در دومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری :

حوزه آموزش عالی به کمک واقفین نیاز دارد

تهران-ایرنا- جمعی از اهالی خیر دانشگاهی می گویند: حوزه آموزش عالی همواره به کمک خیرین نیاز دارد، از این رو باید در جهت افزایش اعتماد و آگاهی افراد جامعه گام های محکمی برداشت.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، اهمیت و ترویج موقوفات و امورخیریه در موسسات آموزش عالی بسیاری از استادان را برآن داشته تا نقش این کار مهم را در سیاستگذاری آموزش عالی در پنل دومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری مورد بررسی قراردهند.
دومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری که از روز گذشته در سالن همایش های سازمان صداوسیما آغاز شد ، امروز به کار خود پایان داد.
کارشناسان امروز یکشنبه در این پنل به بررسی نقش خیریه ها در ارتقای حکمرانی و سیاستگذاری پرداختند.

** آموزش عالی به کمک خیرین نیازمند است
سعید سهراب پور رییس کنفرانس حکمرانی و سیاست گذاری عمومی در این پنل اظهار کرد: وقف در ایران سابقه ای هزارساله دارد، در ایران اولین و بیشترین موقوفات به آستان قدس رضوی تعلق دارد.
وی افزود: در زمان های گذشته بیشتر خیرین بر وقف در راه مسجد و مدارس علمیه تأکید می کردند.
رئیس کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری با اشاره به اینکه نذورات مردم در هر دوره ای براساس کمبود و نیازهای جامعه تقسیم می شد، خاطرنشان کرد: در برهه ای زمان با توجه به افزایش بیماری ها ، وقف در راه بیمارستان ها مورد توجه خیرین قرار گرفت.
سهراب پور به کمبود مدرسه پس از پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: وقتی مردم اهمیت تحصیل را درک کردند به سمت مدرسه سازی روی آوردند.
وی گفت : پس از مدت زمانی اهالی دانشگاه نیاز کمک خیرین به موسسات آموزش عالی را به شدت احساس می کردند و گام های جدی در این برداشتند که در سال های اخیر توجه خیرین و واقفین به مسائل علمی افزایش یافته است.
سهراب پور افزود: اولین نیاز دانشگاه ها ساخت بناهای بزرگ در دانشگاه و خوابگاه ها بود که تا حد بسیاری این مشکل با کمک های خیرین حل شده است.

** مشارکت در امور خیر در گرو اعتماد و آگاهی است
عباس مصلی نژاد مدیرعامل بنیاد خیریه مصلی نژاد در ادامه مراسم اظهار کرد: یک موسسه بنام کهف در سال 1317 سه شاخص کار داوطلبانه، کمک به خیریه ها و کمک فردی به نیازمندان را برای امور خیریه تعیین کرده است که از این میان ایران در جهان رتبه 17 را داراست.
وی افزود: با توجه به آمار این موسسه از هر یکصد نفر در ایران 25 نفر در حوزه کار داوطلبانه، 50 نفر کمک خیریه و 61 نفر به نیازمندان کمک می کنند.
مصلی نژاد با اشاره به اینکه میزان کارداوطلبانه در ایران کاهش یافته است، یادآورشد: کارداوطلبانه با توجه به سرمایه اجتماعی که همان اعتماد است، انجام می شود.
به اعتقاد وی، مشارکت در گرو اعتماد و آگاهی است، ایرانیان مردمی هستند که دیر به نهادهای اجرایی اعتماد می کنند و آگاهی کافی در بسیاری از زمینه ها ندارند تا مشارکتی انجام شود.
مصلی نژاد افزود: تعداد خیرین درصورتی در کشور افزایش می یابد که در جهت جلب اعتماد عمومی آنها قدم های جدی برداشته شود و آگاهی لازم در خصوص امور خیریه به آنها داده شود.

** آموزش و نیت خیر ترویج دهنده امور خیریه است
ابراهیم جمیلی رئیس بنیاد نیکوکاری جمیلی گفت: همواره آموزش بهترین عامل توسعه بوده، به منظور افزایش کار خیر باید به مردم آموزش داده شود.
وی افزود: اعتماد و آگاهی دادن به مردم می تواند کمک های بسیاری به ترویج خیریه در ایران کند.
به گفته وی، مصلی نژاد اعتماد و آگاهی در امور وقف و خیریه را به جمیلی داد، سپس در کمتر از 10 ماه بنیاد نیکوکاری جمیلی متولد شد.
رئیس بنیاد نیکوکاری جمیلی با اشاره به اهمیت نیت خیر مردم گفت: مردم با نیت خیر می توانند فضای جدیدی در زندگی خود را آغاز کنند که با هیچ موفقیتی قابل ترسیم نیست.
جمیلی ادامه داد: همه افراد در جامعه مسئولیت اجتماعی خود را انجام می دهند اما کار خیر با توجه به اینکه ایرانیان مسلمان هستند این موضوع اهمیت بسیاری پیدا می کند.
وی از راه اندازی ستاد خیرین جوان در وزارت علوم با همکاری مصلی نژاد خبر داد و گفت: بهتر است پس از تشکیل این ستاد با هوشمندی و همدلی برای فراهم کردن بستری مناسب در دانشگاه ها پیش رفت.
جمیلی افزود: باید میان کار خیر خیرین و دولت در بسیاری از ابعاد رشد متوازن صورت گیرد تا ثمره بهتری از این کار بدست آید.

** موسسه حامیان علوم انسانی به 22 نفر کمک کرد
محمد مهدی نایبی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه پنل اظهار کرد: همواره خیریه ها به کمک های فردی کوتاه مدت تعلق داشته اما امور خیر را می توان به کارهای دراز مدت نیز اختصاص داد.
وی افزود: بنیادهایی مانند جمیلی و مصلی نژاد به کمک در حوزه آموزش می پردازند تا در آینده فرد بتواند با کسب مهارت اشتغال مناسبی را داشته باشد و علاوه بر اینکه تخصص خود را در جامعه بکارگیرد، خود از عهده معیشت خود برآید.
نایبی از تأسیس موسسه حامیان علوم انسانی خبر داد و گفت: در این موسسه به دانشجویان رشته های علوم انسانی در انجام فرصت های مطالعاتی، بورس تحصیلی، هزینه سفر و مسکن در طول تحصیل کمک می شود.
به گفته این استاد دانشگاه، موسسه حامیان علوم انسانی تا کنون 22 نفر از تحصیلکردگان این حوزه را مورد حمایت خود قرار داده است.
به اعتقاد وی، انجام امور خیریه در حوزه آموزش عالی بویژه در رشته های علوم انسانی اهمیت بسیاری دارد، چرا که قرار است دولت مردان آینده کشور را حمایت کنند.
این استاد دانشگاه افزود: در موسسه حامیان علوم انسانی علاقه ای به اخذ کمک های دولتی نداریم، چرا که کمک های نقدی سبب اعمال سیاست های خاص در موسسه می شود.
**9491**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال