مدیرعامل ایرنا:

تعیین کننده بودن درتعامل جهانی درگرو تقویت رسانه های داخلی است

بوشهر- ایرنا- مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: اگر بخواهیم درتعامل جهانی و فعالیت های داخلی نقش تعیین کننده ای داشته باشیم راهی جز تقویت رسانه های داخلی وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، سید ضیاء هاشمی روز جمعه در آئین بهره برداری ازسالن کنفرانس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر با تبریک جشن چهل سالگی انقلاب و دهه فرخنده فجر افزود: توسعه رسانه ها در کشور از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است و این نماد گسترش آزادی و مشارکت است.
وی با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری در بخش رسانه گفت: پس از انقلاب حوزه رسانه در کشور متحول شده اما هنوز رسانه های ما نتوانسته اند در عرصه بین الملل نقش خود را ایفا کنند.
هاشمی اظهارداشت: ایران اسلامی در منطقه و دنیا گفتمان ساز، ایدئولوژی پرداز و نظریه پرداز است و از زمان مشروطه، خاورمیانه متاثر از ایران بوده است و رسانه ها در این حوزه می توانند این اثرگذاری ها را برجسته کنند.
هاشمی با اشاره به قدمت 84 ساله ایرنا، گفت: اگر در حوزه رسانه هوشمندانه عمل کنیم با توجه به محتوا، ایده پردازی، نظریه پردازی، مفهوم سازی، خلاقیت و توانمندی جامعه می توانیم در غرب آسیا خوش بدرخشیم.
وی افزود: به عنوان اصحاب رسانه باید پیشگامان فعالیت و رقابت اجتماعی، سیاسی و فضاسازی باشیم و اگر اعتماد، انسجام اجتماعی و اقتدار را مبنا قرار دهیم می توانیم از حوزه رسانه به عنوان ظرفیت ارزشمند استفاده کنیم.
هاشمی گفت: ایرنا رسانه رسانه ها و رسانه ملی است و می تواند نه تنها به عنوان خبرگزاری بلکه به عنوان محور برای سایر رسانه ها اثر گذاری داشته است.
وی اظهارداشت: درعصر اطلاعات که بخش مهم آن توسط رسانه ها تهیه می شود، تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دنیای امروز به شدت متاثر از فعالیت این حوزه است و با گسترش رسانه ها امکان گفت وگو و اظهار نظر فراهم می شود و امید اثرگذاری بالا می رود.
هاشمی ادامه داد: با توجه به رقابت جدی بین رسانه ها امروز هدایت، جلب مشارکت افکار عمومی، بالابردن و پایین بردن جریان ها وگروه های مختلف از طریق آنها انجام می شود.
وی ادامه داد: امروز رسانه ها یکی از کانون های اصلی قدرت در دنیا به شمار می روند و هیچ کانون قدرت، حزب، گروه و حاکمیتی بدون برخورداری از رسانه و بهره مندی شایسته ازآن نمی تواند کار خود را پیش ببرد.
وی اظهار داشت: در برخی از کشورهای دنیا از جمله آمریکا از رسانه بیشتر استفاده شده است و از این طریق توانسته اند خود را متمایز کنند.
هاشمی گفت: جنگ رسانه ای شدیدی در دنیا برقرار است که به عنوان مین استریم رسانه ای ( جریان عمده رسانه ای) در غرب با بقیه دنیا این رقابت وجود دارد.
مدیرعامل ایرنا ادامه داد: رسانه فقط یک ابزار اطلاع رسانی پدیده اجتماعی در کنار اوقات فراغت، ورزش و کتاب نیست بلکه تیر تغییر نگرش ها، راه حضور مشارکت و فعالیت اجتماعی و در همه حوزه ها حتی در توسعه علم نیز موثر است و پیشرفت های علمی از طریق رسانه ها انعکاس می یابد.
هاشمی با اشاره به حساس بودن و تعیین کننده بودن نقش رسانه ها اظهار داشت: با رسانه ها برجستگی ها را در عرصه های مختلف نشان می دهیم.
وی گفت: امروز رسانه ها مرز نمی شناسند و در عرصه تعاملات جهانی از جاکندگی ایجاد و پیشتاز جهانی شدن هستند.
مدیرعامل ایرنا ادامه داد: بازنمایی واقعیت توسط رسانه رخ می دهد و آن ذهنیت و قضاوت که در دنیا برای ما ایجاد می شود پیش از آنکه مبتنی بر واقعیت ها باشد مبتنی بر بازنمایی است که رسانه ایجاد می کنند.
هاشمی با بیان اینکه بازنمایی امروز یک مفهوم بسیار تعیین کننده در عرصه فرهنگ، مدیریت و اقتصاد است اضافه کرد: اگر مردم ذهنیت درستی از تلاش ها و مدیریت نداشته باشند به مسیر دیگری می روند و اگر مدیریت از واقعیت های منطقه و جغرافیای خود آگاهی نداشته باشند ممکن است براساس آن ذهنیتی که دارند، تصمیم بگیرند.
وی افزود: خبرگزای جمهوری اسلامی استان بوشهر با فضای جدید خود که امروز بهره برداری می شود باید عرصه حضور مستمر و مکرر اصحاب رسانه، علم و دانش، گفت و گو و گفتمان در این استان و یکی از نمادهای پیشرفت انقلاب در منطقه باشد.
مدیرعامل ایرنا گفت: رسانه های استان بوشهر با این ظرفیت تاریخی و تحول نه تنها در سطح ملی باید در سطح بین المللی اثر گذاری داشته باشند و به سمت افق متعالی حرکت کنند.
سالن کنفرانس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر با زیر بنای 303 مترمربع و هزینه 13 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی با حمایت استانداری بوشهر احداث شده است.
مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی به منظور دیداری سه روزه سه شنبه شب وارد استان بوشهر شد.
دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر، استاندار، حضور در نشست های شورای اطلاع رسانی و روابط عمومی ها و شورای اداری، سخنرانی در جمع رئیسان دانشگاه های استان بوشهر، افتتاح سالن کنفرانس شهدای ایرنا و بازدید از مراکز فرهنگی بوشهر از جمله برنامه های مدیرعامل ایرنا در سفر به این استان بود.
6043/6047

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال