سفیر ایران در سارایوو:

هیچ قدرتی توان تاثیرگذاری در سرنوشت ایران را ندارد

بلگراد - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو در مصاحبه با روزنامه اسلوبوجنیه بوسنی و هرزگوین به تشریح دستاوردهای چهار دهه گذشته ایران پرداخت و گفت: امروز، هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند در سرنوشت ایران تأثیرگذار باشد.

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا، 'محمود حیدری' در این مصاحبه که روز یکشنبه به چاپ رسید، با تاکید بر کسب استقلال به عنوان یکی از موفقیت های انقلاب اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته مسیر تکاملی خود را طی کرده و برای حقوق و منافع ملی خود برابر قدرت های استکباری تا آنجا مقاومت کرده که امروز هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند در سرنوشت ایران تأثیرگذار باشد.
وی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را تاسیس نظام سیاسی مبتنی بر مردم سالاری دینی برشمرد و گفت: مردم ایران در طول چهل سال گذشته 12 بار در انتخابات ریاست جمهوری، 10 بار در انتخابات مجلس، 5 بار در انتخابات مجلس خبرگان، 5 بار در انتخابات شوراهای شهر و روستا و همچنین برای چندین نوبت برای شرکت در همه‌پرسی‌ها از جمله تصویب قانون اساسی و تغییر آن پای صندوق رأی آمده اند؛ یعنی مردم با انتخابات و صندوق رأی و حاکمیت ملی مسیر خود را پیموده‌اند و خواهند پیمود.
سفیر کشورمان در بوسنی و هرزگوین در پاسخ به پرسشی مبنی بر دستاوردهای علمی ایران گفت: هم اکنون در ایران 2 هزار و 569 دانشگاه وجود دارد و تعداد 3 میلیون و 794 هزار و 420 دانشجو در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل هستند که از این تعداد یک میلیون و 723 هزار و 269 نفر زن و 2 میلیون و 71 هزار و 151 دانشجو مرد هستند.
حیدری با تاکید بر توان بازدارنده دفاعی و قدرت نیروهای مسلح ایران افزود: امروز در صنعت نظامی رشد بسیار زیادی را شاهد هستیم و در حالیکه اکثر کشورهای منطقه در حال واردات و خرید فراوان سلاح از کشورهای خارجی هستند، ما ناوچه، بالگرد، هواپیما، تانک، موشک، رادار و موشک ضدهوایی را خودمان می سازیم و در سطح جهان اعلام کردیم که از قدرت بازدارندگی کاملی برخورداریم و در این راه روی پای خود ایستاده‌ایم.
وی با اشاره به توانایی های دانشمندان ایرانی در عرصه دانش های نوین همچون نانو، گفت: ایران بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی «وب‌او ساینس» تا آوریل سال 2018 رتبه چهارم جهانی تولید دانش در حوزه نانو را از آن خود کرده است و از طرف دیگر ایران با تولید 40 درصد علم نانو بیشترین سهم تولید این علم را در میان کشورهای اسلامی دارد.
حیدری افزود: در حوزه پزشکی نیز دستاوردهای بسیاری به دست آمده است که تنها در بخش خدمات بهداشتی ارائه شده بعد از انقلاب اسلامی، ایران هم اکنون از نظر افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ مادر و کودک، گسترش دانش آموختگان علوم پزشکی، پیشرو بودن در درمان های جدید، تولید داروهای مبتنی بر فناوری های جدید از جمله کشورهای تراز اول دنیاست.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در سارایوو با تاکید بر نقش منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران گفت: نگاهی به گذشته تحولات منطقه نشان می دهد که اگر تلاش های تهران و مقاومت ملت های منطقه در برخورد با پدیده افراط گرایی نبود، فعالیت های تروریستی درسال های اخیر منطقه و به ویژه در غرب آسیا را با ناامنی بسیار گسترده تری مواجه می کرد و این بخش از جغرافیای جهان به جولانگاه تروریست ها تبدیل شده بود.
وی افزود: ما با تروریست‌ها مخالفت و مبارزه کردیم، اما عده‌ای به این تروریست‌ها کمک کردند و از آنها نفت و اشیاء عتیقه ‌خریدند و به تروریست‌ها سلاح رساندند. به سوریه کمک کردیم برای اینکه با تروریست‌ها مقابله کند و اقدام ایران در عراق و سوریه در مبارزه با تروریست‌ها به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان و ملت‌های عراق و سوریه بوده است.
سفیر کشورمان با اشاره به موضوع فلسطین به عنوان مسئله نخست جهان اسلام گفت: از منظر انقلاب اسلامی، اصلی‌ترین و در واقع ریشه بحران های خاورمیانه، بی‌تردید مسأله فلسطین است و گذشت زمان نباید و نمی‌تواند موجب توجیه اشغالگری باشد.
حیدری افزود: جنایات بیشمار رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها غیرقابل قبول است و هیچ انسانی نمی تواند برابر این جنایات بی تفاوت باشد و در عین حال رژیم صهیونیستی با داشتن زرادخانه هسته‌ای و تهدید صریح دیگران به نابودی با سلاح هسته‌ای، بزرگترین خطر برای صلح و ثبات منطقه و جهان است.
شبد**اروپام**436**1455**1379

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال