سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

ایران سالانه حدود 10 میلیارد دلار مواد معدنی صادر می‌کند

تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ارائه گزارش عملکرد سازمان ایمیدور در کمیسیون، گفت: 18 میلیون تن تولیدات حوزه معدن در کشور است که ایران سالانه حدود 10 میلیارد دلار مواد معدنی به صورت محصول نهایی یا واسطه‌ای صادر می‌کند.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، ولی ملکی در تشریح نشست امروز - یکشنبه - کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه اشاره کرد.
نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: در جلسه امروز گزارش عملکرد سازمان ایمیدور - سازمان توسعه نوسازی معادن و صنایع معدنی - ارائه شد و غریب‌پور معاون وزیر و رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گزارشی از وضعیت کلی معادن ارائه دادند.
وی بیان کرد: براساس گزارش ارائه شده مشخص شد؛ 18 میلیون تن تولیدات حوزه معدن در کشور است که ایران سالانه حدود 10 میلیارد دلار مواد معدنی به صورت محصول نهایی یا واسطه‌ای صادر می‌کند.
وی اظهار کرد: حدود 14 میلیارد دلار تاکنون در طرح های حوزه معدن سرمایه گذاری شده و 45 هزار نفر در این طرح ها مشغول هستند. تا سال 1400 نیز 16 میلیارد دلار دیگر نیز برای این طرح ها هزینه خواهد شد.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه حدود 400 پهنه معدنی تاکنون اکتشاف شده است، خاطرنشان کرد: 700 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه معدن و صنایع معدنی مشغول هستند.
این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: ایران در تولید فولاد رتبه 10 دنیا را به خود اختصاص داده است همچنین رتبه 16 در مس و دو در آهن اسفنجی به ایران اختصاص دارد.
ملکی یادآور شد: اثربخشی صنایع معدنی بسیار است به گونه‌ای که فرآورده های معدنی 10 برابر ارزش افزوده ایجاد می‌کند. شخصا اعتقاد دارم یکی از راه های مقابله با تحریم و اجرای اقتصاد مقاوتی حمایت از صنایع معدنی است چرا که جهان به این مواد نیاز دارد از سوی دیگر به راحتی قابل تهاتر است همچنین می توان تحریم ها را دور زد.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرشان کرد: 600 میلیارد تومان برای 305 هزار کیلومتر مربع اکتشاف هزینه شده است؛ این رقم بسیار کم است اگر چه آقای غریب پور به تازگی مسئولیت را در ایمیدرو را به دست گرفته اما در این مدت اقدامات مناسبی انجام شده است.
سیام**1751**1535

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال