رئیس انجمن مادران شهدای سربرنیتسا بوسنی:

جمهوری اسلامی ایران تکیه گاه مظلومان است

بلگراد-ایرنا- 'مونیرا سوباشیچ' رئیس انجمن مادران «سربرنیتسا و ژپا» روز پنجشنبه در دیدار با سفیر کشورمان ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین تکیه گاه های مظلومان است و ما امید زیادی به آینده نظام جمهوری اسلامی ایران داریم.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در سارایوو، 'نرمین علیوکوویچ' معاون شهردار سربرنیتسا نیز که در این نشست حضور داشت، گفت: جنایت صورت گرفته در سربرنتیسا در سال 1995 بزرگترین نسل کشی پس از جنگ جهانی دوم در اروپاست و بازماندگان قربانیان در این شهرهمچنان از تبعیض رنج می برند.
وی از خدمات و کمک های بشر دوستانه ایران به ملت بوسنی در زمان جنگ قدردانی کرد و افزود، پیوندهای عاطفی میان دو ملت که ناشی از تجربه و درد مشترک ناشی از برخورد با پدیده تحمیل جنگ است را ارج می نهیم.
«محمود حیدری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین نیز در این ملاقات با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و مروری بر حوادث و تجربیات چهل سال گذشته گفت: ما زمانی در برابر رژیم دیکتاتوری صدام می جنگیدیم که بسیاری از کشورها و قدرت های بزرگ از او حمایت می کردند، اما خیلی زود برای ملل جهان روشن شد که ایران در برابر چه رژیمی از خود دفاع کرده است.
سفیر کشورمان اضافه کرد: با وجود آنکه صدام هشت سال کشور ما را مورد تجاوز نظامی قرار داد، اما ایران کشوری بود که در زمان دشواری به کمک مردم عراق شتافت و از آنها در برابر یورش تروریسم و داعش دفاع کرد.
حیدری با اشاره به سفر پنج روزه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به شهرهای مختلف عراق و استقبال مردم و مقامات عراقی از وی گفت: اینگونه پیوندهای ما با ملت های مسلمان و عدالت خواه قلبی و مبتنی بر باورهای ایمانی است و جمهوری اسلامی ایران همواره خیرخواه دیگر ملت ها بوده و خواهد بود.
وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی در حمایت از مظلومان کارنامه شفاف و روشنی دارد و برای مردم مسلمان ایران تفاوتی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، افغانستان، بوسنی و هرزگوین، عراق و سوریه وجود نداشته است.
سفیر کشورمان ابراز امیدواری کرد که مردم بوسنی و هرزگوین همواره شاهد آرامش، صمیمیت و پیشرفت باشند.
در پایان این مراسم حاضران با قرائت فاتحه و اهدای گل به یادمان شهدای ایرانی جنگ بوسنی در مقابل سفارت به شهدای جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کردند.
اروپام**436**شبس**1613

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال