رییس صندوق رفاه دانشجویان خبر داد :

کمپین بخشودگی بدهی دانش آموختگان به مناسبت دهه فجر

تهران - ایرنا- رئیس صندوق رفاه دانشجویان از راه اندازی کمپین بخشودگی بدهکاری دانش آموختگان در امروز 14 بهمن و به مدت 16 روز خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، ذوالفقار یزدان مهر روز یکشنبه در نشستی خبری افزود: دانش آموختگان مبلغ 160 میلیارد تومان به صندوق رفاه دانشجویان بدهکار هستند.
وی افزود: برای دریافت این مطالبات، صندوق رفاه دانشجویان کمپین بخشودگی بدهکاری دانش آموختگان را به مناسبت چهل سالگی انقلاب و ایام دهه فجر از امروز راه اندازی کرد.
به گفته مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دانش آموختگانی که بدهی خود را در بازه زمانی 14 تا 30 بهمن ماه به طور کامل پرداخت کنند از 100 درصد از بخشش صندوق رفاه برخوردار می شوند.
یزدان مهر اظهار کرد: تاکنون 404 میلیارد تومان از بدهکاری دانش آموختگان به صندوق رفاه پرداخت شده است.
وی افزود: دانش آموختگان در گزینه دوم پرداخت معوقات خود می توانند با بازپرداخت اقساط معوق به همراه 50 درصد جریمه خود از بخشودگی مابقی جریمه برخوردار شوند (50 درصد جریمه شامل بخشودگی خواهد شد.) متقاضیان می توانند با مراجعه به پرتال دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان به آدرس bp.swf.ir از این طرح استفاده کنند.

**بدهکاری میلیاردی دانش آموختگان
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در ادامه این نشست خبری در مورد بدهی دانش آموختگان به این صندوق، توضیح داد: سال 94 در مورد بدهکاری دانش آموختگان آسیب شناسی صورت گرفت که بر این اساس، 444 میلیارد تومان مطالبات مشکوک الوصول و صعب الوصول سنواتی مشخص شد ، با برنامه ریزی های انجام شده، 404 میلیارد تومان از این مبلغ وصول شد و به چرخه درآمدزایی صندوق رفاه بازگشت.
وی افزود: هنوز 40 میلیارد تومان مطالبات سنواتی صعب الوصول بازمانده از سه سال پیش باقی مانده است که امیدواریم در طرح بخشودگی، وصول شود. همچنین 160 میلیارد تومان دیگر از مطالبات جاری وجود دارد که دانش آموختگان بدهکار نتوانستند آن را پرداخت کنند.

** معوقات دانشگاه آزاد به صندوق رفاه
وی در مورد بیشترین بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان، اظهار کرد: دانشگاه آزاد بیشترین دانش آموختگان بدهکار را به صندوق رفاه دانشجویان و حدود 90 مطالبات مشکوک الوصول سنواتی دارد که 20 میلیارد تومان از این رقم هنوز باقی مانده است.

** افزایش 171درصدی اعتبارات صندوق رفاه
یزدان مهر به افزایش 171 درصدی اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان اشاره کرد و گفت: با برنامه ریزی هوشمندانه ای که شکل گرفته است، در کنار تقویت اعتبارات عمومی صندوق رفاه دانشجویان در چهار سال گذشته 1471 میلیارد تومان درآمد اختصاصی در صندوق رفاه دانشجویان محقق شده که نسبت به مدت مشابه 171 درصد رشد دارد.
وی تاکید کرد: امروز با پوشش 100 درصدی تسهیلات روبرو شدیم، همچنین در دو سال گذشته بین 25 تا 500 درصد وام ها افزایش یافت تا تسهیلات هدفمند و متناسب با نیاز واقعی دانشجویان، ایجاد شود.

**بسته ویژه برای وام ازدواج دانشجویی
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد این بسته توضیح داد: بسته ویژه ای برای وام ازدواج، ودیعه مسکن و خوابگاه دانشجویانی که قصد ازدواج دارند و متاهلان در دستور کار قرار گرفته است. قصد داریم با کمک مجلس شورای اسلامی در سال 98 خدمات ویژه ای برای ترویج ازدواج و خدمات رسانی به دانشجویان متاهل داشته باشیم.

** افزایش برخی از وام ها
وی با اشاره به تصمیماتی که برای وام های با رقم پایین به زودی اتخاذ می شود، اظهار کرد: برخی وام ها متناسب با نیاز واقعی دانشجویان نیست، مثل وام های ضروری و شهریه که در هیأت امنای صندوق رفاه افزایش می یابد.

** 200 خوابگاه می سازیم
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در مورد خوابگاه های دانشجویی، خاطرنشان کرد: 200 خوابگاه کمبود داشتیم که با گشایش های صورت گرفته در برنامه پنجم توسعه، ساخت این تعداد از خوابگاه ها را شروع کردیم و از ابتدای سال جاری، ساخت و تکمیل 33 خوابگاه در دستور کار قرار گرفته است. در طول برنامه ششم توسعه کمبود فضای خوابگاهی را جبران می کنیم تا هیچ دانشجویی پشت در خوابگاه نماند.

** افزایش 500 درصدی برخی وام ها
یزدان مهر در مورد افزایش برخی وام ها، تاکید کرد: وام ضروری از یک میلیون به سه میلیون تومان افزایش یافته است اما وام هایی که مشمول افزایش در دو سال گذشته نشدند مانند وام ضروری غیردکتری یا شهریه و ازدواج در هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان افزایش می یابد.
وی ادامه داد: وام ودیعه مسکن متاهلی در تهران هفت میلیون و 500 هزار تومان بود که به 15 میلیون تومان افزایش یافت ، در کلانشهرها شش میلیون بود و به 12 میلیون تومان همچنین در سایر شهرها 4.5 میلیون بود که به 9 میلیون تومان افزایش یافت. با توجه به تورم موجود در تلاشیم به جای سیاست ساخت خوابگاه متاهلی، ودیعه مسکن را افزایش دهیم.
یزدان مهر به پیشنهاد افزایش 70 میلیون تومانی وام ودیعه مسکن برای دانشجویان متاهل اشاره کرد و گفت: به کمیسیون فرهنگی مجلس پیشنهاد تصویب افزایش وام در کلانشهرها به میزان 50 میلیون و در سایر شهرها به 30 میلیون تومان داده شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان این نکته را هم اعلام کرد که کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با این پیشنهاد موافقت کرده است و منتظر نظر نهایی کمیسیون تلفیق هستند.

**پرداخت 570 میلیارد تومان وام شهریه
وی خاطرنشان کرد: سال گذشته تخصیص وام شهریه صفر بود و امسال هم تاکنون تخصیص داده نشده است در حالی که در چهار سال گذشته کل تخصیص وام شهریه 47 میلیارد تومان بود اما دانشجویان در قالب وام شهریه 570 میلیارد تومان از درآمدهای اختصاصی صندوق، دریافت کردند.
یزدان مهر گفت: با توجه به عدم تخصیص کامل بودجه، تفاهم نامه ای میان صندوق رفاه دانشجویان و صندوق قرض الحسنه مهر ایران، وام های شهریه دانشجویان دانشگاه های آزاد، علمی کاربردی و غیردولتی ها پرداخت می شود.
به گفته این مقام مسئول، هم اکنون چهار میلیون و 70 هزار دانشجوی آموزش عالی تحت پوشش صندوق رفاه دانشجویان هستند که دانشگاه آزاد و غیردولتی ها، وام شهریه و یارانه تغذیه از صندوق رفاه دانشجویان دریافت می کنند.

**وضعیت وام دکتری
وی در مورد افزایش وام دکتری، اظهار کرد: در سال 93 کل اعتباری که به دانشجویان دکتری تخصیص یافت سه میلیارد و 800 میلیون تومان بود. با تاکید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری این وام در سال 94 به 20 میلیارد تومان، در سال 95 رقم 58 میلیارد تومان، سال 96 رقم 166 میلیارد تومان و امسال هم به 220میلیارد تومان رسیده است.
یزدان مهر افزود: کل دانشجویان غیربورسیه روزانه دکتری را که مشمول این درخواست هستند، پوشش داده شد اما بخشی از دانشجویان دکتری از طریق بانک توسعه تعاون با ثبت نام، وام را دریافت کردند.
این مقام مسئول در مورد پرداخت وام های سال جاری دکتری، خاطرنشان کرد: به دانشجویان دکتری روزانه غیربورسیه وام ویژه دکتری پرداخت شده که ماهانه 700 هزار تومان است، علاوه بر این، دانشجویان شهریه پرداز دکتری هر ترم دو و نیم میلیون طبق تقویم دریافت کردند.

**دانشجوی دکتری بیمه اجتماعی می گیرند
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در مورد دیگر امتیاز این صندوق به دانشجویان دکتری، افزود: دانشجویان تمام وقت در مقطع دکتری می توانند از حق بیمه اجتماعی برخوردار شوند. حق بیمه ای به این دانشجویان پرداخت می شود که بعد از آزمون جامع جزء سنوات کاری آنها محسوب شده و از خدمات بازنشستگی برخوردار شوند.

** اجاره بهای 200 هزار تومانی دانشجویان
وی در مورد میانگین اجاره بهایی که دانشجویان در طول یک ترم پرداخت می کنند، گفت: به صورت متوسط هر دانشجو در خوابگاه های دولتی بین 180 تا 200 هزار تومان اجاره بها پرداخت می کند. برای این منظور هم حدود 37 میلیارد تومان کمک رهن به دانشگاه ها پرداخت شد . به عنوان مثال صندوق رفاه 2 میلیارد تومان به دانشگاه خوارزمی کمک ودیعه پرداخت کرد. از طریق کمک ودیعه 22 هزار دانشجو در سطح کشور اسکان یافتند.
یزدان مهر در مورد کمک خیرین، یادآور شد: بنیاد 15 خرداد 28 خوابگاه دخترانه در مناطق محروم در دست احداث دارد و برای هر خوابگاه هفت و نیم میلیارد تومان هزینه می کند.

**استفاده خانواده ها از خوابگاه ها دانشجویی
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در مورد اسکان خانواده های دانشجویان در خوابگاه ها به این نکته اشاره کرد که سال گذشته اسکان دانشجویان و خانواده های آنها را برای ایام نوروز و تابستان در دستور کار داشتیم. تابستان سال گذشته 60 هزار ظرفیت اسکان برای خانواده دانشجویان و آموزش عالی ایجاد و به ازای هر شب حضور در خوابگاه مبلغ هشت هزار تومان از آنان دریافت شد.
یزدان مهر، خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته 578 خوابگاه با مشارکت دانشگاه ها تعمیر و تجهیز اساسی شد و اتفاقات مناسبی در بهبود فضای خوابگاهی در چند سال گذشته شکل گرفت.
وی در پایان افزود: تمام تلاش ها برآن است تا هیچ خوابگاه رتبه سه و چهارمی نباشد و همه خوابگاه ها به سطح یک و دو ارتقاء یابند.

**9492**1601**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر