نویسنده بوسنیایی:ایران در حوزه های علمی موفقیت چشمگیری داشته است

بلگراد - ایرنا - نویسنده بوسنیایی و استاد زبان و ادبیات فارسی با ارائه توضیحاتی در باره انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن، گفت:ایران کشوری است که در طول چهار دهه گذشته توانسته به موفقیت‌های زیادی‌ در زمینه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی‌، اقتصادی، اجتماعی، علمی‌ و تکنولوژی نایل گردد.

'الویر موسیچ'روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد افزود: جمهوری اسلامی با موفقیت هایی که در 40 سال گذشته در حوزه های مختلف کسب کرده از اکثر کشور‌های جهان پیشی‌ گرفته و برخلاف آنچه رسانه های غربی ترویج می کنند به نظر من وضعیت این کشور اسلامی در جنبه های مختلف بسیار چشمگیر و رو به رشد است.
وی که فارغ التحصیل رشته دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران بوده و تالیف هفت کتاب، ترجمه بیش از ده کتاب و بیش از 40 مقالۀ علمی را در پرونده خود دارد، افزود:نباید فراموش کنیم که قدرت‌هایی‌ در صحنه بین المللی هستند که چشم دیدن پیشرفت های ایران را ندارند و حتی حاضرند برای جلوگیری از پیشرفت های این کشور به هر کاری دست بزنند.این کشورهامی خواهند قدرت علمی و فرهنگی ایران را با چالش روبرو سازند. اما باید دانست که‌ هیچ زلزله ای برای همیشه ادامه نخواهد داشت و زمین قوی به حیات و بالندگی خود ادامه می دهد و من آینده ایران را بسیار روشن می بینم.
وی به روابط خوب ایران و بوسنی و هرزگوین اشاره کرد و گفت: ایران از ابتدای استقلال بوسنی و هرزگوین با فعالیت‌های خوب در همه حوزه ها و خصوصاً حوزه علمی وفرهنگی‌ توانسته است فرهنگ ایرانی – اسلامی را به اهل بالکان به نحو شایسته ای معرفی‌ کند.
اساتید بوسنیایی در روند احیای فرهنگ و به ویژه ادبیات فارسی که از قدیم در این سرزمین حضور داشته است نقش تاثیرگذری را ایفا کردند.
مترجم و نویسنده بوسنیایی در ادامه گفت: انقلاب اسلامی ایران به غیر از دستاوردهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، نتایج بسیار شایسته فرهنگی‌ در سطح داخلی و بین المللی به همراه داشته و در میان آنها ترویج فرهنگ اسلامی-ایرانی‌ و تنویر نقش فرهنگ ایرانی‌ در شکل گیری و گسترش فرهنگ اسلامی برای ملت های مختلف از اهمیت بسزایی برخوردار می‌‌باشد.
نهادهای ایرانی دربوسنی و هرزگوین در چارچوب فعالیت های مختلف که با هدف ارتقای نقش فرهنگ ایرانی‌ - اسلامی بوده است برنامه‌های مختلفی‌ در منطقه بالکان به مورد اجرا گذاشتند که نتایج خوبی‌ نیز از آنها دیده می شود.
موسیچ دربخشی از این گفت و گو به علاقمندی مردم بالکان به ایران به لحاظ فرهنگی اشاره کرد وگفت:همانطوری که می دانید فرهنگ ایرانی-اسلامی‌ در سرزمین بوسنی وهرزگوین از قدیم الزمان حضور داشته و دارد. ما شاهد تاثیرات عمیق ایران بر حوزه های مختلف دینی، فرهنگی‌، عرفانی و فلسفی بر روند‌های دینی، فرهنگی‌ و روشنفکری بوسنی و هرزگوین هستیم.
حضور هزارساله فرهنگ ایرانی‌ در بوسنی به قدری اثر گذاشته که مردمان بوسنی حافظ، مولانا، سعدی و ابن سینا را از آن خود می دانند و از اینکه این بزرگان بر روی ادبیات و افکار و دینشان تاثیر گذار بودند، افتخار می کنند. امروزه در شهر‌های مختلف بوسنی سنت چندصد ساله مثنوی خوانی و حافظ خوانی هنوز زنده و پویا هست و علاقمندان در این مجالس حضور پیدا می کنند.
وی به ضرورت توسعه و گسترش همکار های ایران با بوسنی و هرزگوین در زمینه فرهنگی و گردشگری اشاره کردوافزود:ایران و بوسنی و هرزگوین دو کشور دوست هستند که از گنجینه های پربار فرهنگی‌ و زیبایی‌‌های طبیعی و مکان‌های تاریخی‌ زیادی برخوردار هستند و طبیعی است که در زمینه‌های مختلف فرهنگی‌ و گردشگری می توانند به گسترش همکاری بپردازند.ما باید با همدیگر آشنایی بهتری پیدا بکنیم تا بتوانیم آن ظرفیت ها و فرصت هایی که در اختیار داریم را بیشتر و بهتر درک کنیم. در این راستا دو کشور می توانند از لحاظ مالی‌ و فرهنگی‌ از پروژه‌های گردشگری حمایت کنند.
اروپام**436**1590

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال