تعلیق پیمان موشکی؛اروپا بزرگترین متضرر-رحمت الله خدادادی*

مسکو - ایرنا - روسیه و آمریکا پس از چند ماه کش و قوس سرانجام تصمیم گرفتند همزمان پیمان منع گسترش موشک های هسته ای کوتاه و میان برد را به حالت تعلیق درآورند.

پیمان منع گسترش موشک های کوتاه و میانبرد یا همان پیمان موشکی سال 1987 میان میخائیل گورباچف آخرین رهبر شوروی و رونالد ریگان رئیس جمهوری وقت آمریکا به امید جلوگیری از جنگ هسته ای امضا شد، بنابراین با تعلیق و سرانجام از بین رفتن آن، جهان بیش از هر زمانی در آستانه جنگ هسته ای قرار خواهد گرفت.
به نظر می رسد بیش از مسکو و واشنگتن این مقامات بروکسل هستند که متضرر می شوند چرا که بحث بر سر استقرار موشک های آمریکایی در قلب اروپا و هدف قرارگرفتن آنها از سوی روسیه است.
یکی از شروط این پیمان تعهد دو طرف به عدم توسعه موشک های کوتاه و میانبرد از 500 تا پنج هزار و 500 کیلومتر بود مساله ای که آمریکایی ها معتقدند روس ها با ساخت موشکی جدید با برد بیش از 500 کیلومتر آن را نقض کرده اند.
روس ها اما با رد این اتهام مدعی هستند که موشک تولید شده بیش از 480 کیلومتر برد ندارد و این آمریکایی ها هستند که بارها پیمان موشکی را به عناوین مختلف زیر پا گذاشته اند و علاوه بر آن خروج از تعهدات بین المللی را به یک رویه در سیاست خارجی خود تبدیل کرده اند.
دونالد ترامپ و مایک پمپئو رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا با بی توجه ای به توضیحات طرف مقابل، فعلا حرف خود را تکرار می کنند و خواستار نابودی موشک مورد اختلاف هستند، توجیه آمریکایی ها این است که چگونه می توان باور کرد موشکی که از نمونه قبلی بزرگتر است، بردی کمتر نسبت به آن داشته باشد.
«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در تازه ترین واکنش به اختلاف نظر موشکی آمریکا و روسیه جانب واشنگتن را گرفته و مدعی شده است که اروپایی ها هم با آمریکا در خصوص موشک مورد اختلاف هم نظر هستند ضمن اینکه روسیه موشک های زیادی دارد که توانایی حمل کلاهک هسته ای دارند و می توانند هر نقطه از اروپا را هدف قرار دهند.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم با ابراز نگرانی از لغو پیمان موشکی میان آمریکا و روسیه، این رویداد را به ضرر اروپا دانسته است چرا که به عقیده وی، اروپا میدان نبرد این دو کشور در حوزه موشکی می شود حال آنکه تکرار تاریخ به ضرر اروپا تمام خواهد شد.
«مایا کوچیانچیک» سخنگوی موگرینی هم با تاکید بر حفظ پیمان موشکی میان روسیه و آمریکا گفته که این پیمان، حامی اصلی دفاع از اروپا طی سه دهه گذشته بوده است.
چینی ها هم در این باره ابراز نگرانی کرده اند، گنگ شوانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین به تازگی از آمریکا خواسته بود به جاری تعلیق پیمان موشکی رو به مذاکره و گفت وگو با طرف روسی برای کاستن از اختلاف ها و پیدا کردن راه حلی مناسب بیاورد.
برخی از تحلیلگران معتقدند خروج آمریکا از پیمان موشکی به دلیل ساخت موشک جدید روسیه تنها یک بهانه است و واشنگتن به این علت که چین و دیگر کشورها مشمول این پیمان نمی شوند به دنبال خروج از پیمان موشکی با روسیه است.
بنظر می رسد روس ها اختلافی با این دیدگاه ندارند اما معتقدند که از بین بردن پیمان موشکی راهکار درستی برای حل و فصل مساله نیست بلکه آمریکایی ها باید رو به مذاکره با مسکو برای گسترش دامنه کشورهای متعهد به این پیمان بیاورند.
شنبه هفته جاری ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه وزرای خارجه و دفاع خود را به دفترش در کاخ کرملین فراخواند و ضمن اعلام اینکه کشورش همزمان با آمریکا پیمان موشکی را به حالت تعلیق در می آورد پیام روشنی به غرب داد مبنی بر اینکه روسیه دیگر دراین باره مذاکره نخواهد کرد.
او از سرگئی لاوروف و سرگئی شایگو خواست دیگر در خصوص کنترل تسلیحات با طرف های غربی مذاکره نکنند در مقابل هر وقت صحبتی از این موضوع به میان آمد به آنان پیشنهادهای روسیه را یادآوری کنند و بگویند درب مذاکره درباره پیشنهادهای قبلی همچنان باز است.
اکنون که پیمان موشکی به حالت تعلیق درآمده، دو طرف مناقشه (آمریکا و روسیه ) گزینه های خود را به رخ دیگری می کشند، آمریکا از لزوم افزایش توان موشکی خود براساس دکترین هسته ای و ساخت سلاح های هسته ای خفیف سخن می گوید و وزیر دفاع روسیه نیز گزینه های تهاجمی روسیه را روی میز پوتین می گذارد و موافقت او را برای توسعه سکوهای پرتاب موشک زمین پایه و توسعه موشک های کروز مورد اختلاف با آمریکا می گیرد.
اگر چه پوتین پیشتر گفته در صورت لغو پیمان موشکی، مسکو سعی می کند بدون ورود به رقابت تسلیحاتی در وضعیت جدید ژئوپلیتیکی جهان امنیت راهبردی و منافع خود را تامین کند اما به نظر می رسد با روند رو به رشد خط و نشان ها از سوی دو طرف، خواه یا ناخواه روسیه وارد مسابقه تسلیحاتی با آمریکا خواهد شد.
پایان این رقابت تسلیحاتی هر چه باشد، تاریخ به روس ها روی خوشی در این باره نشان نداده است چرا که آخرین رقابت تسلیحاتی میان شرق و غرب به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی منجر شد و آمریکا را به تنها ابرقدرت جهان تبدیل کرد.
----------------------------------------
*خبرنگار ایرنا در مسکو

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال