مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه 98 از نگاه رسانه های داخلی

ایرنا- تهران-رسانه های داخلی مصوبه های اخیر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 98 را بازتاب و زوایای مختلف بودجه سال آینده کشور را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ محمد مهدی مفتح در نشست خبری عصر روز چهارشنبه، آخرین مصوبات جلسه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی را تشریح کرد و گفت: کمیسیون تلفیق بعد ازظهر چهارشنبه یا نهایتاً پنجشنبه بررسی تبصره‌های لایحه بودجه 98 را به اتمام می رساند و گزارش آن را به صحن علنی ارائه می کند؛ این سخنان در فضای رسانه ای کشور بازتاب گسترده ای داشت.

بررسی امروز (11 بهمن ماه) رسانه های داخلی با موضوع بودجه سال آینده، نشان می دهد که رسانه های منتسب به طیف اصلاح طلب به موضوع افزایش حقوق کارکنان دولت واکنش نشان داده و نوشتند: با وجود اصراری که نمایندگان برای افزایش بیش از رقم 20 درصد پیشنهادی دولت به منظور افزایش حقوق کارکنان در سال 1398 داشتند، آخرین اخبار از این حکایت دارد که بعد از مذاکرات و رایزنی‌ها در کمیسیون تلفیق در نهایت همان افزایش 20 درصدی مورد موافقت قرار گرفته است.
این رسانه ها همچنین سخنان اخیر وزیر نفت در خصوص قیمت سوخت و سهمیه بندی بنزین را انعکاس داده و به محورهای دیگری همچون کمک دولت به واحدهای تولیدی و سهم درآمدها و معافیت های مالیاتی در لایحه بودجه 98 توجه نشان داده اند.
رسانه های اصولگرا نیز به بررسی مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه در خصوص میزان افزایش حقوق کارکنان دولت، اعتبارات پژوهشی، تعیین تکلیف یارانه‌های نقدی، اشتغال و رونق تولید در بودجه 98 پرداخته اند.
اختصاص بخشی از بودجه سال آینده به حوزه هایی همچون پژوهش، حمایت از دانشجویان دکتری و توانمند سازی دختران بازمانده از ادامه تحصیل نیز از دیگر محورهای امروز این طیف از رسانه ها است.

رسانه های اصلاح طلب
..........................
**افزایش حقوق کارکنان دولت
به گزارش ایسنا، با وجود اصراری که نمایندگان برای افزایش بیش از رقم 20 درصد پیشنهادی دولت به منظور افزایش حقوق کارکنان در سال 1398 داشتند، آخرین اخبار از این حکایت دارد که بعد از مذاکرات و رایزنی‌ها در کمیسیون تلفیق در نهایت همان افزایش 20 درصدی مورد موافقت قرار گرفته است.
(روزنامه آفتاب یزد نیز این خبر را بازنشر داده است)

روزنامه قانون در مطلبی با عنوان ' حقوق قطره‌چکانی!' با بیان اینکه کمیسیون تلفیق بی‌توجه به افزایش تورم در کشور، دستمزد کارمندان را 20 درصد افزایش داد، نوشت: مشکلات معیشتی دراین بازه زمانی مردم را با معضلات فراوانی روبه‌رو کرده است. مسائلی که برگرفته از چند مولفه مانند ناکارآمدی مدیریتی، تحریم‌های بین‌المللی و فرهنگ اجتماعی است. مردم در این روزگار چشم انتظار لایحه دولت بودند تا مشاهده کنند که چند درصد قرار است به حقوق‌ها در این سند دخل وخرج کشور اضافه شود ولی با درج 20 درصد افزایش حقوق در لایحه، تمام رویاها بر باد رفت. در همان زمان بسیاری از نمایندگان اعتراض کردند و گفتند که با وجود تورم بالا باید حقوق‌ها نیز بر اساس میزان تورم موجود در جامعه افزایش یابد ولی به نظر می‌رسد مجلس نیز قانع شده است که حقوق‌ها به همین میزان افزایش پیدا کند.

روزنامه همدلی نیز در زیر عنوان'رایزنی‌های حقوقی کارکنان به 20 درصد ختم شد' نوشت: با وجود اصراری که نمایندگان برای افزایش بیش از رقم 20 درصد پیشنهادی دولت به منظور افزایش حقوق کارکنان در سال 1398 داشتند، آخرین اخبار از این حکایت دارد که بعد از مذاکرات و رایزنی‌ها در کمیسیون تلفیق در نهایت همان افزایش 20 درصدی مورد موافقت قرار گرفته است.

**قیمت سوخت و سهمیه بندی بنزین
روزنامه شرق نوشت: چاره‌ای جز افزایش قیمت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین نداریم؛ این را وزیر نفت روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت و اضافه کرد: «با این حال، نمی‌دانم چه خواهد شد». اشاره وزیر نفت به بلاتکلیفی او و دیگر موافقان افزایش نرخ سوخت و سهمیه‌بندی آن به این دلیل است که کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، چهار روز قبل با همه سناریوهای سهمیه‌بندی سوخت و افزایش قیمت آن مخالفت کرده بود؛ مخالفتی که با حملات متقابل اقتصاددانان نهادگرا و طرفدار بازار آزاد به یکدیگر بر سر مخالفت و موافقت با افزایش نرخ سوخت هم‌زمان شده است.

روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان 'بلاتکلیفی نرخ بنزین' نوشت: غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز درباره نرخ بنزین تصمیمی گرفته نشده است، گفت: مجلس و دولت هنوز به یک مدل اجماعی برای تغییر نرخ بنزین نرسیده‌اند.

**درآمدها و معافیت های مالیاتی
به گزارش روزنامه اعتماد علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نایب رییس کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 کل کشور با اشاره به آخرین مصوبه این کمیسیون گفت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحات بعدی آن در سال 1398 سالانه مبلغ 330 میلیون ریال تعیین شد که بر این اساس سقف معافیت مالیاتی هر کارمند در سال آینده 2 میلیون و 750 هزار تومان می‌شود.

روزنامه ابتکار نوشت: درآمدهای مالیاتی یکی از مهم ‌ترین منابع درآمدی کشورهای توسعه یافته است که بخش قابل‌ توجهی از توسعه زیرساخت‌ ها متکی به این نوع درآمدها است. حتی کشورهایی که از درآمدهای نفتی محروم هستند نیز با اتکا به افزایش پایه مالیاتی توانستند روند رو به توسعه را طی کنند.در کشور ما که بخش قابل‌توجهی از درآمدهای دولت از دیر باز به واسط نفت تامین می‌شود، افزایش درآمدهای مالیاتی می‌تواند جایگزین مطمئنی برای درآمدهای نفتی که همواره با نوسان مواجه است، باشد. از این جهت افزایش این درآمدها نه از طریق افزایش میزان مالیات بلکه از محل شناسایی فرارهای مالیاتی از مهم ‌ترین برنامه‌ها و اولویت‌های دولت در بودجه سال آینده است.

**اشتغال و رونق تولید
به گزارش روزنامه اعتماد محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه دولت تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار واحدهای تولیدی قرار می‌دهد، گفت: در تبصره 18 بودجه سال 98 بالغ بر 65هزار میلیارد تومان منابع پیش‌بینی شده است که می‌توان این منابع را به‌ صورت بلاعوض، وجوه اداره ‌شده و یارانه سود پرداخت در اختیار واحدهای تولیدی قرار داد. وی با بیان اینکه تمام پیش‌بینی‌ها برای اینکه به بنگاه‌های کوچک کمک شود در لایحه بودجه سال 98 دیده شده است، افزود:امیدواریم، بتوانیم در سال آینده به ‌صورت عملی از این واحدها حمایت کنیم.

**نصب نیروگاه های خورشیدی در روستاها
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری انتخاب، احمد امیرآبادی فراهانی عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98 با اشاره به مصوبات جلسه نوبت عصر امروز این کمیسیون، گفت: بر اساس مصوبه این کمسیون بانک مرکزی مکلف شد به صد هزار نفر از مردم روستاها و مناطق محروم شهری و حاشیه شهرها از طریق بسیج سازندگی به هر نفر 50 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه 4 درصدی برای نصب نیروگاه‌های خورشیدی 5 کیلوواتی ارائه کند...سازمان بسیج سازندگی به صورت رایگان نصب و راه اندازی پنل‌های خورشیدی را برای این مشمولان انجام می‌ دهد.

رسانه های اصولگرا
.....................
** حقوق کارکنان و بازنشستگان دولتی در بودجه 98
روزنامه سیاست روز نوشت: دولت در بخشنامه بودجه سال جاری افزایش حقوق کارکنان را به طور متوسط 20 درصد در نظر گرفت و بر اساس همین رقم اعتبارات هزینه‌ای خود برای سال آینده را در لایحه بودجه گنجاند و به مجلس پیشنهاد کرد. گرچه در مدت اخیر بارها برخی از نمایندگان تاکید داشتند که با توجه به افزایش تورم در ماه‌های اخیر باید افزایش حقوق بیش از 20 درصد باشد، اما در نهایت دولت معتقد بود که منابع موجود، اجازه افزایش بیش از این رقم را نمی‌دهد.

احمد میدری معاون رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌ و گو با خبرگزاری تسنیم گفت: در لایحه بودجه 98 اعتبارات لازم برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری، لشکری و صندوق فولاد پیش‌بینی شده است و در سال آتی همسان سازی اجرا خواهد شد.

**اعتبارات پژوهشی
روزنامه فرهیختگان در خصوص سهم پژوهش از بودجه 98 نوشت: در لایحه بودجه 98 تنها 300 هزار میلیارد تومان اعتبار هزینه‌ ای برای دستگاه‌های اجرایی در نظر گرفته شده، البته این میزان بدون در نظر گرفتن اعتبارات بخش امور خدمات عمومی و امور مسکن، عمران شهری و روستایی که ذیل فصل یک و 6 تعریف می‌شوند، است که تنها یک‌درصد آن رقمی بالغ بر سه‌هزار میلیارد تومان می‌شود؛ بودجه‌ای که با توجه به شرایط اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌ها اعتبار قابل‌توجهی محسوب می‌شود؛ البته این میزان برای سال جاری دوهزار و 293 میلیارد تومان است. نکته جالب دیگر اینکه بودجه سال 97 نسبت به سال گذشته کاهش داشته، چراکه در سال 96، دوهزار و 444 میلیارد تومان صرفا به بخش پژوهش دستگاه‌های اجرایی می ‌رسد.

مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در گفت و گو با خبرگزاری مهر درباره اختصاص بودجه برای حمایت از دانشجویان دکتری در بودجه سال 98 گفت: در بودجه سال 97 شرکت‌های سودده، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، مکلف شدند، حداقل 40 درصد از هزینه امور پژوهشی خود را به حساب خاصی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کنند تا در راستای حل مسائل و مشکلات خود از طریق توافقنامه با دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی و جهاد دانشگاهی و در قالب طرح (پروژه)‌های تحقیقاتی دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی غیرشاغل به مصرف برسانند.این بند از بودجه در سال جاری اجرایی شد و در بودجه سال 98 نیز تکرار شده و فقط قرار است سازوکار اجرایی آن در قانون بودجه کمی ساده‌تر شود.

**اشتغال و رونق تولید
عباس پاپی‌زاده، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به جزئیات جلسه عصر چهارشنبه( 10 بهمن) این کمیسیون گفت: در این جلسه، بانک مرکزی مکلف شد در راستای اشتغال و رونق تولید از طریق بانک‌های عامل با هماهنگی و معرفی بسیج مستضعفان، نسبت به اختصاص مبلغ 5 هزار میلیارد تومان از محل منابع سپرده‌های قرض‌الحسنه و عادی بانک‌ها برای پرداخت به یک صد هزار تن، جهت ایجاد نیروگاه خورشیدی 5 کیلوواتی در روستاها و حاشیه شهرها و مناطق محروم به ازای هر نفر، 50 میلیون تومان با باز پرداخت 60 ماهه و نرخ سود 4 درصد، اقدام کند.

**عوارض خروج مرزنشینان
به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد مهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 98 در نشست خبری با اشاره به مصوبات اخیر این کمیسیون، اظهار داشت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، مقرر شد عوارض خروج مرزنشینان مانند سال 97 محاسبه شود. در سال 97 عوارض خروج مرزنشینان مطابق با عوارض خروج کسانی است که برای زیارت عتبات مشرف می‌شود و در سال 98 نیز اجرا می‌شود.

** تعیین تکلیف یارانه‌های نقدی
احمد امیرآبادی، عضو کمیسیون تلفیق بودجه 98، در گفت ‌و گو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به مصوبات جلسه عصر امروز(چهارشنبه، 10 بهمن) این کمیسیون، گفت: در این جلسه، اعضای کمیسیون، تبصره 14 لایحه بودجه سال 98 را که مربوط به تعیین تکلیف یارانه‌های نقدی است، مورد بررسی قرار دادند.در بخشی از تبصره 14 لایحه بودجه 98، دولت پیشنهاد کرده بود که اختیار حذف یارانه 3 دهک پردرآمدی جامعه در سال 98 به استانداران واگذار شود که اعضای کمیسیون پس از بیان اظهارات موافقان و مخالفان، این بخش از تبصره 14 را حذف کردند.

**توانمند سازی دختران بازمانده از تحصیل
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در گفت و گو با خبرنگار مهر عنوان کرد: تلاش کردیم که در بودجه 98 برای حمایت از دختران بازمانده از ادامه تحصیل، مبلغی را اختصاص دهیم و امیدواریم این امر عملی شود... به علاوه تلاش کرده ایم تا برای توانمندسازی زنان آسیب دیده نیز در بودجه 98 مبلغی اختصاص داده شود. پیش‌بینی‌هایی نیز در بودجه انجام شده اما جزئیات آن هنوز مشخص نیست اما امیدواریم بتوانیم آن را به نتیجه رسانیم.

**اتمام جلسات کمیسیون تلفیق بودجه98
به گزارش مهر، محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال98 در پاسخ به اینکه گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 98 چه زمانی در صحن علنی ارائه می‌شود، توضیح داد: پس از تعطیلی 22 بهمن ماه این گزارش در صحن علنی مطرح می شود؛ ظاهرا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 27 بهمن ماه را زمان شروع رسیدگی به لایحه بودجه 98 اعلام کرده است.وی بیان کرد: پس از تنظیم گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 98، هیات رئیسه این گزارش را چاپ و در اختیار نمایندگان قرار می دهد. از زمان انتشار گزارش نمایندگان 10 روز زمان دارند تا پیشنهادات خود را درباره گزارش کمیسیون تلفیق بودجه 98 ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر خجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی شامگاه چهارشنبه در مصاحبه مطبوعاتی به لایحه بودجه 98 اشاره کرد و با بیان اینکه این لایحه نظر نمایندگان را تأمین نکرده است، گفت: آنچه مورد نظر ماست در لایحه بودجه دیده نشده چراکه حقوق، یارانه و سایر موارد باید متناسب با تورم دیده شود... راهکارهایی برای معیشت در بودجه دیده نشده در حالی که حاکمیت، دولت و مجلس باید مشکلات معیشت را حل کنند.

**گروه نشریات خبری
پژوهشم**1181**9131

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال