رسانه های عربی؛

عراقی ها خواستار خروج نیروهای آمریکا از عراق هستند

تهران- ایرنا- تحلیلگران معتقدند سیاست ترامپ برای ادامه حضور نیروهای آمریکا در عراق به بهانه نظارت بر ایران، به دلیل ارتباط تنگاتنگ تهران و بغداد و همراه نشدن بسیاری از مردم و جریان های سیاسی عراق با ترامپ، شکست و سرخوردگی دیگری را برای واشنگتن رقم خواهد زد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در شرایطی که مردم عراق و جریان های سیاسی عراق تلاش می کنند از طریق قانونی و یا از طریق ابزارهای دیگر نیروهای آمریکایی را از این کشور خارج سازند «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه 14 بهمن ماه در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی بی اس نیوز»گفت قصد ندارد نیرو‌های نظامی آمریکا را از عراق خارج کند و نیرو‌های نظامی آمریکا در عراق خواهند ماند تا ایران را زیر نظر داشته باشند.
این اظهارات ترامپ در حالی است که روز شنبه گذشته کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق تاکید کرد که پارلمان پس از پایان تعطیلات قانونی خود به پیش‌نویس اخراج نیرو‌های امریکا و برخورد با آن‌ها به عنوان اشغالگر رای خواهد داد.
در این خصوص تارنمای خبرگزاری «المعلومة» عراق به نقل از «بدر الزیادی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق نوشت: همه تحرکات نیرو‌های امریکایی در نینوا، الانبار، صلاح‌الدین و بغداد، زیر نظر سرویس اطلاعات نظامی فرماندهی عملیات مشترک است. این نماینده عراقی افزود کمیته امنیت و دفاع پارلمان همه اطلاعات مربوط به تحرکات آمریکا را در اختیار دارد و آن را پس از پایان تعطیلات در پارلمان مطرح خواهد کرد. پیش‌نویس اخراج نیرو‌های خارجی و در رآس آن‌ نیرو‌های آمریکایی تکمیل شده است و اکنون تعدادی اصلاحات در مورد توافقنامه استراتژیک میان بغداد و واشنگتن در حال انجام است و رای‌گیری درباره اخراج نیرو‌های خارجی یکی از اولویت‌های دور کاری دوم پارلمان است.
تارنمای شبکه خبری «عربی الیوم» سوریه هم در این زمینه نوشت: پس از تشکیل پارلمان جدید عراق یکی از درخواست های نمایندگان این کشور تصویب قانونی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق بود و هنوز هم این درخواست یکی از اولویت های آنان است. حتی اگر ادعاهای آمریکا مبنی بر حضور نیروها برای مبارزه با داعش پذیرفته شود باز هم این واقعیت وجود دارد که ترامپ تمایلی برای ترک عراق و کاهش نیروهای این کشور در عراق ندارد. این در شرایطی است که یکی از اصلی ترین شعارهای انتخاباتی او خروج نیروهای آمریکا از عراق و سوریه بود. با توجه به این مسائل دور از ذهن نیست که این روزها مطرح شدن اخباری درباره حضور نیروهای آمریکا در عراق تلاشی از سوی آمریکایی ها است تا افکار عمومی عراق را درباره حضور نیروهای خود در این کشور را بسنجند. به ویژه این در شرایطی است کمیته امنیت ملی پارلمان عراق از «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق درباره تعداد نیروهای نظامی آمریکا در عراق و پایان حضور آنان توضیح خواسته است. زیرا این موضوعی است که مردم عراق به آن توجه زیادی می دهند و خواستار پایان دادن به حضور نظامی آمریکایی در کشور خود هستند.
روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن نیز نوشت: «جعفر الحسینی» سخنگوی گردان های حزب الله عراق گفت ماموریت جدید نیروهای آمریکا در عراق طبق اظهارات ترامپ مشخص است و گروه های مقاومت عراق مدت ها است که از مقاصد خصمانه آمریکا آگاهی دارند. اگر آمریکا بخواهد از طریق سرزمین های عراق، سوریه یا ایران را هدف قرار دهند دست آنان را قطع خواهیم کرد. گروه های مقاومت برای تصمیم گیری پارلمان درباره خروج نیروهای آمریکا زیاد منتظر نخواهد ماند و نیروهای آمریکا هدف نیروهای مقاومت قرار خواهند گرفت و این نیروهای درباره حضور نیروهای آمریکایی در عراق تصمیم خواهند گرفت. گروه های مقاومت دارای توجیه ها، گزینه ها، قدرت و ابزارهای لازم برای مقابله با نیروهای آمریکا هستند و اکثر جریان های سیاسی عراق هم خواستار خروج نیروهای آمریکا از عراق هستند و تنها تعداد اندکی از افراد که به دنبال منافع سیاسی شخصی خود هستند به آمریکایی ها روی خوش نشان می دهند.
به نوشته روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن، «رضوان العنزی» معاون فرمانده عملیات نیروهای داوطلب مردمی عراق، اظهارات ترامپ درباره ادامه حضور نیروهای آمریکا در عراق را جنجال آفرینی هدفمند به شمار آورد و گفت آمریکایی ها با این اظهارات خود تلاش می کنند با تبلیغات رسانه ای بر شکست های خود در سوریه سرپوش نهند.
تارنمای مرکز پژوهش های «الهدف» عراق هم نوشت: روابط عراق و ایران نشان می دهد که این دو کشور پس از سرنگونی نظام صدام، فصل تازه ای از روابط را گشوده اند. آنها دارای اشتراک های فرهنگی، تمدنی و دینی هستند. همچنین مسائلی مانند دخالت های آمریکا در امور داخلی عراق و اوضاع بحرانی عراق در این روابط تاثیر گذار بوده است. این دو کشور تلاش کرده اند موانعی را که در برابر همگرایی اقتصادی و همکاری این دو کشور تاثیر گذار است، نادیده بگیرند. با وجود اینکه عراق طی سال های گذشته در نیتجه حمله نظامی آمریکا شاهد بی ثباتی بوده است و گروه های تروریستی با حمایت آمریکا بخش هایی از این کشور را به کنترل خود در آوردند و آمریکا از کمک به دولت عراق سرباز زد، باز هم جمهوری اسلامی در مبارزه با گروه های تروریستی به کمک عراق شتافت. در ارتباط با تحریم های ضد ایرانی آمریکا نیز تهران به دلیل داشتن روابط با عراق می تواند با این تحریم ها مقابله کند و مقام های عراق هم به طور رسمی مخالفت خود را با تحریم های آمریکا اعلام کرده اند. دو کشور ایران و عراق فرصت های مشترک بسیاری برای سرمایه گذاری دارند و عراق به دلیل داشتن ارتباط تنگاتنگ اقتصادی با ایران نمی تواند از این همسایه خود چشم پوشی کند.
روزنامه «الخلیج» امارات هم با اشاره به سفر چندی پیش ترامپ به عراق که به طور مخفیانه صورت گرفت، نوشت: سفر شبانه ترامپ به عراق در 26 سپتامبر و رسانه ای نشدن این سفر و دیدار نکردن او با هیچ یک از مقام های عراق نشان داد که مشکلی در روابط آمریکا و عراق وجود دارد. پس از ترامپ، «پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا هم به عراق سفر کرد. او هم تمایل داشت که سفر او به عراق رسانه ای نشود. ترامپ در سفر خود از هزینه های بالای آمریکا در جنگ عراق سخن به میان آورد و سیاست حضور نظامی آمریکا در خارج را مورد انتقاد قرار داد. این در حالی است پمپئو در سفر خود به عراق و دیگر کشورهای منطقه از طرح ائتلاف جدید خاورمیانه ای سخن به میان آورد. اظهارات وی با اظهارات ترامپ در سفرش به عراق در تناقض کامل بود. او در سفر خود به عراق با نخست وزیر، رئیس جمهوری و رئیس پارلمان و وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد و برای جدایی ارتباط عراق و ایران تلاش کرد.
به مفهوم دیگر پمپئو خواسته است آنچه را که آمریکا در سوریه نتوانسته است به آن دست یابد در عراق به آن دست یابد و به ائتلاف عراق با ایران پایان دهد. تهران این موضوع را درک کرد. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی یک روز پس از آن که پمپئو عراق را ترک کرد به این عراق وارد شد و در آغاز سفر خود گفت که نیازی به این نداریم که به طور مخفیانه به عراق سفر کنیم. ظریف در این سفر با اشاره به ارتباط تنگناتنگ تهران و بغداد با مقامات عراق و رهبران جریان های سیاسی این کشور دیدار کرد. او در این سفر 2 بار با آیت الله سید «علی سیستانی» دیدار کرد. این دیدارها پیام های آشکاری برای آمریکایی بود که محتوایش آن است که ایرانی ها در عراق حضور خواهند داشت و آمریکایی ها باید این کشور را ترک کنند.
تارنمای «کتابات» عراق هم با اشاره به تند شدن لحن کاخ سفید علیه ایران و تلاش های برای ائتلاف سازی در این زمینه نوشت: اظهارات ترامپ و اطرافیان او نمایشی بیش نیست. ایران برای تقویت حضور خود در سوریه و عراق از طریق نظامی و مستشاران نظامی و برقراری روابط اقتصادی با این 2 کشور تلاش کرده و خود را برای مرحله جدیدی از روابط سیاسی آماده کرده است. جایگاه ایران محکمتر از آمریکا است. ایران در این 2 کشور دارای قدرت نفوذ بالایی است و این موضوع سبب شده است که در گفت و گوهایی که میان طرف های درگیر رخ می دهد، دست برتر را داشته باشد. نقش آمریکا در منطقه به دلیل شکست سنگین دولت ترامپ در مدیریت پرونده های منطقه و شکست سنگین آن در سوریه و ناتوانی آن برای مقابله با حضور قدرتمندانه روسیه در منطقه،کم رنگ شده است. عقب نشینی ترامپ از بسیاری از توافقنامه های بین المللی به ویژه توافق هسته ای و نادیده گرفتن بسیاری از قطعنامه ها و قوانین بین الملل و مشکلات داخلی دولت آمریکا سبب شکست دولت ترامپ شده است.
پژوهش**9278**1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال