سامانه مالی ایران و اروپا از دیدگاه رسانه دولتی چین

تهران- ایرنا- به دنبال راه اندازی ساز و کار مالی اروپا، روزنامه نزدیک به حزب کمونیست چین نوشت، فرانسه، آلمان و انگلیس توانستند با اتحاد یکدیگر سیستم مالی جدیدی راه اندازی کنند که از طریق آن می‌توانند به‌خوبی تبادلات تجاری خود با ایران را حفظ کرده و تحریم‌های آمریکا را دور بزنند.

به گزارش ایرنا،روزنامه گلوبال تایمز خاطر نشان کرد، اقدام ابتکارانه اروپا نه تنها به ‌عنوان مخالفت با طرح خروج دونالد ترامپ از برنامه جامعه هسته‌ای و اعمال تحریم‌های مجدد علیه ایران است بلکه اروپا نشان داد با پیگیری حاکمیت اقتصادی خود هیچ اهمیتی به سیاست‌های تحمیلی آمریکا در مقابل متحدانش نمی‌دهد.
این رسانه با توجه به آغاز ساز و کار مالی اروپا نوشت، هم بستگی و اتحاد کشورها رمز موفقیت برای شکست برتری و نفوذ آمریکا در جهان است.
دولت پکن نیز با استقبال از ساز و کار مالی اروپا شرکت‌های چینی را نیز یکی از قربانیان سیاست‌های تحریمی امریکا در جهان عنوان کرد.
چین همچنین بر این باور است که اغلب تحریم‌های اقتصادی آمریکا برای ترویج طیف گسترده‌ای از اهداف راهبردی واشنگتن مورد استفاده قرار می‌گیرند و تبدیل به یک ابزار سیاسی برای انتخاب ایالات متحده در جهان پس از جنگ سرد شده است.
در حقیقت باید گفت، قدرت تحریم‌های آمریکا به قدرت و دسترسی اقتصاد این کشور وابسته است. دلار آمریکا برای تجارت بین‌المللی نفت و گاز و بخش وسیعی از تجارت جهانی استفاده می‌شود. این به ایالات متحده اجازه می‌دهد که کشورهایی را که با آن مخالفت می‌کنند، مجازات کند.
در امطلب گلوبال تایمز نوشته شده است که آمریکا هم اکنون تحریم‌های اقتصادی فراوانی علیه برخی از کشورهای جهان از جمله کوبا، میانمار، ایران، کره شمالی و ونزوئلا اعمال کرده است. واشنگتن هر زمان که احساس کند که منافع آن توسط برخی کشورها تضعیف می‌شود سریعاً با تحریم‌های یک‌جانبه به نبرد با آنان می‌پردازد.
«گنگ شوانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری روز گذشته جمعه از اقدام کشورهای اروپایی در ثبت یک کانال ویژه مالی، موسوم به «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» اینستکس استقبال کرد.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: چین، تلاش‌های کشورهای اروپایی برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران را عمیقاً تحسین می‌کند و از ایجاد اینستکس حمایت می‌کند. چین قاطعانه از طرف اروپایی بابت ادامه همکاری‌ها با ایران و ارتقاء فعالیت این ساز و کار در اسرع وقت و گشودن آن به روی کشورهای ثالث به‌منظور تسهیل همکاری‌های نرمال تجاری میان جامعه بین‌الملل و ایران حمایت می‌کند.
وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس با صدور بیانیه‌ای، پنجشنبه 11 بهمن‌ماه ثبت کانال ویژه تجارت ایران و اروپا را رسماً اعلام کردند. این کانال در فرانسه ثبت شده و یک بانکدار آلمانی به نام «پر فیشر» ریاست آن را بر عهده گرفته است.
«ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» اینستکس کانالی برای تبادل اعتبار است که باهدف دور زدن تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران ایجاد شده است.
آساق**9473**1663**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال