استاندارد دوگانه اروپا در برخورد با برنامه های موشکی منطقه

تهران- ایرنا- برنامه موشکی ایران باوجود پایبندی به توافق هسته ای در حالی مورد نقد غرب و دشمنان منطقه ای جمهوری اسلامی قرار گرفته که منابع اطلاعاتی مختلف از تلاش های پنهانی رژیم صهیونیستی و سعودی ها برای تقویت توان و ظرفیت موشکی خبر می دهند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، با وجود گزارشات سیزده گانه آژانس در خصوص وفاداری ایران به توافق هسته ای اما اختلافات موشکی تهران و طرف اروپایی همچنان به قوت خود باقی است. به تازگی سران اتحادیه در بیانیه ای نگرانی خود را از آزمایشات موشکی ایران اعلام کرده و خواستار توقف این گونه آزمایش ها شده اند.
بیانیه اتحادیه اروپا پس از آن انتشار یافت که همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، مقامات نظامی کشورمان روز شنبه (13 بهمن) از موشک «هویزه» رونمایی کردند. ضمن اینکه تصویری از این موشک و همچنین فیلم کوتاهی از پرتاب آن نیز منتشر شد.
در این میان «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مراسم رونمایی از موشک هویزه، آن را دستاورد متخصصان و دانشمندان عرصه دفاعی سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع نامید. وی با بیان اینکه موشک هویزه دارای برد پروازی بیش از 1350 کیلومتر است که علیه اهداف زمینی ثابت استفاده می شود، برخی از ویژگی های هویزه را برشمرد که عبارت بودند از: «آماده سازی و واکنش سریع»، «ارتفاع پروازی پایین»، «دقت بالای ناوبری و اصابت به هدف» و «قدرت تخریب زیاد».
در ارتباط با فعالیت های موشکی ایران دو دیدگاه وجود دارد. از نگاه غرب، ایران با آزمایش های موشکی قطعنامه 2231 را نقض کرده و دیدگاه دوم معتقد است که موشک های ایران با هدف حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده و تنها در راستای تقویت بنیه دفاعی کشور انجام می شوند.
لازم به یادآوری است که در برجام به مسائل موشکی و تسلیحاتی اشاره نشده و این موضوع به طور جداگانه و مفصل در قطعنامه 2231 توضیح داده شده است. اما قطعنامه شورای امنیت در این باره چه می گوید؟
در بند 3 بخش «پیوست ب: اعلامیه» قطعنامه 2231 می خوانیم: از ایران خواسته می شود تا هشت سال پس از «روز قبول توافق» یا تا زمانی که آژانس گزارشی مبنی بر تایید «نتیجه گیری گسترده تر» ارایه کند، هرکدام زودتر حادث شود، هیچ فعالیتی مرتبط با موشک های بالستیکی طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح های هسته ای، شامل پرتاب با استفاده از چنین فناوری های موشک های بالستیک، صورت ندهد.
باوجود جدایی قطعنامه از متن برجام، اینک تروئیکای اتحادیه اروپا سعی در پیوند دادن این دو موضوع به یکدیگر دارند که این تاکتیک در ارتباط با «اینستکس» (ابزار پشتیبان مبادلات تجاری) خود را نشان داد. وزرای امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان پنجشنبه گذشته از سازوکار مالی اروپا با ایران رونمایی کردند؛ سازوکاری که برای خنثی سازی تحریم های آمریکا ابتدا کار خود را در سه زمینه دارو، مواد غذایی و کشاورزی شروع می کند.
کشورهای اروپایی گویی برای اجرای تعهدات خود الحاق ایران به سازمان بین دولتی «گروه ویژه اقدام مالی» موسوم به «FATF» را ضروری می دانند. اتحادیه اروپا در متن رسمی که به تازگی منتشر کرده از تهران خواسته تا هر چه سریع تر به تصویب و اجرای اف ای تی اف اقدام کند؛ مطالبه ای گزاف که با واکنش مقامات جمهوری اسلامی ایران مواجه شد.
دیروز دوشنبه سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس پس از نشستی که با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه داشت به برخی از جزئیات این دیدار اشاره کرد و به نقل از وزیر امور خارجه گفت: این ارتباط را نمی ‌پذیریم و حتی اعتراض کردیم که اقدام دیرهنگام اروپا در ارائه این ساز و کار نمی ‌تواند مشروط باشد.
در حالی که مقامات ایران، ارتباط دادن برجام و برنامه موشکی را نمی پذیرند و حاضر به پذیرش شرط برای اجرای اینستکس نیستند اما بیانیه اروپایی ها تاکید می کند که ادامه تلاش‌ های تهران با هدف افزایش برد و قدرت موشک ‌ها در کنار افزایش تعداد آزمایش‌ های موشکی ایران بی‌ اعتمادی به تهران را عمیق ‌تر می‌کند و بر بی‌ ثباتی منطقه نیز خواهد افزود.
اروپایی ها در حالی توان موشکی ایران را تهدیدکننده امنیت منطقه ارزیابی می کنند که چشم خود را بر روی فعالیت های تسلیحاتی و موشکی دیگر بازیگران منطقه بسته اند.
چند روز پیش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» با انتشار تصاویر ماهواره ای که گفته می شود از یک سایت نظامی عربستان گرفته شده، گزارش داد «عربستان در حال آزمایش و احتمالاً ساخت موشک ‌های بالستیکی است که برای مدت ‌ها ایران را به خاطر تولید آن مورد انتقاد قرار داده بود»؛ فعالیت هایی که گویی از سال ها پیش در حال انجام بوده و صاحبنظران حوزه امنیتی- دفاعی معتقدند که ریاض برنامه ساخت موشک های بالستیک را در دستور کار دارد.
در طرف دیگر، رژیم صهیونیستی هم که بیش از 200 کلاهک هسته ای در اختیار دارد، همزمان با تلاش برای فشار بر برنامه موشکی ایران، برنامه موشکی خود را به سرعت پیش می برد.
شنبه این هفته رادیو پیام اسرائیل نوشت که «در اورشلیم فاش شد ارتش اسرائیل به یک رشته جنگ افزارهای جدید مجهز گردیده که آن را به یکی از نیرومندترین ارتش های جهان مبدل می سازد که می تواند در برابر دشمنان خارجی، از هر سو که این کشور را مورد حمله قرار دهند، ایستادگی کند.»
کارشناسان حوزه بین الملل هر چند این گونه گزارش های رسانه های وابسته به رژیم صهیونیستی را که همزمان با آزمایش موشک هویزه انعکاس یافته، تبلیغاتی و شعاری می دانند اما معتقدند اتحادیه اروپا و مجامع بین المللی همچون شورای امنیت با بستن چشمان خود بر روی برنامه هسته ای و موشکی اسرائیل و عربستان، خاورمیانه را در بحران عمیق تری فرو خواهند برد.
پژوهش**9242**1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال