کنگره آمریکا درباره منافع اقتصادی ترامپ تحقیق می کند

تهران - ایرنا - همزمان با افزایش فشار مجلس نمایندگان آمریکا علیه رئیس جمهوری این کشور، کمیته اطلاعات این مجلس اعلام کرد که درباره تاثیر منافع اقتصادی ترامپ در اقدام های سیاسی وی تحقیق می کند.

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا به نقل از شبکه خبری سی ان ان، آدام شیف رئیس دمکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا از گشایش پرونده ای جدید درباره دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در کنگره خبر داد.
شیف گفت این کمیته قصد دارد درباره اینکه آیا منافع اقتصادی ترامپ در تصمیم گیری های سیاسی وی موثر است یا خیر، تحقیق کند.
وی تصریح کرد: این تحقیقات به ما اجازه می دهد درباره تاثیر منافع مالی یا دیگر منافع در اقدامات رئیس جمهوری یا هر کس دیگری در دولت آمریکا تحقیق کنیم.
شیف همچنین توضیح داد که این تحقیقات هر ادعایی درباره فشار روس ها یا سعودی ها یا هرکس دیگری بر دولت آمریکا را دربر می گیرد.
رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا همچنین تاکید کرد: پرونده جدید تحقیقات درباره اقدامات روسیه در انتخابات سال 2016 آمریکا و ارتباط مسکو با تیم انتخاباتی ترامپ را نیز شامل می شود.
ترامپ در واکنش به گشایش این پرونده، این ادعاها را بی پایه و اساس دانست و گفت: شیف تنها به دنبال کسب نام و شهرت سیاسی برای خود است.
پرونده جدید ترامپ در حالی باز می شود که چهارشنبه شب همین کمیته اعلام کرد متن مصاحبه های مربوط به پرونده تحقیقات روسیه در این کمیته را در اختیار رابرت مولر قرار می دهد.
مولر بازپرس ویژه پرونده روسیه در حال تحقیق پیرامون دخالت ادعایی این کشور در انتخابات آمریکا و تبانی احتمالی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با مسکو است.
این مصاحبه ها زمانی گرفته شده که جمهوریخواهان اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار داشتند و در پرونده ای در کمیته اطلاعات درباره روسیه تحقیق کردند.
در این اسناد که قرار است در اختیار مولر قرار گیرد، مصاحبه افرادی چون «جرد کوشنر» داماد و مشاور ارشد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و «دونالد ترامپ جونیور» پسر وی نیز وجود دارد.
همچنین «هوپ هیکس» مدیر پیشین ارتباطات در کاخ سفید، مایکل کوهن وکیل پیشین ترامپ و «کوری لواندوفسکی» مدیر ستاد انتخاباتی او نیز جزو مصاحبه شوندگان بوده اند.
این اسناد به مولر امکان می دهد که اظهارات آنان را با یکدیگر و همچنان با دیگر اظهاراتشان مقایسه کند؛ امری که می تواند در صورت تناقض در اظهارات این افراد آنان را با دروغگویی به کنگره و یا بازپرس ویژه روبرو کند.
این اسناد همچنین حاوی مصاحبه های برخی دیگر از مقام های بلندپایه دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا و ترامپ است.
«جیمز کلپر» مدیر پیشین اطلاعات ملی، «دن ییتز» معاون پیشین وزیر دادگستری، «جف سشنز» وزیر دادگستری و «دن کوتز» مدیر کنونی اطلاعات ملی آمریکا نیز از این جمله هستند.
کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در حالی این تصمیم را گرفته که از ابتدای سال جاری میلادی دمکرات ها اکثریت این مجلس و این کمیته را در اختیار گرفته اند.
مولر در آخرین تحولات مربوط به پرونده روسیه «راجر استون» دوست قدیمی و معتمد ترامپ را دستگیر و او را متهم به ممانعت از اجرای قانون، طرح ادعای دروغ و تلاش برای پرداخت رشوه به شاهدان پرونده مربوط به دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کرد.
در کیفرخواست استون عنوان شده که یک مقام ارشد کمپین ترامپ به وی ماموریت داده تا اطلاعاتی را از ویکی لیکس درباره هزاران ایمیل هک شده دمکرات ها کسب کند.
این تلاش ها چند هفته بعد از آن انجام شد که مقامات دموکرات علنا دستگاه های اطلاعاتی روسیه را به سرقت اطلاعات این حزب به عنوان بخشی از تلاش های گسترده تر مسکو برای تضعیف انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا متهم کردند.
مولر از زمان آغاز تحقیقاتش در مه 2016 تاکنون علیه 37 فرد و نهاد طرح اتهام کرده است. قبل از استون افرادی همچون «پل مانافورت»، «ریک گیتس»، «مایکل فلین»، «مایکل کوهن» در پرونده تحقیقات روسیه متهم شناخته شده بودند.
شبد**9416**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال