نشست سالانه کنگره آمریکا، فرصتی برای تکرار ایران هراسی

تهران- ایرنا- نشست مشترک کنگره آمریکا فرصتی را برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور را خلق کرد تا بتواند اظهارات ایران ستیزانه خود را طبق روال همیشگی انعکاس دهد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، طبق روال دو سال گذشته، «دونالد ترامپ» دیروز (سه شنبه 16 بهمن) برای سومین بار در کنگره حاضر شد تا گزارش سالانه خود را تقدیم نمایندگان کند؛ گزارشی که ترامپ در آن بیش از هر موضوعی بر دستاوردهای خود در دو حوزه داخلی و بین المللی تمرکز کرد.
در این نشست که علاوه بر اعضای تیم ترامپ، قضات دیوان عالی فدرال و مقام های نظامی ارشد نیز حضور داشتد، همان طور که انتظار می رفت بخشی از سخنان او را به جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت. ترامپ ایران را را یک رژیم تندرو و حامی نخست تروریسم در جهان خواند و تاکید کرد که چشم از آن بر نمی‌ دارد.
متهم نمودن ایران به حمایت از تروریسم و آشوب افکنی در منطقه از جمله ادعاهای ترامپ علیه جمهوری اسلامی در این نشست بود؛ اتهاماتی که از نگاه رئیس جمهوری آمریکا منجر به خروج این کشور از توافق هسته ای شده است. بهانه دیگر ترامپ برای موجه جلوه دادن خروج از برجام نیز این بود که «برای کسب اطمینان از دست نیافتن ایران به سلاح هسته ای از برجام خارج شده است.»
رئیس جمهوری آمریکا در حالی بهانه سلاح هسته ای ایران را پیش کشید که سال هاست ایران تحت شدیدترین راستی آزمایی های مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد و در 13 گزارش «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس در فضای پسابرجام نیز پایبندی کامل ایران به برجام به چشم می خورد.
آژانس که هر سه ماه ملزم به انتشار گزارشی در ارتباط با همکاری ایران با این نهاد راستی آزمای بین المللی است در آخرین گزارش خود که سه ماه پیش (21 آبان) انتشار یافت، نوشت: هیچ نشانه ‌ای دال بر تغییر رفتار ایران در قبال همکاری با آژانس یا تغییر مواضع ایران دیده نشده است و ایران به تعهداتش در چارچوب توافقنامه هسته ای با قدرت های جهانی پایبند بوده است.
به هر حال ادعاهای ترامپ در کنگره از سوی مقامات کشورمان بی پاسخ نماند و «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در پیامی نوشت که «دونالد ترامپ باز هم اتهاماتی را به ما نسبت می ‌دهد. خصومت آمریکا آن را به سمت حمایت از دیکتاتورها، آدم‌ کش‌ها و افراط‌ گرایانی هدایت کرده است که تنها ویرانی برای منطقه ما به بار آورده‌ اند.»
کارشناسان بر این باورند که مهمترین دلیل ایران ستیزی و نگرانی ترامپ، افزایش توان موشکی ایران و به موازات آن تهدید شدن رژیم صهیونیستی است. به ویژه با افزایش شمار آزمایشات موشکی ایران همانند موشک «هویزه» که شنبه این هفته (13 بهمن) از آن رونمایی شد، نگرانی در بین مقامات کاخ سفید چند برابر شده است؛ موشکی که گفته می شود «آماده سازی و واکنش سریع»، «ارتفاع پروازی پایین»، «دقت بالای ناوبری و اصابت به هدف» و «قدرت تخریب زیاد» از جمله ویژگی های آن است.
برخلاف دولت اوباما که روابط تل آیو و واشنگتن هر روز بیشتر از قبل به سردی می گرایید در دولت ترامپ مناسبات آنها وارد فضایی تازه شد. اینک کاخ سفید از هر ابزاری برای حمایت از اسرائیل بهره می گیرد حال این ابزار می تواند خروج از برجام باشد یا ازسرگیری تحریم های ثانویه و کنار گذاشتن متحدان دیرینه.
به ندرت می توان یک نشست مهم داخلی یا بین المللی را مشاهده کرد که ترامپ در آن در حمایت از رژیم صهیونیستی سخن نگفته باشد. او در اجلاس سالانه اخیر کنگره تاکید کرد که «ما از حکومتی که شعار مرگ بر آمریکا می دهد و به نسل کشی یهودیان تهدید می کند چشم بر نخواهیم داشت».
ترامپ در نشست های قبلی نیز بخشی از اظهارات خود را به ایران و اسرائیل اختصاص می داد و صراحتا از رژیم صهیونیستی حمایت می کرد. به عنوان نمونه وی در سخنرانی سال 2017 درباره ایران گفت «من همچنین تحریم های تازه ای را بر نهادها و افراد حامی برنامه موشک های بالیستیک ایران اعمال کرده ام و اتحاد شکست ناپذیر ما با کشور اسرائیل را مورد تائید دوباره قرار دادم.»
از طرف دیگر همصدایی کنگره ای که سنای آن همچنان در اختیار جمهوریخواهان قرار دارد با مواضع حمایتی ترامپ از رژیم صهیونیستی مشهود است. درست پیش از آغاز اظهارات سالانه ترامپ در کنگره، مجلس سنا لایحه ای را با عنوان «قانون تقویت امنیت آمریکا در خاورمیانه» از تصویب گذراند؛ لایحه ای که خروج شتاب زده نظامیان آمریکایی را از سوریه و افغانستان رد می کرد.
این تصمیم سنا نیز بی ارتباط به روابط ایران و اسرائیل نیست. پس از آن که رئیس جمهوری آمریکا آذرماه امسال در اقدامی غافلگیرانه پایان عمر داعش را دلیلی بر اتمام ماموریت آمریکا در سوریه دانست و تاکید کرد که نظامیان ایالات متحده در ماه های اینده از سوریه خارج می شوند، بر نگرانی های دشمنان ایران در منطقه افزوده شد.
هنوز یک ماه از رسانه ای شدن تصمیم ترامپ نگذشته بود که او (18 دی ماه) برای دلجویی از متحدان عبری و عربی، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه را برای سفری هشت روزه به هشت کشور این منطقه راهی خاورمیانه کرد. اعلام خبر برگزاری نشست ضدایرانی ورشو طی روزهای 24 و 25 بهمن و دعوت از وزرای خارجه کشورهای میزبان نیز هدیه نماینده ترامپ به رژیم صهیونیستی و همپیمانان عرب بود؛ نشستی که به باور ناظران هر چند برای دلگرمی متحدان آمریکا در خاورمیانه تدارک دیده شده اما روابط واشنگتن و متحدان غربی را بیش از پیش شکرآب خواهد کرد.
پژوهش**9242**1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال