعث نقل ارزش های ناب ایشان نظیر عفت، صداقت، صبر و… به نسل های آینده باشد.علما با معرفی شخصیت حضرت زهرا(س) و نقش های ایشان در مکان های عمومی و جلسات مختلف به فرهنگ سازی سیره و روش ایشان بپردازند زیرا تبلیغ آموزه های دینی متناسب با شرایط روز و بسترسازی برای تحقق الگوها در سیاست گذاری ها و برنامه های فرهنگی بسیار مهم است که باید به آنها توجه شود.

** ایرنا: بهترین راهکار برای تحقق حقوق زنان چیست؟
*** آیت الله غرویان: امروز در مجلس شورای اسلامی بانوان فرهیخته و دانشمندی وجود دارد که در زمینه های مختلف فعالیت دارند و طرح ها، نظریات جدید و نوینی ارایه در خصوص حقوق زنان مطرح می کنند که این موارد باید مستمر باشد. باید در سطوح دانشگاهی و حوزوی نیز درباره حقوق زنان بحث ها یی همچون، ارث، دیه، تحصیل علم، حقوق اجتماعی- سیاسی مطرح شود. همچنین بحث های تطبیقی و مقیاسی میان ادیان و مکاتب مختلف می تواند کارساز باشد تا به شکل قانون و ضابطه در بیاید و جزو هنجارهای اجتماعی محسوب شود. بازنگری و آسیب شناسی چگونگی حضور زنان در عرصه‌های مختلف سبب شناخت نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت می شود. زنان نیمی از سرمایه‏ های انسانی محسوب می ‏شوند که باید با استفاده و الگوگیری از شخصیت های چون حضرت زهرا(س) و تعالیم دین مبین اسلام از تخصص و دانش آنان در عرصه های اجتماعی و مدیریتی به بهترین وجه استفاده کرد.

پژوهشم**9117**9131**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال