در دیدار با همتای عراقی :

وزیر علوم: همکاری های علمی ایران و عراق افزایش می یابد

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی کشور عراق بر تبادل و همکاری استادان دانشگاه های ایران عراق و افزایش همکاری های علمی مشترک بین دو کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، منصور غلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار با قصی عبدالوهاب السهیل وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق در راستای گسترش و تقویت همکاری های دو جانبه علمی بین المللی دیدار و گفت و گو کردند.
غلامی در این دیدار با بیان اینکه در ایران هم علاقه خاصی برای همکاری با جمهوری عراق وجود دارد، افزود: این همکاری بیشتر به علائق فرهنگی، اسلامی و تاریخی دو کشور ایران و عراق باز می گردد.
غلامی اظهار کرد: با کمال علاقه برای همکاری بین دو کشور، دانشگاه ها و مراکز علمی آمادگی کامل و بیش از گذشته داریم.
وی با ارائه گزارشی از تعداد حضور دانشجویان عراقی در ایران، تصریح کرد: از نظر من این همکاری هایی که تاکنون بین دو کشور صورت گرفته است، کافی نیست. در حال حاضر، بیش از 3 هزار و 300 دانشجو از کشور عراق در ایران تحصیل می کنند که کمتر از 700 نفر آنها دانشجوی دکتری هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوی، گفت: هیچ طرح تحقیقاتی مشترکی بین دو کشور به طور رسمی وجود ندارد و رفت و آمد استادان دانشگاه ها بسیار کم است.
غلامی بر شکل گیری ارتباطات و تبادلات علمی بین دانشگاه های دو کشور تاکید کرد و ادامه داد: به نظر می رسد شناخت کمی از دانشگاه های ایران و توانایی های این مراکز در بخش علوم جمهوری عراق وجود دارد. دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ما از نظر تولیدات علمی رتبه 16 دنیا را دارند. برخی از دانشگاه های ایران مانند صنعتی شریف، جایگاه بسیار خوبی در دنیا دارند و بهترین دانشجویان ایرانی در این دانشگاه تحصیل می کنند.
وی در مورد توانمندی های علمی جمهوری اسلامی، خاطرنشان کرد: ایران در حوزه علوم مثل نانو، بایو و صنایع هسته ای رتبه بسیار خوبی دارد. علاوه بر این، دانشگاه های ما در حوزه پارک های علم و فناوری هم تلاش بسیار خوبی داشتند و امروزه 43 پارک علم و فناوری بزرگ در کشور داریم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود در مورد شرکت های دانش بنیان تاکید کرد که این شرکت ها در ایران در حال توسعه است.
غلامی، گفت: مجموعه علمی کشور ایران ظرفیت های علمی خوبی دارد و در تبدیل دانش به فناوری و فراهم کردن اشتغال بر پایه دانش تلاش خوبی می کند.
وی ضمن اعلام آمادگی نسبت به گسترش همکاری های بیشتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق، افزود: پذیرش دانشجو بخشی از این همکاری هاست که در قالب دانشجویان بورسیه و پذیرش دانشجویان علاقمند با پرداخت هزینه در دانشگاه های ایران می تواند انجام شود.
غلامی، اظهار کرد: دانشجویان عراقی با قرابت های فرهنگی که بین دو ملت وجود دارد امکان تحصیل مناسب را در ایران خواهند داشت تا افراد مطمئنی برای قبول مسئولیت های مهم در کشور عراق تربیت شوند.
وی در مورد بخش دوم همکاری های ایران و عراق، گفت: بخش دوم همکاری های تحقیقاتی بین دانشگاهها و مراکز علمی دو کشور است. در این رابطه هم با توجه به مشترکاتی که در منطقه از نظر مسائل محیط زیستی، جغرافیایی، نیازهای صنعتی، مسائل فرهنگی و اجتماعی که وجود دارد که می توان برنامه های تحقیقاتی مشترکی برای آن تعریف و اجرا کرد.
وزیر علوم بر تشویق رفت و آمد استادان و دانشجویان به خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین دانشگاه های دو کشور تاکید کرد و گفت این موضوع ارتباطات علمی ایران و عراق را گسترش و تقویت می کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در جمع خبرنگاران با اشاره به این دیدار، گفت: با توجه به تعاملات مناسبی که با کشور برادر و همسایه خودمان عراق داریم، احساس نزدیکی ما ایجاب می کند هر چه در توان داریم در خدمت جوانان دانشجوی عراقی قرار دهیم و در انجام تحقیقات مشترک، مسائل مان را به صورت دو جانبه نگاه می کنیم.
وی ادامه داد: این همکاری ها باید بین استادان و محققان دو کشور، جاری و فعال شود؛ از این رو، تفاهم نامه های قبلی به سرعت عملیاتی می شود و مشکلات پیش پا برداشته خواهد شد تا اقدامات جدیدی به خصوص رفت و آمد استادان بین دانشگاه ها و انجام تحقیقات مشترک روی مسائل مختلف صنعتی، زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی بین استادان در دانشگاه های دو کشور صورت گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه همکاری های مستقیم باید بین دانشگاه های دو کشور بدون واسطه شکل بگیرد، اظهار کرد: ما از دانشجویان عراقی استقبال می کنیم و به خصوص این آمادگی را داریم که استادان بیشتری از دانشگاه های عراق برای تحقیق و افزایش تحصیلات خودشان به دانشگاه های ایران بیایند.
غلامی اظهار امیدواری کرد که استادان دانشگاه های ایران هم به دیدن استادان عراقی در دانشگاه های عراق بروند و همکاری های مشترکی را تعریف کنند.
وزرای علوم ایران و عراق در این دیدار تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
9492 ** 1200

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال