دستاوردهای وزارت آموزش ‌و پرورش در چهل‌سالگی انقلاب (8)

رشد 5 درصدی سالانه سلامت دانش آموزان دختر

تهران- ایرنا- طرح ارتقای سلامت دانش آموزان با هماهنگی و مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رشد 5 درصد سالانه در سال تحصیلی 98- 1397 صددرصد دانش آموزان دختر متوسطه دوم و 40 درصد متوسطه اول را زیر پوشش قرار داده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش ‌و پرورش، ارتقای سلامت دانش آموزان دختر از طریق راهبری آموزش تغذیه و بالابردن سطح آگاهی دانش آموزان در خصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر از جمله دستاوردهای معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در چهل سالگی انقلاب است.
این وزارتخانه در سال‌های پس از انقلاب با دگرگونی‌های اساسی در مقایسه با سال‌های پیش از آن روبرو شده است و تحولات در حوزه‌های مختلف علمی، رفتاری، اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی، اثرات چشمگیری برجای گذاشته است. در این میان اقدامات برجسته‌ای نیز در بخش تربیت‌بدنی و سلامت صورت گرفته است.

* ارتقاء سلامت دانش آموزان دختر
برنامه ارتقاء سطح سلامت دانش‌آموزان دختر از طریق آموزش تغذیه و آهن یاری هفتگی و مکمل یاری ویتامین 'د' در مدارس متوسطه اول و دوم دختر از راهکارهای عمده پیشگیری و کنترل کم‌خونی فقر آهن و ویتامین 'د' است.
وجود ریزمغذی‌ها در برنامه غذایی برای حفظ سلامت، رشد مطلوب و فراهم ساختن زمینه مناسب برای یادگیری در دوران تحصیلی ضروری است. از ریزمغذی‌های مهم آهن و ویتامین 'د' است. کمبود آهن موجب خستگی و ضعف‌، بی‌حوصلگی و بی‌تفاوتی و فقدان تمرکز و افت تحصیلی و کمبود ویتامین 'د' موجب عملکرد نامناسب سیستم ایمنی و کاهش استحکام استخوان‌ها و عضلات می‌ شود.

* ارتقای سطح آگاهی دانش آموزان در خصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر
این آموزش‌ها از طریق مراقبان سلامت، بهورزان و دعوت از پزشکان و کارشناسان وزارت بهداشت در مدارس انجام می‌ شود. پیشگیری و کنترل آلودگی به « پدیکلوزیس سر» در مدارس شهری و روستایی کشور، معاینات پزشکی و غربالگری در پایه‌های 1، 4، 7 و 10 علاوه بر کنترل‌های مراقب سلامت راهبردی برای بیماری یابی است که با ارجاع و پیگیری درمان باعث ارتقای سلامت دانش آموزان می‌ شود.
ارتقای سطح آگاهی‌های دانش آموزان و والدین آن‌ها در زمینه پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر، غربالگری، بیماری یابی و ارجاع موارد مشکوک به بیماری به مراکز بهداشتی – درمانی از دیگر دستاوردهای طرح ارتقای سطح آگاهی دانش آموزان در خصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر است.
فعالیت‌های مرتبط با آموزش پیشگیری از بیماری‌ها، از ابتدای برنامه بهداشت مدارس با رشد سالانه انجام‌ گرفته شده که در سال تحصیلی 98- 1397 بیش از 65 درصد دانش آموزان را زیر پوشش قرار داده است.
علمی**1883**2017

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال