تلاش صنعت دفاعی و چهل سال اقتدار

تهران - ایرنا – انقلاب اسلامی در حالی وارد پنجمین دهه خود می شود که صنعت دفاعی کشور با تلاشی بی نظیر طی چهل سال گذشته توانسته است اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان بکشد.

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، صنعت دفاعی در هر کشوری به عنوان صنعتی استراتژیک مورد توجه و تاکید قرار دارد و کشورهای مختلف تلاش می کنند در رقابتی تنگاتنگ به اهداف خود در این صنعت دست پیدا کنند. اهدافی که به نظر می رسد جنبه های اقتصادی آن از سوی بیگانگان بیشتر از جنبه های دفاعی مورد توجه قرار گرفته است.
صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران که پیش از انقلاب مجموعه ای وابسته و بدون تکنولوژی نظامی بود و همواره از سوی مستشاران بیگانه پشتیبانی می شد، ارزش خود را در طول هشت سال جنگ تحمیلی بیش از پیش نمایاند.
کشورهای بیگانه از جمله آمریکا که با پیروزی انقلاب منافع مادی فراوانی را در صادرات سلاح به ایران از دست داده بودند، تلاش کردند با قطع این نوع صادرات آن هم در بحبوحه جنگ تحمیلی، نظام نوپای جمهوری اسلامی را به اضمحلال بکشانند. بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص ورود حتی سیم خاردار موید این نگاه استکباری در زمان دفاع مقدس بود.

** قدرت های زورگو باید احساس تهدید کنند
حضرت آیت الله خامنه ای در بیانات خود در شهریور 95 در دیدار نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درباره اهمیت صنعت دفاعی گفتند: در شرایطی که قدرتهای زورگوی دنیا، چتر قدرت خود را گسترانیده اند و هیچ رحمی در وجود آنها به چشم نمی خورد و علناً مجلس عروسی و بیمارستان را به بهانه مبارزه با تروریسم بمباران می کنند و صدها انسان بی گناه را به خاک و خون می کشند و به هیچ سازمان و نهادی هم پاسخگو نیستند، باید توان و قدرت دفاعی را افزایش داد تا قدرتهای زورگو، احساس تهدید کنند.
ایشان بازدید از نمایشگاه دستاوردهای صنعت دفاعی را شیرین و خرسند کننده خواندند و افزودند: علت این خرسندی، علاوه بر دیدن تواناییهای دفاعی که نقش به‌سزایی در افزایش سطح و ضریب اقتدار کشور دارد، مشاهده نیروهای عالم، محقق، پژوهشگر، اهل فکر و اقدام، و با ایمان است که بسیار خوشحال کننده و لذت بخش است.
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: وجود چنین نیروها و عناصری در مجموعه صنایع دفاعی کشور، همچون جواهری بسیار گرانبها و غیرقابل قیمت گذاری است.
آنچه که بیش از پیش در این صنعت و دستاوردهای دیگر جمهوری اسلامی نمود عینی دارد و دیگر کارشناسان نظامی در دنیا به آن اذعان می کنند، شکستن خطوط مرزی علم است.
در این میان طراحی و برنامه ریزی برای اهداف مختلف و متنوع در صنعت نظامی با اتکا به ظرفیت داخلی مانند نیروی جوان نخبه و شرکت های دانش بنیان تلاشی است که بروز و ظهور آن در نمایشگاه های دفاعی قابل مشاهده است.

** بسیاری از مشکلات صنعت دفاعی را شرکت های دانش بنیان حل می کنند
سردار محمد عزیزی دلشاد مشاور عالی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفت و با ایرنا در خصوص ارتباط صنعت دفاعی و شرکت های دانش بنیان از اعلام آمادگی حدود پنج هزار شرکت برای همکاری با صنعت دفاعی کشور خبر داد و گفت: بسیاری از مشکلات فنی و گلوگاهی ما را این شرکت ها حل می کنند.
وی با بیان این که تعدادی زیادی از این شرکت ها دارای قرارداد فعال هستند و بسیاری از آنها توانسته اند رتبه دانش بنیانی را در کشور کسب کنند، خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات فنی و گلوگاهی ما را همین شرکت ها حل کرده و حل می کنند.
مشاور عالی وزیر دفاع ادامه داد: برخی از مواد غیر فلزی تحریمی توسط همین شرکت های همکار و دانش بنیان برای بخش دفاع تهیه شده است.
از طرفی صنایع دفاعی کشور با بهره مندی از زیر ساخت های صنعتی خود ساخته به توانایی تأمین نیازهای نیروهای مسلح در طول این چهاردهه رسیده و تجهیزات به روز خود را در اختیار نیروهای مختلف نظامی قرار می دهد و تلاش دارد با نگاه به بیرون از مرزها این تجهیزات را صادر کند.

** آمادگی تولید انبوه و صادرات محصولات دفاعی را داریم
سردار سرلشگر محمد باقری در بهمن ماه جاری و در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بزرگ دستاوردهای دفاعی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در بسیاری از بخش‌های این نمایشگاه سعی شده مقایسه‌ای با وضعیت صنعت دفاعی در قبل از انقلاب اسلامی انجام شود، تصریح کرد: ما قبل از انقلاب اسلامی صرفاً خط مونتاژ بخشی از سلاح‌های سبک مانند سلاح ژ3 انفرادی را داشتیم که قطعات آن از خارج از کشور می آمد و در کشور فقط مونتاژ می‌شد. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تنها وسایلی مانند کلاه آهنی و پوتین در ایران تولید می‌شد.
وی با بیان اینکه دستاوردهای امروز دفاعی جمهوری اسلامی ایران،‌ لطف الهی و تلاش و ایثار همه دست‌اندرکاران و دانشمندان کشور است، خاطرنشان کرد: امروز اعلام می‌کنیم که آمادگی تولید انبوه و صادرات تمام این محصولات وجود دارد.
بی تردید دستاوردهای نظامی در هر کشوری نه تنها باعث اقتدار که عاملی برای بازدارندگی و رفع تهدید است و جمهوری اسلامی نیز با توجه به نقشه های دائمی دشمنان انقلاب از این امر مستثنی نیست.

** دستاوردهای نظامی ایران در سایه اقتدار به دست آمده است
امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در همین ارتباط در گفت وگو با خبرنگار دفاعی ایرنا با اشاره به دستاوردهای نظامی ایران در طول چهل سال گذشته، گفت: این دستاوردها در سایه اقتدار، روی پای خود ایستادن و ولایتمداری مردم و نیروهای مسلح به دست آمده است.

** تولیدات دفاعی ایران عامل بازدارنده و ناکامی دشمن است
سردار محمدعلی نوری نژاد معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی هم در حاشیه نمایشگاه «اقتدار40» به ایرنا گفت: محصولات دفاعی موجود در این پیش از این در اختیار کشور ما قرار نمی گرفت اما در حال حاضر می توانیم بهترین نوع آنها را مشاهده کنیم، این محصولات عامل بازدارنده و ناکامی دشمن است.
وی افزود: این نمایشگاه می تواند یک نمایشگاه تطبیقی باشد؛ این که ما پیش از پیروزی انقلاب اسلامی چگونه بوده ایم و در حال حاضر به چه توانمندی هایی دست پیدا کرده ایم.
به گزارش ایرنا، انقلاب اسلامی همواره در طول چهل سال گذشته با تهدیدات متنوع زیادی روبرو بوده و رفع این نوع تهدیدات نیازمند اقتدار همه جانبه است؛ بخشی از این اقتدار در صنعت دفاعی تعریف می شود که می تواند عامل اصلی رفع تهدیدات فیزیکی باشد.
مدیریت، برنامه ریزی ، طراحی و استفاده از جوانان نخبه و انقلابی در مدل دفاعی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بی شک توانسته است نگاه کینه توزانه دشمنان انقلاب اسلامی را مهار کرده و مسیر تداوم انقلاب را برای پیمودن راه های دشوارتر باز کند.
سیام**9314**1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال