اقدام سازنده عوامل فیلم «غلامرضا تختی» به سبک این پهلوان

تهران- ایرنا- پس از داغ شدن بحث ورود پول های کثیف و مشکوک در سینما و لزوم شفاف سازی در این حوزه عوامل فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» در اقدامی فوری منابع مالی و هزینه تولید این فیلم را اعلام کردند.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، بنیاد سینمایی فارابی با انتشار گزارشی، از 12 عنوان فیلم از آثار حاضر در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجرنام برد که با حمایت این بنیاد در قالب «مشارکت» و «اعطای وام» به تولید رسیده‌اند.
در این گزارش فیلم هایی چون، «غلامرضا تختی»، «ماجرای نیمروز2: رد خون»، «قصر شیرین»، «مردی بدون سایه»، «سمفونی نهم»، «بنفشه آفریقایی» و «خون خدا» توسط فارابی در قالب مشارکت حمایت شده اند.
همچنین فیلم های «طلا» و «پالتو شتری» با اعطای وام به تولید رسیده‌اند و همگی در بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) حضور دارند.
همچنین در بخش نگاه نو (فیلم اول) نیز فارابی با فیلم‌های «سونامی» و «یلدا» مشارکت کرده و فیلم «پالتو شتری» را با اعطای وام حمایت کرده است.
این در حالی است که طی چند روز گذشته بسیاری از رسانه ها درخواست شفاف سازی مالی پروژه ها را از سوی تولیدکنندگان آثار خواستار شدند و بسیاری ترجیح دادند تا این موضوع در سکوت برگزار شود.
اما در روزهای آغازین جشنواره فیلم فجر سازندگان فیلم «غلامرضا تختی» در واکنش به برخی ادعاهای مطرح شده پیرامون منابع مالی این فیلم سینمایی بیانیه ای منتشر کردند و در واقع نخستین گروه از این لیست بلند بالا بودند که در حضور رسانه ها از منابع مالی پروژه صحبت کردند و طی بیانیه ای خواستار پایان شایعات پیرامون منابع مالی فیلم شدند.
در این بیانیه که از سوی سازندگان فیلم غلامرضا تختی منتشر شده، آمده است: «از سال گذشته که در نشست خبری تنگه ابوقریب بودجه تولیدی فیلم را اعلام کردیم، امید داشتیم بازار شایعه و تهمت برچیده شود و اندک آرزویی که سایر تولیدات سینمایی هم مشی مشابهی در پیش گیرند تا سره از ناسره مشخص و شفافیت مالی تولیدات سینمای ایران به سنت بدل شود.
در ادامه همین نگاه و با اعتقاد به لزوم آگاهی مخاطبان و رسانه ها، در خبرهای مربوط به سریال نهنگ آبی هم نام تک تک سرمایه گذاران را ذکر کردیم. شگفت این که تمرکز بر پروژه های بعدی و پرهیزمان از پاسخ دادن و پیگیری قضایی ادعاهایی که بدون مبنا و سند بر زبان ها و کاغذها جاری می شد، توهم درستی افتراها را در کسانی تقویت کرد.
ظاهرا همه شب ها و روزهایی را که به دوندگی برای مهیا کردن شرایط و سرمایه ساخت تختی گذراندیم، نارفیقان به تیز کردن قلم های تهمت و تقویت تصورهای خودساخته سپری کردند و اینک که توانستیم عهدمان را با خود به جا آوریم و حتی به قیمت توقف تولید تختی به پیشنهادهای نوکیسگان نه بگوییم و داستان جهان پهلوان را مثل زندگی و شخصیت خودش پاکیزه از هر پول مشکوک و دور از پیشنهادهای به اصطلاح نجومی بسازیم، ورق را برگشته می بینیم و در کنار ستایش ها و محبت ها و حتی نقدهای جدی و کوبنده و ریزبینانه ای که خستگی از تن مان به در می کند، دهان هایی را همچنان گشوده به تکرار تهمت های نخ نما و نامربوط می یابیم.
همین جا صراحتا اعلام می کنیم بودجه پروژه تختی هشت و نیم میلیارد تومان بوده که 60 درصد آن را سعید ملکان و 40 درصد را بنیاد سینمایی فارابی تأمین کرده اند. صراحتا از هر شخص یا ارگانی که مدعی داشتن سهمی در این پروژه است یا هر رسانه ای که سندی مبنی بر مشارکت نهادها یا افرادی دیگر در تولید این فیلم دارند، می خواهیم اسناد ادعای شان را بدون پرده پوشی منتشر کنند. در غیر این صورت پیگیری قضایی تهمت ها و ادعاهای بدون مبنا و مدرک را بر خود محفوظ می دانیم و تلاش های غیرمنصفانه ای را که به نظر می رسد با هدف حاشیه سازی برای پروژه غلامرضا تختی انجام می شود بی پاسخ نخواهیم گذاشت.»
اما بر همین اساس احمد طالبی نژاد از منتقدان سینمای ایران نیز درباره لیست منتشر شده از سوی بنیاد سینمایی فارابی گفته که «موجودیت بنیاد سینمایی فارابی حمایت از سینما است، اتفاقی که سال ها است جزو وظایفش محسوب می شود و از این بابت هیچ منتی سر سینماگران نیست. اینکه بنیاد سینمایی فارابی مدتی است حمایت هایش را از سینماگران رسانه ای می کند امری طبیعی است».
وی درادامه آورده است: «سینمای ایران اساسا سینمایی وابسته است و سینماگران برای ادامه مسیر نیاز به حمایت دارند. حال در این میان عده ای این جسارت را دارند که از حمایت هایی که در جهت ساخت فیلم شده است صحبت می کنند ‌و برخی نیز پنهان می کنند و سعی دارند استقلال خودشان را به رخ بکشند و پز روشنفکرانه بدهند.
جعفر گودرزی نایب رییس انجمن منتقدان سینمای ایران نیز معتقد است: «شفاف سازی مالی عوامل فیلم غلامرضا تختی دست مریزاد دارد. فیلمی شریف با تلاشی صادقانه و قابل ستایش در شرایطی که بسیاری از عوامل سینما از شفاف سازی و شفاف بودن طفره می روند، اعلام بودجه تولید این فیلم از سوی عوامل آن کاری جوانمردانه و قابل تامل است کاش جسارت و شهامت این مهم را دیگر آثار هم داشتند».
باید منتظر ماند و دید طی این روزهای باقی مانده باقی سازندگان آثاری که نامشان در لیست کمک های بنیاد سینمایی فارابی به چشم می خورد، قصد شفاف سازی در مورد هزینه های فیلم هایشان را دارند؟.
فراهنگ**9246**3009

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال