تعطیلی دولت ترامپ مانع حضور برندگان آمریکایی کتاب سال ایران شد

تهران- ایرنا- مدیر عامل موسسه خانه کتاب گفت: برگزیدگان آمریکایی سی‌وششمین دوره جایزه کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران به دلیل تعطیلی دولت ترامپ، نمی‌توانند در مراسم اختتامیه این جایزه حضور داشته باشند.

نیکنام حسینی‌پور دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره مهمانان خارجی جایزه کتاب مسال گفت: 9 مهمان خارجی از کشورهای مختلف در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران دعوت شدند اما چهار تن از این مهمانان به دلیل مشکلات پیش آمده بین دولت و کنگره آمریکا نمی‌توانند در مراسم اختتامیه این جایزه حضور داشته باشند.
وی افزود: طبق اطلاعات ما در دانشگاه محل کار این مهمانان یک مرکز حقوقی وجود دارد که افراد باید با حضور در آن فرم مشخصی را پر کنند اما چون دولت نیمه‌تعطیل است و کارمندان حضور ندارند این کار به تاخیر افتاد.
مدیرعامل خانه کتاب افزود: همچنین برای خروج آن‌ها از کشور، وزارت مالیات آمریکا هم باید اطلاعات آن را تایید کند اما همان‌طور که گفتم به دلیل اختلافات دولت و کنگره این کار انجام نشده است.
حسینی‌پور با بیان اینکه تمام اقدامات لازم برای حضور این چهار ‌نفر انجام و حتی بلیت هواپیما نیز برای آنها خریداری شده است، ادامه داد: به نظر می‌رسد اختلافات داخلی آمریکا در حوزه فرهنگ نیز تسری پیدا کرده و معتقدم رسانه‌های مستقل جهان می‌توانند روی این موضوع تاثیر بگذارند.
حسینی‌پور با انتقاد از دخالت سیاست در امور فرهنگی کشور آمریکا، گفت: حوزه فرهنگ، مرزهای جغرافیایی را نمی‌شناسد و مشکلات داخلی یک کشور یا یک رئیس‌جمهوری نباید روی برنامه‌های بین‌المللی در حوزه فرهنگ تاثیر بگذارد.
وی درباره سرنوشت این جایزه در سه حوزه مورد نظر، توضیح داد: متاسفانه مطابق با پروتکل‌های موجود امکان اعلام و ارسال جوایز برای این چهار نفر وجود ندارد و کتاب سال در این سه حوزه برگزیده‌ای نخواهد داشت.
حسینی‌پور افزود: از آنجایی که فرصتی برای بازنگری در نتایج داوری‌ها وجود ندارد، امکان اینکه نفرات دیگری را جایگزین برگزیدگان کنیم، نیست. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه میهمانان شهروند آمریکایی هستند، از آینده می‌ترسند زیرا آقای ترامپ مردی پیش‌بینی‌ناپذیر و تصمیمات او نیز همین رویه را دارد.
حسینی پور در عین حال یادآور شد: ازبین چهار برگزیده آمریکایی که قرار بود برای حضور در جایزه کتاب سال به ایران بیایند، یک نفر لبنانی‌تبار و یک نفر دیگر روسی‌تبار هستند که در آمریکا زندگی می‌کنند.
مدیر عامل موسسه خانه کتاب اظهار داشت: موریس پومرنتس، نویسنده کتاب «سحر حلال؛ زندگی و رسائل صاحب بن عباد»، جورج آرتشر نویسنده کتاب «مکانی در میان دو مکان؛ مفهوم قرآنی عالم برزخ»، حسین‌علی عبدالساتر نویسنده کتاب «آموزه‌های شیعی، کلام معتزلی» و یوسف کیزویت «عرفای آندل: ابن برجان و تفکر اسلامی در سده دوازدهم» برگزیدگان آمریکایی هستند که به دلیل تعطیلی دولت آمریکا، فرصت حضور در ایران را نیافته‌اند.

** جایزه کتاب سال در یک نگاه
به گزارش ایرنا، سی‌وششمین دوره جایزه کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران با هدف حمایت و تشویق مولفان، مترجمان و مصححان و ناشران سراسر کشور و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگی برگزار می‌شود.
آثار ارسالی به سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال باید برای نخستین‌بار در سال 1396 منتشر شده باشند و جزو کتاب‌های کمک درسی و افست نباشند. علاوه بر این، کتاب باید دارای برگه اعلام وصول باشد.
کتاب‌های داستان بزرگسال، نقد ادبی (تالیف)، مستندنگاری، شعر بزرگسال و کودک و نوجوان، به دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل‌احمد و جایزه شعر فجر در کتاب سال بررسی نمی‌شود.
تنها آثاری در این جایزه داوری و ارزیابی می‌شوند که پدیدآورنده یا ناشر کتاب، کاربرگ ثبت‌نام را در تارنمای جایزه تکمیل و به‌همراه دو نسخه از کتاب ارسال کند.
همچنین ارسال لوح فشرده متن اصلی آثار ترجمه‌شده الزامی است و آثار دریافت‌شده بازگردانده نخواهند شد.
دبیرخانه جایزه کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران در موسسه خانه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقر است. بیشترین فعالیت و کار نیز توسط موسسه خانه کتاب به مدیر عاملی نیکنام حسینی پور و دیگر دست اندرکاران این موسسه و همچنین معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هرچه بهتر و باشکوه‌تر برگزار شدن این رویداد بزرگ فرهنگی انجام شده است.
این مراسم فردا با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان خواهد داد.
فراهنگ ** 1355 ** 9053

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال