رئیس مرکز تحقیقات گوارش دانشگاه بقیه الله عنوان کرد:

واکسینه شدن 35 میلیون ایرانی دربرابر هپاتیت B

تهران-ایرنا-رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه بقیه الله با اشاره به اینکه تمامی نوزادان از سال 1372 در برابر هپاتیت B واکسینه شده اند،گفت:هم اکنون 35 میلیون نفر در کشور از جمله تمامی ورزشکاران این واکسن را دریافت کرده اند.

به روز گزارش چهارشنبه ایرنا از مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه بقیه الله، دکتر سید موید علویان در دیدار با دبیرکل کمیته المپیک ایران و جمعی از قهرمانان المپیک و پارالمپیک، شیوع هپاتیت B در کشور را کمتر از 2 درصد اعلام کرد و گفت: این مقدار قبلا 3 تا 5 درصد اعلام شده بود.
وی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع قهرمانان و افتخارآفرینان به نقش ورزشکاران و قهرمان در آموزش جامعه و تشویق جوانان به پرهیز از رفتارهای پر خطر و همچنین اتخاذ سبک زندگی سالم و افزایش تحرک در جوانان اشاره کرد.
علویان با اشاره به برنامه ویژه برای ریشه کنی هپاتیت C گفت:با وجود داروهای ساخت داخل، ارزان قیمت و تحت پوشش بیمه بین 3 تا 6 ماه این بیماری 100 درصد درمان می شود.
وی تزریق خون آلوده در زمان های قدیم را عامل بروز هپاتیت C خواند و گفت:اما امروزه اعتیاد تزریقی و رفتارهای پرخطر اصلی ترین عامل انتقال هپاتیت C هستند.
علویان به تعهد جمهوری اسلامی ایران همراه با 60 کشور دیگر مبنی بر ریشه کنی هپاتیت C تا سال 1410 اشاره کرد و گفت: دستیابی به این هدف تنها با تلاش جامعه پزشکی میسّر نخواهد بود و ضرورت بهره گیری از فضاهای مجازی، کمپین های دانشجویی و بویژه قشر جوان بیش از پیش مورد تاکید قرار می گیرد.
وی تاکید داشت: حدود 70 درصد از بیماران ناشناخته هستند و از بیماری خود اطلاع ندارند، آنها باید آزمایش دهند و هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرند تا به سیروز کبدی دچار نشوند.
این فوق تخصص گوارش و کبد اظهار امیدواری کرد با حضور هر چه بیشتر و فعال تر قهرمانان در تمامی عرصه های اجتماعی از جمله حوزه سلامت بتوان به هدف حذف هپاتیت C تا سال 1410 نائل آمد.
شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک ضمن تشکر از تلاش های دکتر علویان در زمینه هپاتیت، رسالت اصلی کمیته المپیک را ورود به حوزه های اجتماعی و کمک به تمامی افراد جامعه دانست و تاکید داشت:قهرمانان همواره با روحیه فتوت و جوانمردی در شرایط سخت همچون بلاهای طبیعی در کنار مردم ایستاده اند و تمام قد در جهت خدمت به میهن شان فداکاری نموده اند، این بار هم بسیار مشتاقند تا در جهت حمایت از بیماران و ریشه کنی این بیماری تمام تلاششان را به انجام رسانند.
در ادامه حسن رنگرز به نمایندگی از جمع ورزشکاران حاضر، از این نشست استقبال و ابراز امیدواری کرد تا همه ورزشکاران با قدم گذاشتن در این راه حامی هموطنان خویش باشند.
در پایان دیدار نیز لوح سفیر سلامت و هپاتیت به همراه پیکسل و شال نمادین هپاتیت به الهه احمدی، حسن رنگرز، روح الله رستمی، آرش میراسماعیلی، مهدی کامرانی، سعید حسنی پور، یوسف کرمی و مجتبی عابدینی و همچنین شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک و طاهریان نائب رئیس اول کمیته ملی المپیک اهدا شد.
نشست مشترک دکتر سید مؤید علویان با دبیرکل کمیته المپیک ایران و جمعی از قهرمانان المپیک و پاراالمپیک در محل کمیته ملی المپیک برگزار شد.
علمی ** 1201 **1440

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال