معاون تعاون بنیاد شهید:

648 هزار فرصت شغلی پس از انقلاب برای ایثارگران فراهم شد

تهران- ایرنا- معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: 64٨ هزار فرصت شغلی در طول 4٠ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای جامعه ایثارگران فراهم شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، محمود پاکدل روز سه‌شنبه در نشست خبری افزود: در دولت تدبیر و امید نیز ٢٧٠ هزار فرصت شغلی ایجاد برای ایثارگران فراهم شده است امسال نیز ٢٠ هزار شغل برای جویندگان کار در میان خانواده های شهدا و ایثارگران ایجاد شد.
وی به موضوع اشتغال و کارآفرینی ایثارگران اشاره کرد و گفت: در بحث اشتغال در سه زمینه استخدام در دستگاه های اجرایی، استخدام در بخش خصوصی و اشتغال آفرینی انفرادی و تجمیعی و واگذاری تسهیلات اشتغالزایی فعالیت می کنیم و١4 هزار فقره وام خوداشتغالی به ایثارگران داده شده است.
وی تصریح کرد: در حوزه پذیرش و امور اداری بنیاد شهید ٨٠ درصد اعتبارات این نهاد برای پرداخت حقوق، مستمری، کمک معیشت و حق پرستاری هزینه می شود.
معاون بنیاد شهید با بیان اینکه ٣٧٠ هزار نفر مشمول این حوزه هستند، اظهار داشت: در حوزه پذیرش مسأله احراز جانبازان و پذیرش تمام ایثارگران انجام می شود.
پاکدل ادامه داد: امسال حدود پنج هزار پرونده مربوط به جانبازان احراز و رسیدگی شد که درباره شهدا نیز ٣١٠ پرونده شهادت احراز شده است.
وی درباره کارت شناسایی جدید ایثارگران نیز گفت: مجموعه ایثارگران مشمول طرح تغییر کارت شناسایی را افزایش دادیم به طوری که ٣٢6 هزار جانباز زیر ٢5 درصد نیز مشمول این طرح هستند و در مجموع ٩٢٠ هزار نفر کارت شناسایی جدید دریافت می‌کنند.
پاکدل اضافه کرد: تاکنون5٨٠ هزار نفر به سامانه الکترونیکی درخواست کارت شناسایی مراجعه کردند که 4٢٠ هزار کارت صادر شد. ١١٠هزار کارت آماده تحویل به پست است و هفته آینده به در منازل ایثارگران ارسال خواهد شد.
وی درباره طولانی شدن زمان احراز درصد جانبازی نیز گفت: فرایندی را تهیه کرده ایم که ظرف 6 ماه آینده عملیاتی می شود که طی آن ایثارگران با ورود به سامانه ایثار بنیاد شهید پس از بررسی کارشناسان، فرم احراز به صورت الکترونیکی برای جانبازان ارسال می شود و تسریع در رسیدگی به پرونده آنها امکانپذیر می شود.
وی درباره رزمندگانی که مدارک پزشکی برای درصد جانبازی ندارند، اظهار داشت: تاکنون ٢٢ پرونده تهیه شده است اما چون احراز آنها توسط کمیسیون پزشکی نهادهای اعزام کننده است و پس از آن پرونده از کمیسیون پزشکی نیروهای مسلح برای بنیادشهید ارسال می شود. حداقل پنج درصد جانبازی به این افرادی که هیچ مدرکی از رزمندگی خود نداشته باشند داده می شود البته اگر بخواهند می توانند در کمیسیون های پزشکی بنیاد شهید شرکت کرده تا در صورت تکمیل مدارک، درصد جانبازی بیشتری را دریافت کنند.
پاکدل درباره کمک معیشت جانبازان معسر نیز گفت: امسال تاکنون هفت هزار و 5٠٠ نفر شناسایی شده اند که حداقل حقوق کارمندان دولت برای آنها اعمال شده است.
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید افزود: همچنین حق پرستاری طبق ماده ٢6 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران بر اساس قانون کار به والدین شهدا پرداخت می شود.
وی گفت: همچنین طبق ماده ٢٢ قانون جامع ایثارگران، ایثارگران دارای افراد تحت تکفل با بیماری صعب العلاج از آبان امسال از خدمات بنیاد شهید بهره مند شدند. حدود سه هزار و 4٠٠ نفر مشمول شناسایی شدند که ماهانه مبلغ ٣٨4 هزار تومان دریافت می‌کنند.
وی درباره سبد حمایتی دولت نیز گفت: ٧٢6 هزار نفر برای دریافت این بسته حمایتی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شدند که در نهایت 5٣٣ هزار نفر از این بسته حمایتی بهره مند شدند.
وی به اجرای طرح مددکاری اجتماعی و اجرای طرح سپاس اشاره کرد و افزود: سالانه 4٠٠ هزار بازدید از خانواده های شهدا و ایثارگران انجام شود. امسال تاکنون ٣5٠ هزار بازدید انجام شده است، در بخش مشاوره در ٨٨ مرکز مشاوره ای، امسال ٢١٠ خدمت فردی، ٢5 هزار مشاوره گروهی و 6٠ هزار نفر آموزش خانواده را فراگرفته اند.
پاکدل درباره ارائه خدمات به جامعه ایثارگری نیز اظهار داشت: همچنین بنیادشهید برای 850 هزار نفر ازخانواده های شهدا و ایثارگرانی که در هیچ دستگاهی از بیمه عمر و حوادث بهره مند نبودند خدمات بیمه ای را فراهم کرده است. به 35 هزار و 500 نفر امسال تاکنون تسهیلات 30 میلیون تومانی ازدواج پرداخت شد که در مجموع حدود هزار میلیارد تومان رقم اعتباری این تسهیلات بوده است.
وی به پرداخت خسارت به زلزله زدگان کرمان و کرمانشاه در سال گذشته نیز اشاره کرد و گفت: 71 میلیارد تومان توسط بیمه البرز به خسارت دیدگان کرمانشاه پرداخت شد.
وی همچنین به برنامه ریزی برای توافق با دولت و سازمان امور استخدامی برای ایجاد شغل جانبازان 70 درصد اشاره کرد و افزود: به همین منظور سهمیه 200 نفر در بند «ج» ماده 87 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران این موضوع آمده است که قرار است پس از آزمون استخدامی سال 97 دستگاه های اجرایی توافق برای اشتغال 10 هزار و 400 نفر مشمول این طرح به سرانجام برسد.

* سند نگهداری گلزار شهدا تهیه می شود
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیادشهید درباره ساماندهی گلزار شهدا نیزگفت: پس از جنگ تحمیلی ساماندهی گلزار شهدا شروع شد و از مجموع 20 هزار و 85 گلزار شهدا، 14 هزار و 745 مورد ساماندهی شده، 564 مورد در دست اقدام و چهار هزار و 800 گلزار هنوز ساماندهی نشده است.
وی ادامه داد: مجموع مزارهای شهدای ساماندهی شده از 223 هزار مزار، 125 هزار آن ساماندهی شده مابقی یا در دست اقدام و یا هنوز انجام نشده است.
وی تصریح کرد: اسناد بالادستی در ارتباط با ساماندهی گلزار شهدا وجود دارد که طبق اساسنامه بنیادشهید، ماده 11 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، بند «ت» برنامه ششم توسعه و همه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
پاکدل اضافه کرد: به همین منظور کارگروهی برای این موضوع تشکیل شده است و تا قبل از تصمیمات این کارگروه تمام موارد ساماندهی گلزار شهدا متوقف شده است، منویات رهبری برای عدم اجرای همسان سازی گلزار شهدا است و تلاش می شود که قبور شهدا حفظ و نگهداری شود.
وی با بیان اینکه 30 درصد مزار شهدا هنوز همسان سازی نشده است، اظهار داشت: به همین منظور از ابتدای سال تاکنون درصدد تنظیم سند نگهداری گلزار شهدا هستیم که مطالعات اولیه آن انجام شده است و برنامه ریزی می شود تا توافق نامه آن تنظیم و تهیه شود.
به گفته وی هنوز آمار دقیقی از تعداد گلزار شهدایی که باید ساماندهی شود، نداریم، تاکید کرد: کارگروه برای اصلاح گلزار شهدا تصمیم گیری خواهد کرد. با توجه به اینکه بسیاری از گلزارهای شهدا برای برخی مردم استان ها تبدیل به یک مکان فرهنگی و زیارتی شده است دنبال ایجاد بهترین مکان برای مزار شهدا هستیم.
وی تصریح کرد: پس از جنگ تحمیلی تاکنون 710 درصد گلزار شهدا ساماندهی شده است بقیه به دلیل کمبود اعتبار باقیمانده است، اما معتقدیم گلزار شهدا باید دارای سندی باشد چون میراثی برای نسل آینده است که در سند تمام موارد فرهنگی برای نگهداری و حفظ شکل طبیعی گلزار آورده می شود که برای این موضوع با یک مرکز پژوهشی قرارداد منعقد خواهد شد.
وی تاکید کرد: ما به دغدغه های خانواده های شهدا توجه می کنیم و برای ساماندهی هم از این خانواده ها نظرخواهی می کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا بنیادشهید در پنج حوزه کاری اداره که تعاون و امور اجتماعی در بخش های حوزه پذیرش، مشاوره و مددکاری، تسهیلات رفاهی، اشتغال و کارآفرینی و مسکن و امور گلزارها به اهداف خود دست یافته است، گفت: در برخی از موارد حتی تا بالای 90 درصد به اهداف خود رسیده ایم، در حوزه اشتغال با ایجاد سالانه 20هزار فرصت شغلی، در حوزه مددکاری با 400 هزار بازدید سالانه از خانواده های شهدا و جانبازان و در حوزه های مختلف نیز به این اهداف دست یافته ایم.

* پرداخت سالانه 100 هزار تسهیلات مسکن به ایثارگران
پاکدل به پرداخت سالانه 100 هزار تسهیلات مسکن به ایثارگران اشاره کرد و گفت: امسال نیز سهمیه 100 هزار نفر تسهیلات مسکن است که در هفت بانک به متقاضیان داده می شود که در دهه فجر نیز مراحل معرفی متقاضیان به بانک های عامل در برخی از استان ها نیز قوت بیشتری گرفته است.
به گفته وی، میزان تسهیلات در شهرهای بزرگ و بالای یک میلیون نفر 100 میلیون تومان، شهرهای زیر یک میلیون نفر 77 میلیون تومان، سایر شهرها 66 میلیون تومان و در روستاها 38 میلیون تومان است.
وی تاکید کرد: در حوزه مسکن در عملکرد 40 سالگی انقلاب یک میلیون و 30 هزار نفر تسهیلات مسکن دریافت کرده اند و در دولت تدبیر و امید این رقم 270 هزار و 310 نفر از جامعه ایثارگری است.

* هیچ طرحی برای ساماندهی گلزار بهشت زهرا نداشته ایم
خداکرم کولیوند، مدیرکل تامین مسکن و ساماندهی گلزار شهدا بنیادشهید نیز گفت: 155 هزار گلزار شهدا تاکنون ساماندهی شده است و تعداد کمی از آنها یکسان سازی شده و هرآنچه که بتوانیم در جهت حفظ و نگهداری شکل طبیعی گلزار شهدا تلاش خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: درباره بهشت زهرا هیچ برنامه ای برای ساماندهی در دستور کار بنیاد شهید نیست و هیچ طرحی برای ساماندهی این گلزار وجود نداشته است، اکنون حفظ شرایط موجود بهشت زهرا برای ما مهم است. تمام 17 قطعه بهشت زهرا دست نخورده باقیمانده است و البته مسئول گلزار شهدای گمنام سازمان حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس است.
اجتمام * 7268 * 3063

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال