تحلیل شبکه تلویزیونی آرته از چهل سال مقاومت ایران

تهران - ایرنا - شبکه تلویزیونی آرته روز جمعه در گزارشی درباره چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، تاکید کرد که ایران چهار دهه است که در برابر انواع تحریم ها و تهدیدها تاب آورده و مقاومت کرده است.

در گزارش شبکه تلویزیونی 'آرته' آمده است: چهل سال پیش اعتراضات مردم در ایران سلطنت شاه را نابود کرد. اول فوریه سال 1979 در تهران، مردمی که شاه دیکتاتور خود را سرنگون کرده بودند، با شور و اشتیاق بسیار از آیت الله خمینی(ره) که از تبعید به ایران بازگشت استقبال کردند. ایران وارد دنیای دیگری شد. جمهوری اسلامی ایران در طول حدود چهار دهه در برابر تحریم های غرب و همچنین خصومت دیگر قدرت های منطقه از جمله عربستان سعودی و همچنین اسرائیل مقاومت کرد.در این خاورمیانه که همواره به عنوان اصلی ترین منطقه بحرانی نظام بین المللی ظاهر می شود، ایران نفوذ خود را تقویت کرد. پیروزی نظامی بشار اسد رئیس جمهور سوریه، در واقع پیروزی ایران است.
اما با بازگشت تحریم ها حکومت ایران، مرحله جدیدی از رویارویی میان تهران و غرب به وجود آمده است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هشتم ماه مه سال 2018 اعلام کردمن امروز اعلام می کنم آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج می شود.
رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد تحریم های ضد ایران ، سخت ترین تحریم های تاریخ خواهد بود و همه شرکت های بین المللی را که به تجارت با ایران ادامه دهند شامل می شود.
هدف از این تحریم ها اعمال فشار بر حکومت ایران و مجبور کردن آن به مذاکره در مورد توافق هسته ای جدید و همچنین منع کردن ایران از توسعه موشک های بالستیک است.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به خاورمیانه کشورهای عربی را به تشکیل ائتلافی علیه ایران دعوت کرد و ایران را دشمن همه خواند.
در برابر ماشین جنگی آمریکا، جمهوری اسلامی ایران هم متحدان خود را بسیج می کند. حسن روحانی رئیس جمهور ایران در اجلاس بین المللی مبارزه با تروریسم با حضور روسای مجالس شش کشور در تهران گفت تحریم های اقتصادی ظالمانه و غیرقانونی آمریکا علیه ملت ایران به عنوان شکل بارزی از تروریسم در نظر گرفته می شود. ما اینجا هستیم تا بگوییم قصد نداریم این گستاخی ها را تحمل کنیم.
چین و روسیه و همچنین هند و پاکستان در این نشست که در ماه دسامبر در تهران برگزار شده بود حضور داشتند. قراردادهایی با مسکو برای خرید هواپیما و با دهلی نو برای خرید نفت بسته شد.
در ادامه این گزارش امده است: در اوج جنگ تجاری با واشنگتن، چین در انتظار فرصت مناسب است و به شدت به میدان های گازی خلیج فارس علاقه مند است.
ساز و کار ویژه مالی هم قرار است به شرکت های اروپایی اجازه دهد تحریم های آمریکا را دور بزنند اما اجرای این ساز و کار هنوز با مشکل رو به روست.
به نظر می رسد ادامه روند کنونی می تواند به مرحله جدیدی از تقابل میان ایران و آمریکا منجر شود.
به گزارش ایرنا، رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال خروج این کشور از برجام را اعلام کرد، اما بلافاصله کشورهای امضاکننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه،آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ گاه به هدف خود دست نخواهد یافت و اکنون برخلاف تحریم های اعمال شده قبلی علیه ملت ایران تنهاتر از هر زمان دیگر است.
به دنبال این اقدام ترامپ کشورهای اروپایی اعلام کردند که به دنبال ساز وکاری برای ادامه مبادلات اقتصادی با ایران هستند.
از جمله موارد مهمی که تاکنون برای تقویت روابط تجاری تهران و اروپا مورد بررسی قرار گرفته، تشکیل یک نظام پرداختی مستقل از اقتصاد آمریکا است.
چندی پیش، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان در این رابطه تاکید کرد تقویت خودمختاری اروپا با ایجاد کانال های پرداخت مستقل از ایالات متحده و تاسیس نهاد مالی اروپایی و نظام سوئیفت بدون وابستگی، کاملا ناگزیر و ضروری است.
اروپام**9041**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال