پاکستان، 40 سال در رکاب انقلاب - محمدرضا منافی*

تهران - ایرنا - پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن ماه 1357 که استقرار نظام جمهوری اسلامی با رای قاطع مردم را به دنبال داشت، همواره یادآور یک رویداد مهم بین المللی برای تاریخ بعد از انقلاب ایران است؛ نخستین کشوری که جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت، پاکستان بود.

نخستین واکنش مثبت جهانی در قبال شکل گیری نظام جمهوری اسلامی ایران از سوی پاکستان، پایه و اساس یکی دیگر از عوامل کلیدی استحکام روابط دو همسایه را شکل داد و این رویداد به ویژه در روزهایی که نهال نظام جمهوری اسلامی ایران برای پشت سر گذاشتن روزهای سخت آغازینش، علاوه بر حمایت قاطع داخلی، به حمایت کشورها دوست و همسایه نیاز داشت، ارزشی مضاعف به شمار می رود.
زمانی هم که پاکستان در سال 1947 میلادی و پس از پایان دوران استمعاری انگلیس در شبه قاره هند، به عنوان یک کشور مستقل تاسیس شد، ایران نخستین کشوری بود که آن را به رسمیت شناخت و متقابلا پاکستان هم در سال 1358 هجری شمسی، برای اثبات حُسن نیت و قدرشناسی، اولین کشوری بود که جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت تا این مهم نیز به فهرست بلند مشترکات فراوان دو همسایه افزوده شود.
اکنون هم بعد از گذشت دهها سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تاسیس کشور پاکستان، حس خوب توجه دو ملت به این دو رویداد تاریخی همچنان باقی است.
در 23 مرداد ماه امسال و همزمان با سالروز استقلال پاکستان (14 آگوست)، در اقدامی ابتکاری پوسترها و پلاکاردهایی مزین به پرچم های پاکستان و ایران و با مضمون تبریک این مناسبت بزرگ به ملت و دولت پاکستان، در نقاط مختلف تهران و مشهد نصب شد.
این ابتکار زیبا، خرسندی مردم و مسئولان پاکستان را به همراه داشت و شاید در همین راستا و در اقدامی متقابل، این روزها و همزمان با جشن چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، پاکستان و پاکستانی ها هم خود را همراه ملت ایران در این جشن بزرگ سهیم دانسته و در اقدامی شایسته، پلاکاردهایی با موضوع چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی ایران و همچنین 70 سالگی روابط برادارنه دو کشور و دو ملت در خیابان های اصلی برخی شهرهای پاکستان از جمله اسلام آباد و راولپندی نصب شده است.
این اقدام خود بیانگر علاقه متقابل دو ملت نسبت به یکدیگر است که اگرچه به ظاهر قدمتی 70 ساله، اما ریشه در تاریخ دارد.
همچنین جشن باشکوه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی همه ساله در پایتخت و مراکز ایالت های پاکستان برگزار می شود و در ایام جشن پیروزی انقلاب، رسانه های پرتعداد دیداری، نوشتاری و الکترونیک این کشور توجه ویژه ای به موضوع دارند و گزارش های مفصلی را با موضوع انقلاب اسلامی ایران در دستور کار دارند.
ایران و پاکستان با برخوردای از مشترکات فراوان فرهنگی، دینی، زبانی، مرزی و سرزمینی، آداب و رسوم و ...، یک روح در دو کالبد هستند و همواره در غم ها و شادی های هم، در کنار یکدیگر و شریک هم بوده اند.

** بهمن، یادآور برگ زرینی دیگر در روابط دو همسایه
این روزها اما یادآور رویدادی به یاد ماندنی دیگر در تاریخ روابط در هم تنیده ایران و پاکستان است.
حدودا در روزهای آغازین بهمن ماه سال 1364 بود که آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در قامت رئیس جمهوری وقت ایران سفری سه روزه و تاریخ ساز به پاکستان انجام دادند؛ سفری که علاوه بر استقبال مقامات رسمی پاکستان، با استقبال بی نظیر خیل عظیمی از مردم این کشور مواجه و به عنوان برگی زرین، برای همیشه در کتاب تاریخ روابط دو کشور ثبت شد.
اندیشه ها و آرمان های بلند انسانی، اسلامی و ضداستکباری انقلاب اسلامی ایران، بنیانگذار کبیر آن و خلف برحقش آیت الله خامنه ای، امروز بیش از هر زمان دیگر، در قلب ملت آزاده پاکستان و ملت های آزاده جهان جا دارد.
حلقه های پولادین اتصال دو ملت و دو کشور ایران و پاکستان، آنچنان محکم است که نه تنها با گذر زمان و تغییر دولت ها و عوامل داخلی و خارجی و شیطینت های برخی طرف های ثالث، ذره ای سست نمی شود بلکه رویدادهایی نظیر سهیم شدن دو ملت در بزرگ ترین جشن های ملی یکدیگر، روز به روز این پیوند پولادین را آب دیده تر می کند.
-------------------------------------------------
** کارشناس حوزه جنوب آسیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال