در نشست سالیانه نمایندگان کانون‌های فرهنگی انجام شد‎‎؛

پیش‌نویس «منشور حقوق دانشجویی » در دانشگاه‌های پزشکی بررسی شد

تهران- ایرنا- در نشست یک روزه نمایندگان کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، آئین نامه این کانون‌ها مورد بررسی قرار گرفت و همچنین با حضور محمدحسین مطهری رئیس کمیسیون دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیش نویس منشور حقوق مسؤولیت‌های دانشجویی به بحث گذاشته شد.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، نشست سالیانه نمایندگان کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با هدف بررسی نقطه نظرات دانشجویان فعال فرهنگی و ارائه گزارش سالیانه روز چهارشنبه 17 بهمن ماه با حضور امیر لله‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، سیده مریم حسینی، رئیس اداره کانون‌های فرهنگی و محمد حسین مطهری رئیس کمیسیون شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
در ابتدای این نشست رئیس اداره کانون‌های فرهنگی گفت: در بعضی از دانشگاه‌ها و در بعضی از موارد به دلیل آگاهی نداشتن از آئین‌نامه کانون‌های فرهنگی مشکلاتی از ابتدای تشکیل کانون و در ادامه آن پیش می‌آید.
حسینی در ادامه به تشریح آئین‌نامه کانون‌های فرهنگی پرداخت و گفت: افرادی که می‌خواهند اقدام با تاسیس کانون فرهنگی کنند حتما باید یک نیم سال از تحصیل خود را گذرانده باشند و حکم قطعی محرومیت تحصیل نداشته باشند و در ادامه باید طبق آئین نامه فعالیت خود را ادامه دهند.
در ادامه نمایندگان کانون‌های فرهنگی در خصوص مسائل مورد نظر خود که به فعالیت کانون‌ها بر اساس آئین‌نامه مربوط بود، نقطه نظراتی را مطرح کردند.
موازی کاری برخی از کانون‌ها با فعالیت دیگر نهادهای دانشجویی، عدم مشخص بودن برخی از فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی بر اساس آئین‌نامه، هدف از فعالیت گروه‌های جهادی و مشخص شدن مسیر فعالیت کانون‌های جهادی، لزوم حمایت دانشگاه از فعالیت کانون‌های فرهنگی و عدم تخصیص بودجه کافی برای فعالیت از جمله مواردی بود که توسط دانشجویان مطرح شد.
حسینی پس از بررسی کامل آئین‌نامه در پاسخ به نمایندگان کانون‌های فرهنگی گفت: رسالت و کارکرد هر کانون فرهنگی بر اساس آئین‌نامه مشخص است و کانون‌ها به صورت خودجوش در فعالیت‌های فرهنگی شرکت می‌کنند و نباید به دیگر فعالیت‌های غیر مرتبط بپردازند.
روش تاسیس کانون فرهنگی، رسیدگی به تخلفات کانون‌ها، نحوه اعتراض کانون‌ها، بررسی وظایف شورای فرهنگی در خصوص کانون‌های فرهنگی، بررسی وظایف گروه ناظر بر فعالیت کانون‌های فرهنگی و بررسی وظایف نماینده دبیران کانون‌های فرهنگی سرفصل‌های آئین‌نامه تشکیل و فعالیت کانون‌های فرهنگی بود که توسط رئیس اداره کانون‌های فرهنگی وزارت بهداشت به طور کامل توضیح داده شد.
حسینی همچنین بر لزوم پیگری فعالیت‌های فرهنگی کانون‌ها از طریق روند قانون و ضوابط کاری کانون‌های فرهنگی تاکید کرد تا موازی کاری بین نهادهای دانشجویی پیش نیاید.
در ادامه این نشست امیر لله‌گانی مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت پس از شنیدن درخواست دانشجویان در خصوص مشکلات فعالیت دانشجویان در حوزه فرهنگی، خطاب به آنان گفت: قوانین در حوزه فرهنگی نیاز به تفسیر دارد چون همه زوایا را نمی‌شود در قانون دید.
وی توضیح داد: باید برای فعالیت فرهنگی انگیزه درونی داشته باشیم و کار فرهنگی تناسبی با کار دانشجویی ندارد.
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت افزود: فعالیت‌های فرهنگی داوطلبانه است و دانشجویان باید دغدغه اجتماعی داشته باشند تا بتوانند کار فرهنگی انجام دهند و یقیناً فعالیت داوطلبانه در حوزه فرهنگی بسیار ارزشمند است.
وی در خصوص موازی کاری در فعالیت‌های فرهنگی گفت: اگر فعالیت‌های فرهنگی مدیریت شوند و به تمامی فعالان فرهنگی برای انجام برنامه فرصت داده شود، قطعا موازی کاری پیش نخواهد آمد.
این نشست با جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان با مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت ادامه پیدا کرد و دانشجویان به بیان نظرات خود در زمینه فعالیت‌های فرهنگی پرداختند.
توجه به استقلال فعالیت‌های فرهنگی، حمایت نهادهای تصمیم‌گیر برای گسترش فعالیت کانون‌های فرهنگی، شفاف سازی در خصوص قانون و تخصیص بودجه بین نهادهای دانشجویی، برگزاری آموزش کارگاهی توسط کانون‌ها و تعامل بیشتر بین نهادهای فعال دانشجویی از جمله خواسته‌های دانشجویان در این بخش بود که به سمع مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت رسید.
پایان بخش این نشست یک روزه، محمدحسین مطهری پیش‌نویس منشور حقوق مسئولیت‌های دانشجویی را بررسی کرد.
مطهری رئیس کمیسیون دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی که در جمع دبیران کانون‌های فرهنگی وزارت بهداشت حضور یافته بود، گفت: پیش نویس منشور حقوق مسؤولیت‌های دانشجویی، سندی است که قرار است در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی به مثابه مجلس دانشگاه است و می‌خواستیم این قوانین که در سال‌های گذشته تصویب شده و شاید امروزه هیچ موضوعیتی نداشته باشد، بازنگری شود و از این جهت برای تغییر و ایجاد قوانین و موضوعات هدف را مشخص کنیم.
وی افزود: با این پیش نویس قرار است که نیاز دانشجوها در حوزه‌های مختلف مشخص شود و سپس آئین‌نامه‌ها اصلاح شوند.
مطهری توضیح داد: کار مطالعاتی سه مرحله بود اول هرچه در حوزه دانشجویی مصوب شد، بررسی شد در مرحله‌دوم‌ تجربه‌های جهانی را در خصوص منشور حقوق دانشجویی را بررسی کردیم، مرحله سوم هشت مقاله علمی و پژوهشی در حوزه‌های مختلف نوشته شد که ذیل هشت فصلی است که این منشور را بر اساس آن بررسی می‌کنیم.
وی افزود: متن منشور در 100 بند نوشته شده است که در کمیسیون دانشجویی شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد و تعادلی در مورد این منشور از نگاه اعضای این شورا دست پیدا کردیم و به اجرا نزدیک شدیم.
مطهری هدف این منشور را ارتقای گفتمان حقوق و مسئولیت در کشور خواند و افزود: حق بیشتر هر کس به معنای مسئولیت بیشتر اوست.
در ادامه متن این پیش‌نویس و سرفصل‌های آن به بحث و گفتگو گذاشته شد و دانشجویان نظرات خود را در این خصوص ابراز کردند.
فراهنگ** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال