تیم امید، پروژه ای که نباید در بسکتبال فراموش شود

تهران- ایرنا- با اینکه تبلیغات زیادی برای تیم بسکتبال امید ایران انجام شده اما همانند سال های گذشته این تیم به دست فراموشی سپرده شده است. چند کارشناس بسکتبال درباره وضعیت این تیم نظراتی دارند که می تواند در بهبود وضعیت آن کمک حال کادر فنی باشد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، تابستان امسال در کنار برنامه های تیم ملی بزرگسالان اردوهای تیم امید نیز آغاز شد. هدایت این تیم بر عهده فرزاد کوهیان قرار گرفت و او چندین بازیکن را به اردوی ملی فراخواند و آنها را زیر نظر گرفت. کوهیان که با تیم ملی جوانان در جام جهانی شرکت کرد و نتیجه خوبی هم کسب نکرد این بار هدایت تیم ملی امید را در اختیار گرفت. فدراسیون تاکید زیاد داشت که به دلیل اهمیت ساختن نسلی جدید در بسکتبال تیم ملی امید هیچ وقت تعطیل نخواهد شد و به صورت مستمر برنامه خواهد داشت اما این اتفاق نیفتاد و بعد از حضور در جام ویلیام جونز که در ابتدای تابستان برگزار شد تا امروز این تیم دیگر برنامه ای نداشته است. آنچه به نظر می رسد این است که نگاه به تیم امید همانند گذشته است و تغییری نکرده است.
قاسم کیانی مربی تیم ملی جوانان در سال 2012 روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به همین مساله اشاره کرد و گفت: تیم امید، تیم «ب» یا هر تیمی با رنگ خاص؛ اصطلاحی است که در سال های قبل هم بوده و همیشه با همین شکل کارش را نجام داده است. امسال هم این اتفاق افتاد و تنها تغییر همان اسم جدیدش بود.
او ادامه داد: اکنون از ایجاد یک تیم دیگر هم صحبت می شود در حالی که این تیم هنوز برنامه ای نداشته است. در حرف همه چیز قشنگ است اما باید عملیاتی نیز بشود. از ابتدا قرار بود این تیم حفظ شود و برنامه داشته باشد اما یک مقطع کوتاه آمد و رفت. مثل گذشته تداومی نداشت.
موضوع دیگری که قبلا هم نگرانی هایی ایجاد کرده بود فعالیت مربیان ملی در رده باشگاهی است.
عباس مرشدی عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال درباره تاثیر این مساله بر تیم امید به ایرنا گفت: زمانی که ما می گفتیم سرمربیان تیم های ملی نباید در باشگاه ها فعالیت کنند به همین دلیل بود. مربی حق دارد که تمام فکر و ذکرش را برای باشگاه بگذارد و ایرادی به او نیست. اکنون هم مسلما آقای کوهیان بیشتر به تیم ذوب آهن می رسد تا تیم امید. اما در همین روزها مهران شاهین طبع هم لیگ برتر را زیر نظر دارد و هم لیگ های دیگر را می بیند.
پیشکسوت بسکتبال همچنین گفت: چقدر خوب می شد که این اتفاق برای کوهیان هم وجود داشت. با این حال اکنون آقای کوهیان و آقای عابدینی درگیر هستند و مهران شاهین طبع دست تنها است.
کیانی، کارشناس بسکتبال درباره این موضوع هم صحبت کرد و گفت: اگر قرار است کاری انجام شود باید اصلاحات شکل بگیرد نه اینکه مثل قبل همه چیز پیش برود. موضوع دیگر این است که این تاکید وجود داشت که مربیان ملی در لیگ تیم داری نکنند. اکنون آقای شاهین طبع تیم ندارد تمام زمانش را برای تیم ملی گذاشته است. راحت تر برنامه ریزی می کند و تمام لیگ ها را زیر نظر دارد.
پیشکسوت بسکتبال همچنین گفت: اگر در تیم ملی امید هم این وضعیت وجود داشت بهتر بود و سرمربی اش هم می توانست تمام مسابقات را زیر نظر بگیرد و بازیکنان را ارزیابی کند و هم می توانست کمک آقای شاهین طبع باشد و کارها را پیش ببرد.
مساله دیگری که این روزها در بسکتبال مطرح می شود این است که شاید فرزاد کوهیان تمایلی به حضور در تیم های ملی یا تیم ملی امید ندارد. او برای تیم ذوب آهن نیز بازیکنان زیادی از تیم امید جذب نکرده و زمان زیادی هم به آنها نمی دهد. کیانی درباره این موضوع نیز گفت: به نظرم باید به مسوولیتی که قبول می کنیم اعتقاد داشته باشیم. زمانی که مسوولیت تیمی را بر عهده داریم باید به این تیم باور داشته باشیم. اینکه سرمربی یک تیمی باشیم اما در باشگاه خود از بازیکنان آن تیم استفاده نکنیم نشان می دهد که باور قلبی وجود ندارد.
با این حال تیم امید آینده بسکتبال ایران را شکل می دهد و باید مورد توجه باشد. از زمانی که برنامه های این تیم تعطیل شد انتقادهایی به وجود آمد اما تاکنون هیچ برنامه ای برای این تیم در نظر گرفته نشده است. با این وجود مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی معتقد است که بازیکنان امید رها نشده اند.
او درباره حمایت از بازیکنان در بسکتبال بیان کرد: بازیکنان تیم ملی امید رها نشده اند. ما باید تصمیماتی بگیریم که همه جوانب را در نظر داشته باشد. باید بازیکنان را به سمتی ببریم که وقتی باشگاه ها فعال هستند تحت حمایت باشگاه ها باشند و زمانی که باشگاه ها تعطیل می شوند تیم های ملی آنها را زیر نظر بگیرد.
سرمربی تیم ملی بسکتبال افزود: بازیکن در باشگاه و تیم ملی رشد می کند. نسل خوب ما زمانی به اوج خود رسید که 4 ماه در تیم ملی بودند و زمان دیگر در باشگاه ها فعالیت می کردند. اما یک زمانی از نظر کمی و کیفی در تعداد بازیکنان به مشکل خوردیم. از یک طرف سیستم گل خانه‌ای بود و از طرف دیگر باشگاه ها شرایط سختی پیدا کردند.
او افزود: در کشورهای دیگر شرایط متفاوت است. مشکلات برای اسپانسرها ایجا نمی شود و از طرف دیگر تیم ملی باشد یا نباشد باشگاه ها فعال هستند. ما بارها شاهد این بودیم که مثلا 25 بازیکن آمده اند و بعد از ریزش چون در تیم ملی نبوده اند و باشگاه فعال نبوده رشد نکرده اند. اکنون تعدد بازیکن اهمیت بسیار زیادی دارد و باید فضا به سمتی برود که بازیکنان در طول سال فعال باشند.
شاهین طبع همچنین گفت: بازیکنان چند ماه درگیر لیگ هستند و باید شرایط را به سمتی ببریم که وقتی باشگاه ها فعال نیستند تیم های ملی بازیکنان را تحت پوشش قرار بدهند تا هم افت نکنند و هم از نظر کمی و کیفی شرایط خوبی داشته باشیم. این سیستم هم البته گلخانه ای است اما باید عملی شود تا سازوکار درست شکل بگیرد.
به گزارش ایرنا، آنچه امروز مهم به نظر می رسد اهمیت توجه به آینده بسکتبال است. تیم ملی ایران اکنون ستاره های خوبی در خود دارد که تا چند سال آینده می توانند برای کشور افتخارآفرینی کنند. از طرفی هم جوانان زیادی هستند و با اینکه جام های جهانی نوجوانان و جوانان را از دست داده اند اما پتانسیل بالایی دارند که اگر حمایت شوند می توانند در آینده برای بسکتبال کشور مفید باشند. نکته با اهمیت این است که این نسل جدید حفظ شده و در آینده وارد چرخه تیم ملی شوند. این مسوولیت مهم همان پروژه تیم ملی امید است که فدراسیون نباید آن را فراموش کند.
ورزشی**ع-ح**1597

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال