ستاره هایی که یاغی شدند

تهران- ایرنا- «گادوین منشا» مهاجم نیجریه ای که در فهرست مازاد پرسپولیس قرار گرفته بود به استقلال پیوست تا جدیدترین یاغی فوتبال ایران لقب بگیرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا؛ شاید بتوان جا به جایی منشا از پرسپولیس به استقلال را مهمترین نقل و انتقال نیم فصل لیگ برتر نامید، اما این مساله می تواند شرایط ویژه ای را به بازیکن نیجریه ای جدید آبی پوشان تحمیل کند.
این انتقال باعث شد تا نگاهی داشته باشیم به بازیکنانی که با حضور در اردوگاه رقیب احیا شده یا این حضور باعث از دست دادن اعتبار و محبوبیت سابق شان شده است.

**«داریوش مصطفوی»
نخستین بازیکنی که یکی از 2 قطب فوتبال پایتخت را به سوی تیم رقیب ترک کرد، «داریوش مصطفوی» بود. مصطفوی در سال 1349 استقلال را به مقصد پرسپولیس ترک کرد تا این بدعت را از خود به جا بگذارد.

**«جواد الله‎وردی»
الله وردی بازیکن استقلال پس از شهرآورد جنجالی سال 1352 که 6 بر صفر به سود سرخپوشان تمام شد، با مدیران وقت تیم خود درگیر شد و در نهایت با انتقالی 12 هزار تومانی به پرسپولیس رفت. درباره این انتقال حرف و حدیث های زیادی مطرح است و بسیاری از هواداران قدیمی استقلال، این مدافع را عامل اصلی شکست سنگین شهرآورد فوق می دانند.

**«شاهرخ بیانی»
این هافبک خلاق که مدعی کاپیتانی استقلال بود، وقتی با «سعید مراغه چیان» برای در اختیار بازوبند کاپیتانی استقلال به مشکل خورد از این تیم جدا شد. او پس از یک سال بیرون نشستن در سال 65 با پیراهن پرسپولیس برابر استقلال به میدان بازگشت.
بیانی که چهره ویژه شهرآورد سال 65 بود با 2 بار گلزنی برابر استقلال در برتری سه بر صفر پرسپولیس، سال تلخی را برای هواداران استقلال رقم زد. بیانی که بعدها مورد غضب «علی پروین» قرار گرفت، در سال 67 و در پایان دوران بازی خود به استقلال بازگشت.

**«مهدی هاشمی نسب»
مهدی سرطلایی عنوانی بود که پرسپولیسی ها برای تشویق مدافع محبوب خود از آن استفاده می کردند. بازیکنی که طی 4 سال حضورش در پرسپولیس بعد از «احمدرضا عابدزاده» محبوب ترین بازیکن این تیم محسوب می شد و با 4 گلی که در شهرآورد برای این تیم به ثمر رساند، به چهره منفوری بین هواداران استقلال تبدیل شده بود. او به دلیل اختلاف با پروین و البته مسائل مالی طی جنجالی ترین انتقال تاریخ فوتبال ایران راهی استقلال شد و با پیراهن آبی نیز موفق به گلزنی در شهرآورد شد.

**«علیرضا واحدی نیکبخت»
نیکبخت که در سال پایانی حضورش در استقلال با افت محسوسی مواجه شده بود، دیگر مهره کارساز «امیر قلعه نویی» سرمربی وقت آبی ها نبود. همین موضوع باعث شد تا مدافع محبوب آبی ها صید «محمدحسن انصاری فرد» مدیرعامل آن زمان تیم رقیب شود که می خواست با جذب این بازیکن، خود را محبوب هواداران پرسپولیس کند. کمتر کسی به موفقیت نیکبخت در پرسپولیس امیدوار بود، اما «مصطفی دنیزلی» با تغییر پست نیکبخت و بردن او به خط حمله این بازیکن را احیا کرد تا او به مهاجمی گلزن در پرسپولیس تبدیل شود. نیکبخت که بعد از پرسپولیسی شدن از اصالت قرمز خود از بچگی گفته بود، بعد از گلزنی به استقلال در شهرآورد برگشت سال 85 به شدت اظهار خوشحالی کرد. او سه سال تقریبا موفق را با پرسپولیس گذراند.

**«علی انصاریان»
انصاریان سال 85 به استقلال رفت. او جزو سه بازیکن مازاد «آری هان» سرمربی هلندی پرسپولیس بود که البته خودش این فهرست را متعلق به مدیرعامل وقت پرسپولیس می‌ داند. او یک سال در استقلال ماند و بعدها این دوران را بزرگترین اشتباه فوتبال خود عنوان کرد.

**«محمد قاضی»
قاضی که در پرسپولیس و بعد از مصدومیت به مهاجمی نیمکت نشین تبدیل شده بود، با انتقال به استقلال سعی کرد روزهای خوبی را در این تیم پشت سر بگذارد، اما نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد و حضورش در جمع آبی پوشان بسیار کوتاه بود.

**«گادوین منشا»
این مهاجم نیجریه ای آخرین یاغی است که به شکل مستقیم تغییر رنگ داد. منشا که در فهرست مازاد برانکو قرار گرفت با این انتقال سعی خواهد کرد از سرمربی سابقش انتقام بگیرد و نشان دهد می توانند روزهای خوبی را با پیراهن آبی پشت سر بگذارد.
البته در این گزارش باید یادآور شویم که احمدرضا عابدزاده، بیوک وطن خواه، بهمن نوروزی، اکبر افتخاری، سعید عزیزیان، رضا احدی، محمود کلهر، بهزاد داداش زاده، محمدرضا مهرانپور، محمدرضا مهدوی، علی اکبریان، مهدی صالح پور، علی علیزاده، میثم بائو، فرزاد حاتمی، محمد محمدی، میثم حسینی، پژمان نوری، امیر موسوی نیا، الونگ، حوار ملامحمد، مهرداد اولادی، کوروش شهبازی فر، فرزاد آشوبی و ابراهیم تقی پور نیز سابقه حضور در هر 2 تیم بزرگ پایتخت را دارند.
ورزشی**م.ت**3783**9129

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال