اصرار ترامپ برای خروج از توافق موشکی با روسیه

تهران- ایرنا- برخی تحلیلگران پافشاری «دونالد ترامپ» برای خروج از پیمان موشک های میانبرد با روسیه را با هدف ایجاد تهدید امنیتی برای اروپا و آزادی عمل کاخ سفید جهت گسترش تولید تسلیحات موشکی و اتمی ارزیابی می کنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده در ادامه اقدامات خارق العاده خود چندی قبل اظهار داشت از معاهده موشکی-هسته ای مهمی که سال ها قبل میان رهبران ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی امضا شده بود خارج می شود.
ترامپ پیوسته مسکو را متهم کرده است که برخلاف معاهده «منع تولید موشک‌ های هسته ‌ای میانبرد» (INF) که در سال 1987 میان «رونالد ریگان» و «میخائیل گورباچف» به امضا رسید، موشک هایی را با برد بیشتر از 500 کیلومتر تولید می کند که قادر به حمل کلاهک های هسته ای نیز هستند.
به اعتقاد رسانه ها منظور اصلی ترامپ موشک های جدید M729 - 9 روسیه می باشد. مقام های غربی می گویند برد این موشک ها به بیشتر از 2500 کیلومتر می رسد اما مسکو تاکید دارد برد موثر موشک ها زیر 500 کیلومتر است. مسکو حتی این موشک را برای برخی نمایندگان نظامی کشورها و خبرنگاران به نمایش گذاشت.
بر اساس مفاد این پیمان، مسکو و واشنگتن به صورت اختیاری تولید موشک های هسته ای خود را که بردی بین 500 تا 5500 کیلومتر داشت متوقف کردند و بسیاری از این موشک ها را همان زمان نابود ساختند.

**جرقه مسابقه تسلیحاتی مسکو واشنگتن در آینده نزدیک؟
دولت آمریکا چند ماه قبل خروج واشنگتن از پیمان منع تولید موشک‌ های هسته ‌ای میانبرد ( موسوم بهINF) را به دلیل نقض توافق از سوی مسکو اعلام کرد و اکنون برای یک دوره کوتاه اجرای آن را معلق کرده است. درحالی که روسیه این اتهام ها را از اساس رد می کند، «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد اگر مسکو به تعهدات خود در این پیمان پایبند باقی نماند، کاخ سفید تا شش ماه دیگر به طور کامل از آن خارج می شود.
در دو ماه اخیر آمریکا مشغول انجام مذاکراتی با روسیه بر سر تغییر یا چگونگی حفظ این معاهده بود. با این حال مقام های روس و برخی تحلیلگران هدف دونالد ترامپ را موضوعی فراتر از این موشک ارزیابی می کنند و مقصود نهایی وی را خروج کامل از تعهدات و ارتقای زیرساخت های موشکی و هسته ای این کشور می دانند.
حال آمریکا تهدید کرده است در این صورت واشنگتن هم ساخت موشک‌ های میانبرد هسته ای را در دستور کار خود قرار می دهد. روزنامه «گاردین» نوشت با تایید خروج آمریکا از این توافق هسته ای، رئیس جمهوری این کشور تاکید کرد «ما پس از این اقدام برای توسعه گزینه های نظامی خود به سمت جلو حرکت می کنیم تا به اقدامات موشکی مشکوک روسیه پاسخ دهیم».
به نوشته این روزنامه انگلیسی ترامپ با این حال همه درها را نبست و برای نجات پیمان مهلت 180 روزه ای را به روسیه داد تا همه موشک های خود را که موجب نقض این پیمان می شوند نابود کند. ایالات متحده از سال 2013 ادعاهای مشابهی را علیه کرملین در زمینه نقض معاهده موشک های میانبرد مطرح کرد و مسکو نیز بارها این اتهام ها را رد و به تازگی هم اعلام کرد برد موشک مورد مناقشه فوق 480 کیلومتر است.
یک مقام آمریکایی این دوره 6 ماهه را آخرین فرصت برای روسیه عنوان کرد و افزود: اگر مسابقه تسیحاتی به وجود آید این روسیه است که باعث تضعیف ساختار امنیت جهانی می شود.
ترامپ هم در بیانیه کاخ سفید به روسیه هشدار داد با همکاری ناتو و متحدان خود هر گونه برتری نظامی را که مسکو بر اثر اقدامات غیرقانونی خود کسب کرده است، نابود خواهد کرد.
نخستین نشانه از شکنندگی اوضاع آن است که گرچه پیش از این کاخ کرملین اعلام کرده بود آغازگر فروپاشی این توافق مهم نخواهد بود اما پس از آ‌ن ‌که کاخ سفید اعلام کرد از 13 بهمن عضویت در این معاهده موشکی را به حالت تعلیق در می آورد، مسکو نیز اجرای آن را متوقف کرد. «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه عصر روز شنبه اعلام کرد «روسیه هم از پیمان منع موشک‌ های میانبرد اتمی خارج می‌شود».
تارنمای نشریه «فوربس» در گزارشی آورده است که خروج آمریکا از توافق موشکی، مسابقه تسلیحاتی جدیدی را به راه می اندازد. با شکست آخرین دور از مداکرات آمریکا-روسیه، رئیس جمهوری آمریکا آشکارا تایید کرد که به دنبال دفاع از شهرهای ایالات متحده با توسعه بیشتر موشکی است.
به اعتقاد فوربس، مسکو و واشنگتن درحال کنار گذاشتن توافق ها همچون یک لباس قدیمی و بدقواره هستند. جورج بوش در دهه 1990 از معاهده موشک های بالستیک (امضاشده در سال 1972) خارج شد. در پاسخ به بوش، پوتین هم از پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (امضاشده در سال 1993) خارج شد. اکنون با مرگ پیمان INF محدودیت ها بر سر توسعه موشک های میانبرد به طور کلی برداشته می شود.

**مسابقه تسلیحاتی؛ تهدیدی جدی برای اروپا
گفته می شود یکی از مهمترین اهداف از امضای پیمان منع تولید موشک های هسته ای میانبرد تامین امنیت اروپا در دوره جنگ سرد بوده است. اکنون با این اقدام کاخ سفید نه تنها این امنیت متزلزل می شود بلکه رقابت تسلیحاتی شدیدی همچون چند دهه قبل میان آمریکا و روسیه در خاک اروپا آغاز می شود. البته ترامپ هم چندان بی میل نیست که با ایجاد فضایی ناامن، اروپایی ها را به سوی خود و پذیرش درخواست های کاخ سفید در مقابل مسکو ترغیب کند.
یکی از نگران ترین کشورهای اروپایی، آلمان است که به نوشته خبرگزاری «رویترز» به سرعت «هایکو ماس» وزیر امور خارجه خود را پس از اعلام نظر واشنگتن به مسکو گسیل کرد. وی حتی در صفحه توئیتر خود پیام گذاشت که «بدون این پیمان، امنیت کمتری وجود خواهد داشت». وی در سفر خود به مسکو هم تاکید کرد معاهده منع موشک های میانبرد هسته ای (INF) اروپا را امن تر کرده است.
نگرانی از تندروی بیشتر ترامپ و نزدیکان وی بیشتر هم شده است. روزنامه گاردین نوشته است متحدان اروپایی واشنگتن بسیار عصبی هستند زیرا نابودی توافق فوق ممکن است باعث تکرار روزهای سخت دهه 1980 میلادی شود و خاک اروپا به جولانگاه مسابقه تسلیحاتی موشک های کوتاهبرد و میانبرد تبدیل گردد.
نگرانی هایی حتی فراتر از موشک های میانبرد هم مطرح هستند. هنوز هیچ یک از مقام های آمریکایی اشاره ای را در مورد موافقت یا مخالفت با پیمان موشکی استارت جدید سال 2010 (New Start treaty) که زرادخانه دو قدرت بزرگ هسته ای را تحت کنترل در می آورد ارائه نکرده اند. آمریکا و روسیه متعهد شده بودند محدوده 1550 کلاهک هسته ای استراتژیک را تا سال 2021 رعایت کنند. اکنون زمان زیادی تا پایان دوره استارت جدید وجود ندارد تا برای یک دوره 5 ساله دیگر آن را تمدید کرد.
شبکه خبری «سی.ان.ان» هم خارج شدن ایالات متحده از توافق موشکی را به ضرر اروپا ارزیابی کرد و افزود ترامپ از طریق همکاری واقعی با متحدان خود در ناتو و اعمال فشار مشترک بر روسیه می تواند مانع مسکو در این فرایند شود. اما ترامپ مانع گفت وگوهای ناتو در مورد پیمان INF شد تا ایالات متحده خود را به صورت کامل در مسیر خروج از پیمان قرار دهد.
به نوشته فوربس، دو نسل از توافق های موشکی و تسلیحاتی تاکنون از داغ شدن تنور جنگ سرد جلوگیری کردند. این معاهده ها قابل اعتمادترین امنیت هسته ای را با تلاش و صبر چند دهه ای در کنار دیپلماسی هوشمندانه به بار آوردند. این شبکه امنیت ساز که موجب کاهش مسابقه تسلیحاتی و تولید قارچ هسته ای (ابر ناشی از انفجار اتمی) شد اکنون به مخاطره افتاده است.
پژوهش**9130**1552

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال