مرتضی نبوی : دانشگاه تهران مرکز مبارزات دانشجویی کشور بود

تهران- ایرنا- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می گوید: همه گروه ها در انقلاب حضور داشتند اما در حوزه مبارزات دانشجویی، دانشگاه تهران و دانشکده فنی این دانشگاه مرکز مبارزات دانشجویی و چریکی علیه رژیم شاه بود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، مرتضی نبوی دوشنبه در سومین جلسه برنامه ناگفته های انقلاب، گفت: وقتی گروه های مسلح برای مبارزه با رژیم شاه شکل گرفتند مرکز مبارزه آن ها دانشکده فنی دانشگاه تهران بود و در سال های ابتدای مبارزه دو جریان سازمان مجاهدین و فدائیان خلق در این دانشکده بیشتر از جریان های دیگر فعال بودند.
نبوی افزود: در سال 45 تا 50 در دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته مهندسی برق تحصیلم می کردم و در این سال ها این دانشکده پایگاه نیروهای انقلابی اعم از چپ و مسلمان بود و همیشه منشاء اعتراضات علیه رژیم شاه دانشکده فنی بود.
وی با بیان اینکه در آن سال ها فعالیت های چریکی برای نسل جوان جذاب بود ادامه داد: سازمان مجاهدین خلق به دلیل گرایشات مذهبی بین حوانان مذهبی طرفدار پیدا کرده بود و من هم جز سمپات های این سازمان بودم. بنابراین بعد از گرایش به این سازمان در این فکر بودم که چگونه می توانم به این سازمان کمک کنم تا اینکه در ارتباطاتی که با اعضای سازمان مجاهدین خلق پیدا کردم متوجه شدم که سازمان دچار مشکلات مالی است و کسانی هم که با سازمان در ارتباط بودند توصیه کردند اگر می توانم برای سازمان کمک مالی جمع آوری کنم.
عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین اظهار کرد: من هم با افراد مختلف ارتباط گرفته و برای سازمان کمک مالی جمع آوری می کردم تا اینکه یکی از افراد که برای کمک به سازمان مجاهدین خلق به من پول می داد دستگیر شد و زیر شکنجه به ارتباط خود با من اعترف کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: من بعد از اطلاع از بازداشت این فرد منتظر این امر بودم که نیروهای امنیتی شاه به سراغ من هم بیایند بنابراین همه اسنادی که در خانه داشتم را از بین بردم تا اینکه آخر رمضان سال 1352 دستگیر شدم.
نبوی افزود: بعد از دستگیری ساواک در کمیته مشترک ضد خربکاری که مرکز هماهنگی شهربانی و ساواک بود با شکنجه از ما استقبال کرد و یکی از اقداماتی که بازجوها انجام می دادند تا روحیه ما را بشکنند این بود که مبارزین را مسخره می کردند که شماها( با اشاره به تن نحیف مبارزین) می خواهید رژیم شاه را با این همه امکانات نابود کنید.
این مبارز دوران انقلاب با بیان اینکه رژیم شاه از تحولات جامعه تحلیل درستی نداشت، گفت: در حالی که همه گروه ها علیه رژیم شاه بودند دستگاه امنیتی رژیم فکر می کرد تنها مارکسیست ها علیه رژیم هستند و مذهبی ها قدرت و توانی برای مقابله با رژیم ندارند اما فرایند پیروزی انقلاب نشان داد که بیشترین قدرت را جریان مذهبی داشت چرا که همه در بین مردم نسبت به جریان های دیگر طرفداران بیشتری داشت و همه روحانیت از انسجام و استحکام بیشتری نسبت به جریان های دیگر برخوردار بود و در سراسر کشور شبکه مساجد دست روحانیت بود در حالی که روشنفکران از سطح دانشگاه نمی توانستند بیرون بروند و اثر گذاری در جامعه داشته باشند.
**9487**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال