محسنیان راد درهمایش رسانه و انقلاب اسلامی عنوان کرد :

تکثر و تعهد دو ویژگی رسانه های اوایل انقلاب

تهران-ایرنا-عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع ) با اشاره به تکثر رسانه ها در اوایل انقلاب گفت: در آن سال ها تعهد انقلابی جای تخصص را در رسانه ها گرفت.

گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، مهدی محسنیان راد، استاد ارتباطات دانشگاه امام صادق عصر سه شنبه در همایش رسانه ها و انقلاب اسلامی؛ تجربه ها و روندها گفت: در روزهای اول انقلاب سیاست مشخص و روشنی در مورد رسانه ها وجود نداشت و هیچ کس در روزهای پیش از انقلاب نمی توانست پیش بینی کند که چه اتفاقی در کشور و در حوزه رسانه ها رخ می دهد.
به گفته محسنیان راد، در اوایل انقلاب افراد تحصیلکرده در خارج از کشور غربگرا معرفی می شدند و به همین دلیل در بدنه نهادها بویژه رسانه از افراد متعهد و نه متخصص استفاده شد.
وی به رویدادهای مختلفی اشاره کرد که به رابطه و تعامل رسانه ها و قدرت سیاسی لطمه وارد کرد و گفت: زمانی که صادق قطب زاده، رئیس سازمان صداوسیما به عنوان خائنی معرفی شد که قصد کودتا داشت، اثرات بدی برجایگاه و کارکرد رسانه به ویژه صدا و سیما گذاشت.
عضوهیأت علمی دانشگاه امام صادق با اشاره به حضور افراد غیر متخصص به عنوان خبرنگار به رسانه ها در اوایل انقلاب، اظهار کرد: آموزش آن افراد در آن دوره کاری سخت بود چون هیچگونه بینش و دانش رسانه ای نداشتند.
به اعتقاد وی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی به اتهام سیاسی بودن استادان ارتباطات، آموزش را از دانشکده ها گرفتند و به این ترتیب در آن زمان رسانه ها از کارکرد اصلی خود جدا شد.
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق با اشاره به اینکه ماهیت رسانه ها با دموکراسی آمیخته است، ادامه داد: در کشور ما تکثر رسانه ای و دیده بانی(کارکرد نظارت بر قدرت و دولت) که از کارکردهای اصلی رسانه است، از بین رفته و قوه قضاییه مدام دست به توقیف رسانه ها می زند.
وی تاکید کردکه در طول چهل سال گذشته، براثر عملکرد قدرت سیاسی، خود سانسوری در رسانه های ایران بیداد می کند.
محسنیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در دوران کنونی براثر توسعه رسانه ها و شبکه های اجتماعی، رسانه های جریان اصلی و روزنامه ها به حاشیه رفته و اعتبار منبع خبری از بین رفته است.
وی افزود: در طول چهل سال گذشته، مسئولان از رسانه ها تنها به عنوان تریبونی برای بیان نظرات خود استفاده کرده اند و که این کار از نظر قانونی و شرعی درست نیست.
**9491** 1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال